Linuxot szeretnék használni Win 8.1 helyett/mellett. Első Linuxom lenne. Szerintetek Arch-ot, vagy Manjarot, vagy ElementaryOS-t rakjak fel?
Ez a három disztró tetszik. Melyik használhatóbb, gyorsabb, melyikkel kell kevesebbet szenvedni?
Ha dual bootban használnám Windowssal, akkor hogy csináljam meg a partícionálást, hogy 465 GB-ből kijöjjek teljesen, úgy hogy most Winnel 150 GB szabad helyem van?
Időtlen idők óta Linuxozom, és hozzá sem tudnék látni egy Arch telepítéshez, így azt annyira nem javasolnám kezdő Linuxos használatra :D
.
Manjaro az úgymond egy könnyített változata neki, de az is csak Arch, számomra felfoghatatlanul bonyolult csomagkezelővel, parancsokkal. Ettől függetlenül nem rossz disztró, csak én magam nem szeretem - de ez semmit ne jelentsen persze.
.
Én Debiant használok, és ennek leszármazottait szoktam ajánlani kezdőknek. Ubuntu variációit - te esetedben Kubuntu, ha a KDE felület tetszik
-, Mint, és ide tartozik az Elementary is, ami szintén egy Ubuntu volna, némileg egyedi felülettel, amit nem igazán lehet testre szabni.
Az Arch telepítője legfeljebb szokatlan, de rettentően jól testre szabható vele már telepítéskor az OS, érdemes egy próbát tenni vele. Lustáknak jó a Manjaro is.
A csomagkezelője meg az egyik legjobb.
Egyetlen hátránya, hogy mindent a lehető legkevesebb beállítással hoz, úgyhogy, bár így a lehető legalaposabban testre szabható, kis időt még a konfigurálással el kell tölteni.
A kezdésben kicsit több a szenvedés, bár a wikije csodálatos, utána viszont hetente lefuttatod a pacman -Syu parancsot, és békésen elduruzsol.
Én használtam Manjarot KDE-vel , jó fél évvel ezelőtt , de azt kell hogy mondjam annál bugosabb disztróval még nem találkoztam (esetleg a Linux Mint KDE van egy szinten vele ilyen téren), aztán lehet , hogy azóta változott/javult a KDE-s kiadás is. Ha Manjaro akkor az XFCE-t tudom ajánlani , ha KDE párti vagy - mint ahogyan én is - akkor Arch.
Szerintem telepítés előtt csinálj bármelyiknek is egy külön partíciót.
Én hónapok óta Chakra linuxot használom, amely teljes mértékben KDE-re van optimalizálva. Ez az első disztró a 6 év alatt, amely használata közben nem gondolkodok váltáson. A Manjaro KDE valóban ritka búgos, de még így sem közelíti meg instabilitásban az Ubuntut, Kubuntut. A Xubuntu/Voyager az még aránylag elfogadható. Manjaro XFCE is, mivel annál az az alapértelmezett felület. Bár én XFCE-t nem használnék. Még arra sem képes a fájlkezelője, hogy ikont cseréljek egy mappán. És ez még csak a minimum. Elementary OS-t nem ajánlom. Jól néz ki, de buta jószág. Olyan kinézetet szinte bármelyik, okosabb rendszeren el lehet érni. Ráaádásul Ubuntura épül, ami se nem lájtos, se nem stabil rendszer. Mondom ezt úgy, hogy 5 évig azt használtam sajnos. Nekem az Arch vonal jön be leginkább.
" számomra felfoghatatlanul bonyolult csomagkezelővel, parancsokkal"
Baromi bonyolult, hogy pl. a sudo pacman -S gimp telepíti a gimp-et. Ubuntunál ugyanez: sudo apt-get install gimp.
Ráaádsul Arch-ra épülő rendszereknél ott az Octopi grafikus csomagkezelő is, amivel még 7 éves unokaöcsém is tudna telepíteni.
@6
Hát , ha a Manjaro kde csak annyira lenne instabil mint a Kubuntu 14.04 talán sose töröltem volna a merevlemezről.
Nem csak Arch-ra , bármelyikre a KDE a legszebb , bár ez szubjektív.
Az elementary OS egyébként Debian-ra épül , mivel tetszik a KDE így esetleg kipróbálhatnád a Debiant is vele , stabilabb lesz mint az elementary vagy más Ubuntu variáns.
Arch KDE-t továbbra is tudom ajánlani , mert használtam huzamosabb ideig és meg voltam vele elégedve.
Egy értelmes javaslat: [link]
De ez csak javaslat, lehet nyugodtan eltérni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!