A vírusírtó miért törli le az összes crackelt fájlt a gépről?
"Talán mert a másolás lopás."
Nem.
A lopás, az "idegen dolgot mástól azért elvenni, hogy azt jogtalanul eltulajdonítsák" (2012. évi C. törvény 370. §).
Tehát ha van egy CD-m rajta egyedi szoftverekkel és azt te beleegyezésem nélkül eltulajdonítod, az lopás.
Viszont másoláskor nem "tűnik el" az eredeti példány, csak a szerző beleegyezése nélkül jön létre egy másolat. Ez a "Szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése" (2012. évi C. törvény 385. §). Ha a másolásvédelmet is feltöröd, az "Védelmet biztosító műszaki intézkedés kijátszása" (2012. évi C. törvény 386. §).
"Próbálj meg másolt bankjeggyel fizetni a t*scoban és rájössz..."
Az meg pénzhamisítás (2012. évi C. törvény 389. §)
#31: Ez így igaz. Ezért sem tetszik, amikor "lopásoznak", két teljesen eltérő törvénysértés. Csak ugye volt anno a BSA-nak az a nagy szabású kampánya, amiben pont, hogy azt hangoztatták, hogy az illegális másolás bizony lopás. Mentségükre legyen szólva, hogy a kampány célja az - akkor bődületesen nagy méreteket öltő - illegális szoftvermásolás visszaszorítása volt, lehetőleg olyan módon, hogy azt a jogban is, és informatikában is tök laikusok is megértsék. Azzal nem értek volna el eredményt, ha elkezdik taglalni, hogy mi is az illegális szoftvermásolás, úgy meg főleg nem, ha külön kitértek volna rá, hogy miben más, mint a lopás. Inkább összemosták a kettőt, ha lopásnak hívják, az sokkal nagyobbat üt.
Egyébként a "crackelés" nem minősül védelmet biztosító műszaki intézkedés kijátszásának. Az számítógépes rendszerekre vonatkozik, egy szoftver meg önmagában nem számítógépes rendszer. Ha mondjuk egy crack segítségével ingyen jut Office 365 előfizetéshez, az már ez a kategória, ugyanis ott nem csak arról van szó, hogy belepiszkál a szoftverbe, de arról is, hogy más számítógépét (felhőszolgáltatás) illetéktelenül veszi igénybe.
32: Ezzel mondjuk informatikusként tudnék vitázni. " egy szoftver meg önmagában nem számítógépes rendszer." Egy szoftver futás közben sok más szoftverkomponenst hív és használ (legyen az directx, operációs rendszer komponens, bármi) ezek együttvéve pedig már nagyonis komplex rendszert alkotnak. A másolásvédelem pedig megintcsak egy külön komponens, nem magának a szoftvernek szorosan vett része (ezt általában másoktól licenszelik pl denuvo...). Persze definiálni kéne mit értünk számítógépes rendszer alatt.
A szoftver viszont sok ember sok havi-évi munkájának eredménye. Ha ezért nem fizetnek, akkor gyakorlatilag palira veszik a fejlesztő céget, ingyen használják a munkáját. Ez inkább morális kérdés. Gondolom nem attól roppannak meg a szoftvercégek, ha a 8 éves Pistike ingyen játssza a legújabb AAA játékot. Ha viszont valaki MUNKÁRA használt szofterekkel sz_rakodik, tehát ebből él, akkor ne legyen már olyan f_szari ember, hogy nem veszi meg a szerszámot amit napi szinten használ!
Ehhez hasonló mentalitás köszön vissza amikor a kisebb szórakozóhelyeken a zenésznek odamondják, hogy "Fizetség? Há' lehetőséget kaptok megmutatni magatokat, minek pénz?"
Csak épp a zenész is dolgozik, időt áldoz rá, fáradozik, utazik érte k_rva sokat hogy ingyen akarják szerepeltetni.
Ugyanezt gondolják néhányan a szoftverfejlesztőkről is.
#32: "Egyébként a "crackelés" nem minősül védelmet biztosító műszaki intézkedés kijátszásának. Az számítógépes rendszerekre vonatkozik, egy szoftver meg önmagában nem számítógépes rendszer. "
Nem. Az a passzus a szoftverekre vonatkozik.
Nem összekeverendő a "Információs rendszer vagy adat megsértése" (423. §) bűncselekményével.
#33: "Ha fizetség nélkül jössz ki a boltból olyan termékekkel ami nem ingyen van az lopás."
Igen, de ott egy kézzel fogható "idegen dolog" van. Egy szoftver illegális másolása esetén nincs ilyesmi.
36 "Igen, de ott egy kézzel fogható "idegen dolog" van. Egy szoftver illegális másolása esetén nincs ilyesmi."
Tehát ha megtanulod a mondjuk a pentagon titkos dokumentumait fejből, és otthon leírkálod magadnak egy füzetbe, az nem lopás? Dehogynem. Ami nehezen megy sokaknak, az annak a megértése, hogy az információt, adatot (tehát szoftvert ami nem kézzel fogható) is el lehet lopni.
"Tehát ha megtanulod a mondjuk a pentagon titkos dokumentumait fejből, és otthon leírkálod magadnak egy füzetbe, az nem lopás?"
Nem. Ott sem "idegen dolog" eltulajdonítása zajlik.
Az "Tiltott adatszerzés" (422. §)
#37 "Tehát ha megtanulod a mondjuk a pentagon titkos dokumentumait fejből, és otthon leírkálod magadnak egy füzetbe, az nem lopás?"
Nem.
#37 " Ami nehezen megy sokaknak, az annak a megértése, hogy az információt, adatot (tehát szoftvert ami nem kézzel fogható) is el lehet lopni."
Barátom, az a rossz hírem van, hogy neked az alapvető dolgok megértése sem megy.
Btk. "370. § * (1) Aki idegen dolgot mástól azért vesz el, hogy azt jogtalanul eltulajdonítsa, lopást követ el."
Ebből világosan kitűnik, hogy ez materiális javakra alkalmazható csak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!