A következő linux disztribúcióknak mi értelme van?
Solus: Ugyanaz, mint az Ubuntu budgie, csak kevesebb package és meg kell hozzá tanulni még egy újabb pkg managert, ami semmivel se jobb a többinél.
Mint: Ugyanaz, mint az Ubuntu, csak régebbi minden.
Manjaro: Egy tapasztalt felhasználónak ugyanaz, mint az Arch, csak feleslegesen túl van bonyolítva. Egy kezdőnek ugyanaz, mint az Ubuntu, csak nehezebb használni.
Kde neon: Ugyanaz, mint a Kubuntu(valahogy be tudtam ott is állítani, hogy a legújabb kde -t töltse le hivatalos kubuntu fejlesztői forrásból), csak a csomagkezelés bonyolultabb.
Slackware: Nehezebb használni, mint az Arch -ot és nincs rá kb semmi.
Mageia: Ugyanaz, mint az Ubuntu, csak kevesebb package van rá.
Fedora: Ugyanaz mint az Ubuntu, csak kevesebb package van rá és meg kell tanulni feleslegesen egy új pkgmanager használatát is.
Csak alapjaiban ugyanazok, de konfigurációban, telepített alapszoftverekben vannak eltérések. Az pl. sokat elmond, hogy szerinted a Fedora ugyanaz, mint az Ubuntu, holott majdhogynem a két végletről beszélünk minden tekintetben.
Hogy miért van ennyi disztribúció? Hát mert erről szól a szabad szoftver! Ha valami nem tetszik neked, akkor bünti nélkül létrehozhatsz egy másik variánst, aztán majd az idő eldönti, hogy beállnak-e mögéd vagy elbuksz vele.
Linux Mint pl. egy kezdő linux felhasználó számára sokkal jobb, mind az Ubuntu, és lehet hogy nem fog egyből visszafutni Windowsra.
Manjaro-nál is hasonló a helyzet, csak az a valamennyivel haladóbb linux felhasználókat célozza meg. Így ki lehet próbálni és használni az Arch-ot és legújabb csomagokat, anélkül, hogy egyből a mélyvízbe ugorva terminálban kelljen telepíteni.
Nyilván sok disztrónak nincs értelme, de attól még nagyon sok hasznos disztribúció van. Azt használod, ami neked tetszik, a többi miatt nem kell hogy fájjon a fejed.
Egy kezdőnek nagyon fontos az első benyomás. Nem mindegy, hogy Ubit vagy Mintent lát először, nem mindegy, hogy melyiken mit kell állítani ahhoz, hogy olyan legyen, amilyennek szeretné...
A Manjaroban pont az a jó, hogy egyszerűbb a telepítése, mint egy Archnak. Ez egy kezdőnek egyáltalán nem utolsó szempont, de egy haladó sem feltétlenül akarja végigküzdeni az Arch telepítési prodecúráját.
A Neon hivatalos KDE disztró, annyi előnye van, hogy a KDE fejlesztők tartják karban, így valamelyest összecsiszoltabbak a KDE komponensei, mint a Kubuntunak.
Slackware korlátozott felhasználású, régebbi szervergépre kiváló (pl. ha csak egy mailszervert akarsz).
Fedora vs Ubuntu: az Ubi átlaguser-seggkinyalós disztró, a Fedora pedig egy komoly céges háttérrel rendelkező cucc. Otthoni használatra inkább Ubi, céghez inkább Fedora.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!