CPU vs. CPU? (ez bonyolult lesz. )
Egy processzornál általában 3 jelentős adatot nézünk: cache, órajel, és magok száma.
Kérdésem a következő:
Tegyük fel, hogy van egy processzor, VGA, RAM most kihúzva, CSAK a processzor van :) Ez a proci 1Ghz órajelű, 1MB cache-el rendelkezik, és 1 magos. Mennyire nőne a teljesítménye ha...
A) 2MB cache lenne benne, a többi maradna ?
B) 2 magra bontanánk, de a többi maradna ugyanúgy ?
C) minden marad, csak az órajel nő 2Ghz-re ?
A kérdések nem együtt érvényesek, hanem külön. A teljesítmény növekedés kifejezhető szóval (pl. kicsit, nagyon), de örülnék ha százalékban tudnátok írni egy körülbelüli értéket.
HA VALAKI TUD ilyen "proci szimuláló" programot, akár online, akár le kell szedni, az írja le légyszi :)
szerintem ez inkább feladat függő
valami prociigényes játékhoz biztos jobban teljesítene a 2 mag, egy feladathoz a 2 Ghz, viszont úgy általában ez adná a legnagyobb növekedést
a cache mérete is dobhat, de inkább az dobott még régen(jó régen), hogy volt-e, hol volt(alaplapi, vagy cpu belsejében SRAM)
Azért tettem fel ezt a kérdést, mert pl. telefonoknál van az, hogy van egy 1,4 Ghz proci 1 maggal, amit simán leköröz egy 1Ghz-es proci, ami 2 magos.
A másik ok, hogy most van egy Athlon II X3-as, 3.2Ghz-es processzorom, az alaplapom pedíg elbírna egy Phenom II X6-os, 3,4-eset is. Mennyire érdemes lecserélnem ? Gyakran másolok nagy mennyiségű adatokat, futtatok prociigényes dolgokat, és szeretem pár játéknál is észrevettem, hogy ha rengeteg objektum mozok, (pl. stratégia, vagy Garrys Mod), akkor nagyon akadozik.
Igen ezt a 3 adatot nézik a laikusok, de önmagukban nem sokat jelentenek, hiszen a belső felépítés (csővezetékek hossza, száma stb), az utasításkészletek és sok apró dolog számít, amit mi halandó felhasználók nem tudunk kielemezni, de ott vannak a tesztoldalak segítségnek. A néha emlegetett IPS vagy IPC érték valamelyest utalhat az adott architektúra hatékonyságára, de ezeket az értékeket sem lehet gyakorlatban hasznosítani.
Tegyük fel, hogy mindhárom esetben ugyanarról a felépítésről beszélünk, akkor a dupla órajel elvileg dupla sebességgel párosul. A több cache már alkalmazás/kód függő...az biztos, hogy bizonyos mennyiségen felül nem számít már olyan sokat (esetleg csak ritka esetben). A dupla mag szintén lehet feladat függő (bizonyos feladatok közel a duplájára is gyorsulhatnak), de van egy olyan előnye is, hogy hatékonyan dolgozhatnak a magok más-más feladatokon, azaz egyszerre több alkalmazást futtatva gördülékenyebb a munka több maggal.
A cache-re visszatérve anno volt egy jó kis teszt, ahol Core 2 alapú CPU-kat mértek össze 2MB vagy 4MB cache-sel felvértezve, azonos órajelen. A 4MB cache sok esetben 0-10% körüli gyorsulást jelentett, míg volt ahol 10-15% nyereség is volt a nagyobb gyorsítótárból. Úgy rémlik, hogy egyedül valami Excell művelet volt képes csak 20% környékén profitálni a dologból.
B): jelentősen megnövekedne a teljesítmény amikor olyan programot használunk ami képes kihasználni 2 magot(ma már szerintem minden program ilyen)
C) a B szituációban gyorsabb lenne, de ha csak 1 magot képes kihasználni a program attól még nem
egyébként ez függ a proci típusától is
lásd FX 4100 vs i5 2500k
az FX órajele nagyobb, cache több van benne az i5 mégis jobban produkál, persze lényegesen drágább
16:31, köszi a választ, valami ilyesmit vártam :)
Már én is gondolkoztam azon, hogy hiába mégnék össze 2 teljesen más márkájú procit, "elvileg" azonos adatokkal, az eggyik biztosan erősen verné a másikat.
Az előbb említett 2 modellről mi a véleményetek ? Az én kis Athlon II-esem a legjobb Phenom II-es ellen ? :D Sajnos ilyen 6 magos procit nem könnyű beszerezni =(
Még 1 dolog:
Fogok egy 1 magos procit, ami 3Ghz-es, és futtatok egy olyan programot ami 1 magot tud kihasználni.
Ha ezt mérném össze egy 6 magossal (6 felé bomlik a 3Ghz...) akkor jelentősen alacson teljesítményt produkálna az utóbbi ?
16:88, mi az hogy "magosítani" ? Ezt a mostani procimmal is meg tudom tenni ? (AMD Athlon II, X3, 3,2Ghz)
Ezt hol/mivel tudom elvégezni, és kockázattal jár ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!