A vírusírtó miért törli le az összes crackelt fájlt a gépről?
"én például csakis Premiere Pro-val szoktam videót vágni és meg is van az eredménye mert több százezren nézik a csatornámat"
Ha akkora nagy profi munkára használod, akkor miért nem veszed meg, ahelyett, hogy crackelgetsz? Ja persze, mert semmit nem keresel vele, csak szórakozás. Na, arra viszont tökéletes volna egy Kdenlive vagy Openshot.
Olyan lehetsz, mint apám: iszonyat ízlésficamodott videókat csinál, de mindenki azt mondja neki, hogy jó, mert ugye hülyékkel nem vitatkozunk...
Mellesleg egy tehetséges ember gyengébb képességű szoftverrel is boldogul.
"profi munkához profi szoftver is kell higgyétek el"
Ebben egyetértünk. Ezért használok Linuxot, azon pedig Visual Studio Code-ot. Mindkettő ingyenes, profi szoftver. Senior szoftverfejlesztő vagyok.
De mondd csak, milyen elengedhetetlen szoftvereket crackelsz még?
"az ilyen programok tele vannak adware, opencandy, keylogger és csomó hasonló kártevőkkel"
Tényleg? Melyik szoftverekről beszélünk? Gimp? Codium? (Ami úgy készült, hogy az összes bloatware-komponenst kigyomlálták a VS Code-ból.) LibreOffice? Xonotic? Lazarus? Darktable? Atom? Openshot? MySQL? HomeBank? K3B? Blender? Kíváncsian várom a beszámolódat, hogy melyikben milyen kártevő lapul meg, természetesen bizonyítékkal együtt.
Attól, hogy vannak olyan "elméletileg" freeware programok, amik tele vannak tömve kémszoftverekkel - mert tényleg van néhány ilyen -, még nem kéne ezt ráhúzni az egész free/open-source szférára. Sőt, ha csak a nyílt forrású szoftvereket nézzük, a káros kód mennyisége erősen konvergál a nullához.
"És ezek bizonyított tények, pl a Ccleaner is tele van open candy vírussal ami azt jelenti, hogy minden megnyitás után használja jogtalanul a géped erőforrásait ami akár BC miner vagy bármi lehet."
Azért mutathatnád azt a bizonyítékot. :-) De egyetlen szoftvert említettél. Most ha én mondok egy kereskedelmi szoftvert, ami bizonyítottan kémkedik, az azt jelenti, hogy minden kereskedelmi szoftver kémkedni fog?
Egyébként nem használok CCleanert. Meg Windowst sem. Linux alatt meg nincs ilyesmire szükség. Itt nincs az a registry nevű förmedvény, az esetlegesen szükséges karbantartási munkálatokat pedig a rendszer beépített segédprogramjaival el lehet végezni.
De ha már itt tartunk: miről beszélünk, amikor maga a Windows is adatokat gyűjt a felhasználójáról?
"LibreOffice is egy tömör kémprogram amúgy, nézd megy"
Persze. A Writer minden lenyomott karaktert rögzít!!!!!!!!44négy Micsoda kémprogram!
Komolyra fordítva a szót: nem kellett volna azt is rommá crackelned, és akkor nem küldene sehová semmit. Ha meg nincs elindítva, akkor nem is tud küldeni semmit.
" De ha titeket nem zavar, hogy valakik a távolból kriptobányásznak a ti képeiteken"
*gépeiteken.
Egyébként nem mi vagyunk, akiket nem zavar, ha malware van a gépünkön. Te kötöttél bele, hogy az antivirus milyen jogon távolítja el ezeket...
"az ilyen programok tevékenysége nem kevésbé illegális mint akár egy fizetős program meg crackelése saját használatra"
Hát.... ha neked illegális, hogy egy szövegszerkesztővel lehet szöveget szerkeszteni, az már egyéni mentális probléma.
"Használok hálozat monitorozó szoftvereket"
Ugye crackelt verziót?
"sokkal több gyanús internetes forgalmat generáltak mint azok a bizonyos crackelt szoftverek, amik egyáltalán nem generáltak semmilyen forgalmat"
Figyelj, szerintem este van már, vedd be a Ketileptet meg a Xanaxot, és utána gyere vissza!
"Egy vírusirtó szoftvernek különben sem az a feladata, hogy megítélje, hogy én milyen tevékenységeket folytatok a gépemen, erre joguk és felhatalmazásuk sincsen."
Már hogy a fenébe ne lenne!
A feltelepítésükkel adsz jogot nekik arra, hogy amit gyanúsnak, illetve potenciálisan veszélyesnek ítélnek meg, az ellen fellépjenek. Akkor is, ha azt ténylegesen te indítod el. Tudod, nagyon sok kártevő terjed úgy, hogy a felhasználót ráveszi, hogy ő maga indítsa el a kártékony szoftvert.
De nem kötelező neked engedélyt adni erre! Letörlöd az antivirust, és "probléma" megoldva. Más problémáid ugyan lesznek, de láthatóan ez téged (most még) kevésbé zavar, mint az, hogy az antivirus rendesen végzi a feladatát.
"Hát mindenféle gányolásra valóban jók az ingyenes programok is, DE ha minőségi munkát akarsz ahhoz a profi szoftverek elengedhetetlenek."
Ezek nem egymást kizáró kategóriák. Rendszeresen látok a nyomdaiparban olyan álláshirdetéseket, ahol Scribushot értő informatikust/designert keresnek. Érted? Scribus a vállalati szférában! Professzionális munkára használnak nyílt forráskódú szoftvert. De ismerek grafikust, aki Inkscape-et használ. Ismerek digitális művészt, aki a Gimp-re esküszik. Ismerek programozót, aki GCC-ben dolgozik. Sőt, a Total Commander Lazarusban készül. Ismerek multimédiás szakembert, aki Audacityt használ a hangkeveréshez. Nem a '90-es években járunk, amikor ingyen tényleg csak alapszintű szoftverek léteztek, vagy nagyobb szoftverek reklámokkal átszőtt, lebutított verziói.
Egyébként hadd kérdezzem meg, milyen licencelésű böngészőt használsz?
"csakis Premiere Pro-val szoktam videót vágni és meg is van az eredménye mert több százezren nézik a csatornámat"
Annyira érdekes, hogy amikor a nyílt forrású szoftverek szóba kerülnek, egyből minden ellenzőjük hivatásos hang- és videotechnikus lesz! A nagy büdös igazság meg az, hogy ez egy szűk rétegterület. A felhasználók több, mint 99%-a nem fog professzionális szinten sem videót vágni, sem képet retusálni. Amire kell, arra bőven megteszi az OpenShot, Darktable, meg a Gimp.
De ha már beletenyereltünk a rétegszoftverekbe, szerver fronton meg mindent vernek az open-source szoftverek. Ja, hogy ez keveseket érint? Igen. Hasonló mennyiségű embert, mint amennyinek szüksége van professzinális miltimédiás szoftverekre.
"de nyugi nem tudhatjátok ki vagyok, mert csakis angol nyelven gyártok tartalmat amit 90%-ban csak külföldiek néznek"
Bízom benne, hogy az angol jobban megy, mint a magyar.
Aztán ne felejtsd el megmagyarázni a butuska angoloknak és amerikaiaknak, hogy csak a crackelt szoftverek nem kémkednek. :D
Nem mellékesen: ha neked anyagi hasznod származik a munkádból, akkor nem csak illik, de törvényileg kötelező is legális szoftvereket használnod. Ha ezeknek az árát nem tudod kitermelni, akkor valamit nem csinálsz jól, vagy egész egyszerűen nem éred el azt a szintet, hogy ezek használata reális igényed legyen.
Az egyébként tényleg meg sem fordult a fejedben, hogy megvedd a szoftvereket?
"a Total Commander Lazarusban készül"
Hmmm... átálltak Deplhiről Lazarusra? Nem is tudtam.
"Az egyébként tényleg meg sem fordult a fejedben, hogy megvedd a szoftvereket?"
Ezeknek az sose jut eszébe. Mert hát az ingyenes szoftver az gagyi, a fizetősre meg nincs pénze, ezért inkább ellopja.
#24:
"Originally coded using Delphi, latest Windows 64-bit versions were developed with Lazarus." Forrás: [link]
Hogy mikor álltak át, azt nem tudom, mint ahogy az sem teljesen világos, hogy akkor a 32 bites változatot továbbra is Delphiben írja, vagy úgy értik, hogy a 64 bites Windows port megjelenésétől kezdve már Lazarusban fejlesztik? Előbbi esetben én érzek némi felesleges pluszmunkát, utóbbi esetben meg félreérthető a megfogalmazás.
Ez a szoftverhasználati "kultúra" meg tényleg eléggé gáz. Még egy 20-30 éve megértettem volna, tényleg egy-egy termékkategóriának nem nagyon volt ütőképes konkurense, az ingyenesség meg ekkor még csak a hobbisták körében volt elterjedt, ők meg jellemzően kisebb programokat írtak, nem olyat, ami a "nagyokkal" felveszi a versenyt.
De azóta nagyon sokat változott a számítástechnika világa. Sok olyan ingyenes szoftver van, ami bőven felveszi a versenyt a piaci társaival, sőt, akár felül is múlhatja azokat. Meg sok olyan van, ami ugyan nem professzionális szoftver, de ahhoz, hogy az ember a hobbijához használja, bőségesen elég.
Ha meg munkához, vagy egyéb anyagi haszon megszerzéséhez kell, akkor kalkulálja bele, mint költséget/befektetést.
"meg az a ***** gáz, hogy a legtöbb ilyen program havidíjas"
Szerintem is. Utálom ezt a fajta konstrukciót. Oké, egy-egy részlet csak párezer forint, de ha csak egyszer használom a hónapban, akkor is ki kellfizetnem ugyanazt, mintha minden nap 10 órán át használnám. És cska addig használhatom, ameddig előfizetek rá. Én azt szeretem, hogy ha megveszek valamit, akkor azt akkor használjam, amikor akarom. Akár most, akár 5 év múlva.
De senkinek nem szegeznek pisztolyt a fejéhez, hogy neki márpedig kötelező havidíjas szoftvert használnia.
"direkt elrontják a régebbi verziót, hogy meg kelljen venni az újat"
Ilyen azért nincs. Olyan igen, hogy a régebbi verzió már hivatalosan nem elérhető, vagy nem aktiválható. De olyan, hogy egy régi verziót "elrontanak", nincs. Eleve, ha megvan a telepítője, hogyan tudnák elrontani?
"És akkor még vallásos követők módjára véditek ezeket a vérszívó cégeket, mondván, hogy a másolás "lopás"."
Akkor tegyünk tisztába pár dolgot!
Technikailag és jogilag nem lopás. Lopás esetén a tulajdonosnak a tulajdona kevesebb lesz. Illegális másolásnál nem. De ettől függetlenül ugyanúgy nem szép, és nem is törvényes dolog.
Az pedig, hogy betartom a szabályokat, nem azt jelenti, hogy bármelyik pénzéhes céget védeném. Sőt! Szerinted miért van az, hogy pl. a Microsoft megtűri a kalózkodást? Mindössze egy vízjelet tesz a Windows a jobb alsó sarokba, ha nincs aktiválva, de ugyanúgy használhatod azt. Azért, mert közvetetten az illegális szoftverhasználat is kedvez neki. Az az elv, hogy inkább használják ilelgálisan a szoftvereiket, mint hogy legálisan valaki másét. Mert addig sem ismernek meg a felhasználók mást. Az illegális szoftverhasználat gyakorlatilag reklám a cégnek.
Az, hogy valami törvényes-e vagy sem, az pedig nem kedvelés kérdése. Azt az apróságot pedig kifelejtetted a képletből, hogy ha nem kedvelünk egy vállalatot, akkor a legjobb megoldás az, hogy nem az ő terméküket használjuk, hanem azokét, akik korrektebbek a felhasználókkal szemben. Nem mi "védjük" a "vérszívó cégeket", hanem ti, akik mondtok rá fűt-fát, de csakazértis az ő termékeiket használjátok. Kicsit visszás ez az egész. Szidjátok a készítőt, de semmiképp sem használnátok másnak a termékét. Na, ez a gáz.
#28 "érezhetően javult a szoftverek minősége is"
Azért ez nem minden szoftverre igaz. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!