Mások szerint sincs értelme ezeknek a bughalmaz disztribúcióknak (Deepin, Zorin, Lite, Elementary, SolydXK, Netrunner. )?
Lehet nem sokan vannak azon a nézeten Linuxnál , hogy jobb mindig az eredeti disztribúciót használni a forkok helyett , de én így látom , néhány rednszert kivéve: az Ubuntukat (bár jobb lenne , ha egyben lenne a disztró , nem úgy hogy külön a sok felület...) , Manjarot , Sabayont még meg tudom érteni , mert kezdők is könnyebben boldogulnak vele , meg noha én is Ubuntuval kezdtem , na de íme néhány ami szerintem a búvárbéka feneke alatt van:
Deepin: ugyanaz mint az ubuntu csak csináltak egy "egyedi" felületet hozzá ami hemzseg a bugoktól.
Zorin: szintén ubuntu , windowshoz nagyon hasonló felülettel , bugok tekintetében nem múlja felül a deepint.
elementary: ubuntu , csak fapadosabb (bughalmaz) felülettel
Lite: ubuntu + xfce , szinte ugyanaz mint a xubuntu. Annak ellenére hogy ez LTS úgyszintén burjánzik a bugoktól.
SolydXK: ubuntu alapú (ki gondolta volna) , az X az xfce-t jelöli a K a KDE-t , ezzel a 2 felülettel érhető el , szintén egy kubuntu-xubuntu klón.
Netrunner: egyik ágon kubuntu másik ágon arch kde alapú , utóbbi változat a legnagyobb bughalmaz az összes disztró közül, előbbi pedig kubuntu klón csak elmaradottabb és érdektelenebb formában , jóval kevesebb frissítéssel. Na ezt hívják béka rottyantóján aluli színvonalnak.
Én azon a nézeten vagyok , hogy egy igazán jó disztrónak működnie kell mindegyik felülettel normálisan , nyilván tökéletes rendszer nincs , meg 1-2 elvétett hibába senki nem hal bele , de ezek a bughalmazok mintapéldái.
Nagyjából az én besorolásom szerint ezek a legjobbak:
Slackware, Debian , Arch , Redhat, Gentoo
Mondják páran , hogy a windowsra hasonlító disztrók közül (pl zorin) hogy a teljesen kezdőknek könnyebb. Szerintem viszont aki teljesen kezdő az valószínű , hogy az ubuntut fogja megtalálni először , ezek a zorin deepin stb még jól el is ijesztenék a linuxtól a bugok miatt.
A forkokról hasonlóan gondolkodunk. Én 4 disztribúciót szoktam "ajánlani":
Általános: Ubuntu
KDE: openSUSE
Gnome3: Fedora
*box, LXDE, stb.: Arch
openSUSE alatt a KDE van legjobban a rendszerhez csiszolva, Fedora alatt a Gnome3, az Arch pedig ilyen Jolly Joker. Mindegyiket használtam több-kevesebb ideig, de a kedvenc az Ubuntu marad. Egyszerű, mint egy faék, feltelepíted és működik.
Érdekes gondolat, hogy hol tartana a Linux, ha azokat a fejlesztési időket, amiket a különböző, lassan lemorzsolódó disztrókba öltek, mondjuk arra használták volna, hogy hibákat javítsanak, vagy drivereket írjanak.
Persze ki vagyok én, hogy bárkinek megtiltsam, hogy forkoljon egy oprendszert, kicserélje a betűtípust és adjon neki egy hangzatos nevet? Senki, mindenki azt csinál amit akar. Ugyanakkor rám sem kényszeríti senki, hogy az általad sorolt disztrók bármelyikét használjam.
Én anno az Ubunturól (akkor még nem volt a Dashboard) az XUbuntura tértem át, először a sebesség, utána pedig a kinézet miatt. Nekem az XFCE nagyon bejön. Aztán meg nem mondom, hogy milyen indíttatásból, de kipróbáltam a Linux mintet XFCE-vel és azóta is azt használom.
(a Solyd Debian alapú a weblapjuk szerint)
Én két részre bontanám a kérdést. Egyrészt van-e értelme toldozgatni-foltozgatni, állandó hibajavítási állapotban tartani őket, miközben esetleg eljár felettük az idő. Ha nem tudnak igazán újat nyújtani a többihez képest, nem jutnak ötről a hatra, akkor nem igazán. Bár egy másik csapat még vehet belőle ötleteket.
Másrészt van-e értelme forkolni, vagy akár full új disztrót elkezdeni fejleszteni? Szerintem ez az egyik motorja a fejlődésnek, és sok ma sikeres disztró annak idején ugyanilyen bughalmaz volt. A szabad szoftver lényege éppen az, hogy egy korábbi fejlesztést teljes egészében felhasználhatunk, ha valami pluszt hozzá tudunk tenni. Sőt az alapelv épp arra buzdít, hogy csináljuk. Amiket felsoroltál disztrók, valószínűleg el fognak tűnni, vagy átalakulnak valami mássá, de azért jó hogy vannak ilyenek. Nem lehet minden projekt elsőre frankó. Nekik megvan a szabadságuk és lehetőségük, hogy csinálják, nekünk meg hogy válasszunk. Ez a jó a Linuxban. :)
Én se szeretem a kis fis-fos disztró forkokat, de most éppen találtam egy naggggyon ígéreteset: [link]
Kedvcsináló hozzá: https://www.youtube.com/watch?v=_cdEFF-ttLw
Tökéletesen egyet értek az elsővel.
7 éve használok linuxot, 3 éve egyedüli rendszerként. Rengeteget kipróbáltam már. Köztük a fork forkjának a forkját is. Egyedül a Debian, OpenSuse, Arch amit ajánlani tudok. Az Ubuntut már nem szívesen, de
még az is jobb, mint az ostoba EOS vagy a nem mindent ugyanolyan jól futtató Mint. Pl. a Cinnamon alatt kb. 10-20 fps-el kevesebbet érek el ugyanazon vga driver, mesa, kernel alatt, mint pl. Unity-n, XFCE-n, KDE-n, Gnome Shell-en. A GS azért érdekes, mert elvileg a Cinnamon ráépül. Ez is a forkokat minősíti.
Szóval, ha rajtam múlna, akkor a nem vállalati linuxok közül csak a Debian, OpenSuse, Arch, Gentoo lenne. Na meg persze az Ubuntu, Fedora acélból, hogy kikésérletezzék az újdonságokat. Akárcsak most. A Gentoo kifejezetten a kockák kedvéért.
Nem is csoda, hogy a hardver gyártók, Adobe, stb. nem nagyon akar linux alá fejleszteni és a felhasználók is idegenkednek tőle. Amíg többszáz disztró lesz, melynek a 90%-a hulladék, addig nem is várhatunk mást. Bőven elég lenne max 10. Felületből is túl sok van. Ez mondjuk még nem lenne akkora baj, ha mindegyik disztró max 1-2-őt preferálna, elkötelezné magát. Nem egynél tapasztalam,
hogy az alapértelmezetten kívül (Pl. Manjaro: XFCE) nincs sok köszönet (Pl. Ubuntu + KDE = Kubuntu) a többiben. Sajnos a minőség rovására megy a mennyiség.
Detto.
Sokkal biztonságosabb érzés olyan disztrót használni ami mögött nagy közösség áll (Debian , Arch) , rendszeresen fejlesztik és kijavítják a bugokat, mint egy olyat ami bármikor megszűnhet , lassabb a fejlesztése , több a hiba (sabayon , solyd stb). Lehet , hogy kicsit több erőfeszítéssel jár az eredetit használni , de ez megtérül a rendszer stabilitása révén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!