Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Miért mondják mindig mindenhol...

Miért mondják mindig mindenhol hogy nem szabad az SSD-ket töredezettségmentesíteni és hogy nem gyorsít rajta ha mégis megteszem?

Figyelt kérdés

Én ennek pont az ellenkezőjét tapasztalom. Ugyanakkor azzal is tisztában vagyok hogy ez nagy adatmozgással jár, és ezzel csökkent a TBW-je is. Pár napja ( És már korábban is megtörtént ) kezdett el a laptopom szaggatni a játékok közben. Két játékkal szoktam játszani. NFS Most Wanted 2012 és NFS Hot Pursuit 2010. Mindkettő 1366x768-as felbontásra van beállítva és közepes grafikára. Szaggatás nélkül mennek. Néha azonban minden ok nélkül szaggatnak. Hiába porolom ki a laptopot vagy pasztázom ujra nem segít. Még 800x600-as felbontáson is szaggat. Még az Eset Smart Security-t is letötöltem, bezárogattam minden folyamatot ami nem kellett és a netről is leválasztottam, így sem volt jó. Aztán elővettem a Piriformos Defragglert, és 42%-os volt a töredezettség a rendszerlemezen. Lefuttattam, végigment és varázsütésre elmúlt minden lassulás.


Ha ez bármit is számít egy Asus Vivobook X512DA-BQ931-em van. És egy 256GB-os NVME SSD-ről fut a rendszer ( Windows 10 ) és a játékok is.



2023. nov. 6. 19:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Azért mert a töredezettségmentesítésnek az volt az értelme HDD esetén, hogy az egybe tartozó adatok egymás mellé kerüljenek, és a fejnek ne kelljen ide-oda ugrálnia olvasás közben, ezzel felgyorsítva az olvasási sebességet. Mivel SSD-nél nincs ilyen mozgó rész, az adatokat _azonnal_ eléri, akárhol is legyen az, lényegtelen hogy sorban van az adat vagy több darabra szétszórva. Ugyanolyan sebességgel fogja olvasni. A töredezettségmentesítés pont ezért ellenjavalt, mert előnye nincs, nem lesz gyorsabb, cserébe ezzel írod a cellákat amiknek véges időtartama van. Élettartamcsökkenés a semmiért. Talán Window 7-től kezdve ezért is a gyári töredezettségmentesítő nem hajlandó SSD-t t.mentesíteni, és 3rd party alkalmazások zöme is így van ezzel.


Emellett ott van a trim is, ami mindig a legjobb állapotban lévő blokkokra ír. Tehát eleve "töredezetten" írja rá az adatokat az SSD, mert ez neki a legjobb.


SSD-d kondíciója milyen? Mert simán lehet hogy haldokló részen volt pár adat, ezért javult meg áthelyezés után.

2023. nov. 6. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
94%-os. 566 nap üzemidővel és 23,88TB írt adatmennyiséggel. Tipusa: WDC PC SN530 SDBPNPZ-256G
2023. nov. 6. 20:01
 3/12 A kérdező kommentje:
Vagyis pontosabban ez: WDC PC SN530 SDBPNPZ-256g-1002 M.2 2280
2023. nov. 6. 20:10
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Fizikailag nem értelmezhető a töredezettség fogalma az SSD-k esetében. Nincsen folytonosság a fájltöredékek között. Teljesen mindegy, hogy a NAND chipen hol van az adat, az elérési idő minden esetben közel zéró. Eg a legnagyobb előnye az SSD-knek. Az SSD-knek is vannak amúgy karbantartási folyamatai, de ezeket a rendszer a háttérben automatikusan és tökéletesen elvégzi (pl TRIM). Nincs feladat vele.


Ilyen módon a töredezettségmentesítő futtatása teljes mértékben hülyeség.

2023. nov. 6. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
De akkor mièrt lassulnak be a játèkok ha 30-40 százalèk fölè megy a töredezettsèg?
2023. nov. 6. 21:00
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Elmondtuk már, NEM létezik olyan fogalom, hogy töredezettség. Nem tudom, mivel nézed, de az SSD-re nem alkalmas program.

Hány százalék szabad helyed van az SSD-n? Minimum 30% szükséges, de 40 felett ajánlott, hogy tudjon hová pakolászni TRIM folyamán.

2023. nov. 6. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
233gb-ból 92 üres
2023. nov. 6. 23:08
 8/12 anonim ***** válasza:
54%

Miért mondják? Mert XP-t használnak. Vagy valami 20 éves karbantartó programot.. :(


Win10-11 ssd-t nem töredezettségmentesít, hanem optimalizál. Csak olvasni kell tudni. :)

2023. nov. 7. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
TBW-vel ne törődj, csak elméleti adat...
2023. dec. 19. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Működik a trim? Akkor fordul elő SSD lassulás ha az nem megy, így teleszemetelődik, ezáltal az írás művelet előtt egy törlést is végezni kell. A trim a törlés, így íráskor már elég csak írni, ezáltal gyorsabb lesz. Illetve van elég RAM? Mert ha az SSD-re swapel akkor is lassulást fogsz tapasztalni, hiába sokkal gyorsabb mint egy HDD, a RAM még így is köröket ver rá, ha nem így lenne nem is kéne, közvetlenül az SSD-ről futhatna minden.
2023. dec. 19. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!