Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » 2025 a Linux éve lesz?

2025 a Linux éve lesz?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy poénkodni szoktak ezzel, de a Windows 10-nek 2025-ben véget ér a támogatása. A Windows 11 nem működik mókolás nélkül régebbi gépeken. Elképzelhető, hogy 2025-ben tényleg megnő a Linux részesedése?

2022. nov. 4. 17:54
1 2 3 4 5 6 7 8
 21/74 anonim ***** válasza:
31%
Miért akarna valaki vele szórakozni, ha kapja készen a könnyedebben kezelhető rendszert?
2022. dec. 2. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/74 anonim ***** válasza:
23%

Mégis mivel kezelhető könnyebben egy Windows 10, mint egy Linux Mint?

Semmivel. Ne mondj már hülyeséget...

Hasznáktál valaha bármilyen Linux rendszert?

2022. dec. 2. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/74 anonim ***** válasza:
29%
Ha annyival jobb és egyszerűbb lenne akkor nem 1% körüli részesedése lenne.
2022. dec. 2. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/74 anonim ***** válasza:
82%

Azért, mert a Windowsból van a biznisz. Ha bemész egy számítástechnikai szaküzletbe, a gépek 80%-al Windows-al előretelepítve jön, 18%-a pedig Mac OS-el, és talán van 2%, ami Linuxal jön. A Linux egy ingyenes rendszer, amit nem kell eladni. Windows már régebb óta létezik, mint a GNU/Linux, így már rég meg is volt a célközönsége, amikor a Linux még csak fiatal volt.

A másik a programok elérhetősége. Linuxra sok játék és szoftverfejlesztő egyszerűen nem hajlandó kiadni a termékét, épp ezért, mert alacsony a piaci részesedése. De a piaci részesedése többek közt ezért is alacsony, mert nincs rá elkészítve csomó játék például. Tehát egy ördögi kör az egész. Amúgy meg ez csak kifogás a fejlesztők részéről. Ott a Valve, aki mégis ki tudta adni a játékait Linuxra. Ott van a Steam deck, ami egy linux alapú eszköz. Ott a Proton, ami egy Wine fork és a steames játékok futtatását segíti Linuxon. A Valve önmagában többet tett azért, hogy a Linuxon a gaming elterjedtebb legyen, mint az összes többi hasonló cég együttvéve.

A másik, hogy a hardvergyártó cégek közül még mindig vannak, akik tojnak a Linux világára és nem készítenek drivereket Linuxra.


Egyébként ez az 1%, már majdnem 3%.

[link]

Folyamatosan fedezik fel az emberek, hogy a Windowson és a Macen túl is van élet.

A másik pedig, hogy a szerverek, felhőszolgáltatások terén meg pont, hogy fordított a helyzet ugyanis ott a Linux és BSD rendszerek dominálnak.

2022. dec. 2. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/74 anonim ***** válasza:
24%

Ezzel a tempoval az évszázad végére láthatóvá válik talán a részesedése.


Amúgy meg ismétlem ha annyira jó lenne akkor villámgyorsan terjedne, olyan ez mint a böngészők, internet explorer/edget mennyien használnak? Van jobb alternatíva és el is terjedtek... linuxnak jó 20 év alatt nem sikerült elterjedni.

2022. dec. 2. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/74 anonim ***** válasza:
72%

Akkor én is megismétlem.

Az emberek többségének halvány lila gőze sincs a Linux rendszerekről, épp ez miatt, mert a Microsoft szerződést köt a többi óriásvállalattal akik mindenhol a Windowst promózzák és ebből kifolyólag arra gyártanak mindent és azt telepítenek majdnem minden eszközre gyárilag. A desktop felhasználásban a Microsoft és Windows viszi a biznisz nagy részét. Ezért nem ismerik sokan a Linuxot és ezért olyan kicsi a részesedése.


Az emberek többségét pedig nem érdekli, hogy létezik -e másik rendszer, hanem csak az, hogyha bekapcsolja a gépét működjön. Fusson a kedvenc játéka vagy a Photoshop vagy akármi. Ha meg is hallja a Linux szót, egyből félreértelmezi és nem is érdekli különösebben. Pedig ha sok felhasználó venné a fáradtságot és rávenné magát, hogy egy gyorsabb, biztonságosabb rendszert megismerjen, akkor gyorsabban is terjedhetne a Linux. De az emberek többségére sajnos ez nem jellemző. A Windows már 20 évvel ezelőtt a 2000-es évek elején is nagyon népszerű volt, míg a Linux ilyenkor még kissé gyerekcipőben járt és az internet sem volt annyira elterjedt mint most, tehát eleve kevesebben ismerték. Azóta a Linux rengeteget fejlődött, ha hiszed ha nem, de mára megvan a Windows és a Mac célközönsége és ezért mára minden ember ezen rendszerek valamelyikén nőtt fel. A Windowst mindenki ismeri, aki használt már számítógépet, mert évtizedekkel ezelőtt is az volt a legelterjedtebb.


A Linux első kezdeti kiadása (ami csak a kernel volt tehát nem egy komplett operációs rendszer) 1991 végén történt meg. Ebbe beletelt még jópár év mire kinőtte magát egy élhető, átlag embereknek is felhasználható rendszerré. Amikor ez megtörtént már rég a Windows volt a toppon, tehát a Linuxnak nem sok esélye volt onnan letarolni, pláne ha még hozzá jön az is, hogy a gyártók nem különösebben foglalkoztak/foglalkoznak a Linuxal. Ami természetesen nem a Linux hibája, hanem a cégeké. Ez mára már végre kissé javulni látszik.


Én nem mondtam, hogy a Linux egy tökéletes rendszer, mert nem az. Ennek is vannak hibái épp úgy, mint bármelyik másik rendszernek. Egyszerűen csak egy másik út, ami épp úgy járható út, mint a többi.


Ha ezek után sem érthető, akkor nagyon sajnálom...


Egy böngészőről való átállást pedig ne hasonlíts az operációs rendszerek közti váltáshoz. Pláne olyanhoz, mint a Windows és a Linux, ami két egymástól teljesen külön állá világ, mind működésben, mind pedig filozófiában. Kicsit sem hasonlít a két dolog. Mármint a böngészők világa és az op. rendszereké.

2022. dec. 3. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/74 anonim ***** válasza:
71%
#25 A pc felhasználók nagyrésze csak használja a rendszert bármi is legyen rajta, sokuk meg se tudja mondani, hogy egyáltalán mi a neve a rendszernek. A Windows csak azért elterjettebb, mert van mögötte egy milliárdos cég, ami nyomatja a pénzt a marketingbe és a cégekbe, hogy előre legyen telepítve. A linuxos rendszerek mögött nincs. Az egész csak marketing.
2022. dec. 3. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/74 anonim ***** válasza:
32%
26: Még mindig ott tartunk, hogy ha van valami ami bevált akkor mégis mi indokolná a váltást.... Mert eddig minden " érv " úgy jött, hogy ha a kedves felhasználó venné a fáradtságot, meg megtanulná stb... De még mindig nincs valódi indok arra, hogy ha egyszer ott ami bevált neki akkor minek szivatná magát?
2022. dec. 3. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/74 anonim ***** válasza:
64%

Nem feltétlenül kell. Ha annyira bevált valakinek a Windows és annyira szereti, hogy élni sem tud nélküle akkor nem kell, maradjon Windows alatt.


Akik viszont valami alternatívát keresnek, mert mondjuk elegük van a Windowsból vagy Macből azoknak egy jó választás.

Ennyi az egész. De azt hittem ez egyértelmű. Én nem mondtam senkinek, hogy okvetlenül váltson át Linuxra.


Aztán ezen kívül mint mondtam a Linux köztudottan biztonságosabb rendszer, mint a Windowsok, valamint testreszabhatóbb, és gyorsabb is lehet egy gyengébb gépen, mint egy Windows 10/11. Tehát ezek is lehetnének indokok a váltásra.


Ennyi. Aztán persze mindenkinek szíve joga azt használni, amit szeretne. Akit nem érdekel, ne használja, de akkor nem is kell szarozni valami olyat amit nem ismer.

2022. dec. 3. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/74 anonim ***** válasza:
24%

"Aztán ezen kívül mint mondtam a Linux köztudottan biztonságosabb rendszer, mint a Windowsok, valamint testreszabhatóbb, és gyorsabb is lehet egy gyengébb gépen, mint egy Windows 10/11. Tehát ezek is lehetnének indokok a váltásra."


Köztudottan.... nem akarom azt a régi viccet elsütni, hogy mert nincs értelme rá vírust készíteni, holott van neki alapja, miért próbálkoznának egy potenciálisan semleges méretű " piacon " ha van egy nagyobb. Bár a technikai oldal tekintetében azért úgy kb a 7 óta a Win saját védelme is meglepően jól működik ha az ember hagyja, hogy frissítse magát.


Aki annyira testre akarja szabni, az egy Wint is képes testreszabni, más kérdés, hogy egy minimális informatikai tudást feltételez, de enélkül Linux-on sem tud semmit testreszabni, akkor ugyanott van.


Ez a gyorsabb meg olyan dolog, hogy aki napi szinten használ gépet azért általában nem 10-20 éves hardvert használ, onnan meg ismét mindegy hogy mi fut rajta.

2022. dec. 3. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!