Melyik Linux disztrót ajánlanátok az én esetemben?
Na a helyzet az, hogy elérkeztem arra a pontra, hogy elegem lett a Windows-ból. Gyerekként még volt türelmem és affinitásom hozzá, hogy sz*rozzak vele...
Windowson nőttem fel, ezért örülnék neki, ha a grafikus felület nem annyira térne el tőle, hogy gördülékenyebben tudjam használni. Még anno volt egy LiveCD-m PuppyLinux-szal, de nem sokra emlékeszem belőle, azt tudom, hogy egy nagyon öreg/kis teljesítményű irodai géphez használtam netezésre.
Átlagos célokra használnám: netezés, filmezés, torrentezés, nagyon ritkán talán játék...ÉS ami a legfontosabb, szövegszerkeztésre. Hallottam az OpenOffice-ról, de azt nem tudom, hogy támogatja-e a Microsoft Office formátumait? Elég sok Word és Excel fájlom van, továbbá legtöbbször online intézek ügyeket, ahol a csatolmányok msofficra szólnak, detto ugyanez vonatkozik a sulis tananyagokra.
Van egy 1 TB-s WD külső mervlemezem, exFAT-re formázva, ezt támogatná-e a Linux? Többnyire képek/videók/doksik vannak rajta, meg egy-két backup.
Laptop amire telepíteném: ASUS X550ZE
cpu: AMD FX-7600P Radeon R7
gpu: AMD Radeon R7 M270DX
ram: 4 GB
hdd: 1 TB
Esetleg lehetséges-e olyan, hogy a Linux mellett egy másik partíción rajta lenne a Windows? Ez nem lenne annyira fontos.
Így utoljára, a Chrome-ot használom, itt van minden elmentve/szinkronizálva telóval/Drive.. Nem lehetne megoldani, hogy Linuxon is fusson, vagy, hogy a Firefox-ra átimportálni az adatokat Chrome-ból?
Az OpenOffice-t már nem fejlesztik, helyette van LibreOffice. Részben támogatja az MS Office formátumait, de messze nem tökéletes a kompatibilitás. Javaslom, próbálj ki más irodai csomagokat is, mint pl. a WPS office (személyes tapasztalataim szerint ennek a legjobb az MS Office kompatibilitása), Ashampoo Office, Softmaker Office, stb., illetve van az MS Office-nak online változata (nyilván jóval szegényesebb, mint az asztali, de sok feladatra ez is elég), valamint ott van a Wine nevű csodaprogram, amivel egyes Windows-os programokat lehet Linuxon futtatni (Office 2007 megy).
Linuxban menni fog az exFAT-os merevlemezed.
"Esetleg lehetséges-e olyan, hogy a Linux mellett egy másik partíción rajta lenne a Windows?"
Lehetséges. Arra kell figyelni, hogy miután kialakítottad a partíciókat (feltételezem, hogy ez menni fog), a Windowst telepítsd először, majd utána a Linuxot, mert így a Linux bootloadere, a GRUB fel fogja ismerni a Windowst, és bele fogja tenni az indítómenübe. Ha fordítva csinálod, a Windows bootloadere kérdés nélkül le fogja gyalulni a GRUB-ot.
Az is megoldható, hogy Linuxon belül, virtuális gépen futtatod a Windowst. Ebben az esetben nyilván teljesítménycsökkenéssel kell számolni, de sok feladatra (pl. szövegszerkesztés) teljesen jó ez a felállás is. Én Vmware-ben futtatok Windows 7-et, 1 GB RAM-ot és 25 GB merevlemezt adtam neki. Egy MS Office csomag, Adobe Acrobat és Coreldraw van feltelepítve, mert néha (szerencsére elég ritkán, kb. félévente egyszer) szükségem van ezekre is. Windows-os partícióm nincs.
Chrome, és a nyílt forráskódú társa, Chromium, elérhetők Linuxon is. Ez utóbbi közel szinte azonos a Chrome-mal (lásd itt: [link] ), és sok disztró tárolójában gyárilag benn van. Chrome-ból .deb és .rpm csomag letölthető az oldaláról.
Ajánlott disztró:
- Debian alapú rendszerek, mint pl. Ubuntu, Mint. Ezek felhasználóbarátak, és a Mint gyárilag több felhasználói felülettel érhető el (Cinnamon, MATE, Xfce, KDE). Vannak róluk képek, videók, meg lehet nézegetni a különbségeket, hasonlóságokat. Én a Cinnamont ajánlom elsősorban, az elég Windows feeling, de a többi sem különbözik radikálisan (legalábbis első látásra).
Személy szerint én főképp Debian stable-t használok, ez nem annyira felhasználóbarát, de ez a legstabilabb, legbugmentesebb.
- OpenSuse, ez is nagyon jó rendszer. A Yast2 nevű programjával nagyon sok minden könnyen és egyszerűen konfigurálható
- Fedora, ezt is sokan szeretik
- Arch, ez nem annyira felhasználóbarát, de Manjaro néven elérhető a "felhasználóbarátosított" változata
- Zorin OS, soha nem próbáltam, nem tudom milyen, de állítólag jó
A [link] lehet nézegetni, amelyik disztró ott nincs fent, az nem létezik.
"Na a helyzet az, hogy elérkeztem arra a pontra, hogy elegem lett a Windows-ból."
Ez sok ember életében eljön, csak nem mindenki akar váltani.
"Hallottam az OpenOffice-ról, de azt nem tudom, hogy támogatja-e a Microsoft Office formátumait?"
Igen, minden további nélkül írja-olvassa. Illetve ott van a LibreOffice is, amit kicsit aktívabban fejlesztenek. Pár speciális formázás esetében lehetnek kompatibilitási gondok, de az esetek 90%-ában probléma nélkül viszi.
"Van egy 1 TB-s WD külső mervlemezem, exFAT-re formázva, ezt támogatná-e a Linux?"
Igen, a mai Linux disztrók írják-olvassák az NTFS, exFAT, FAT32 filerendszereket, meg természetesen a saját ext2, ext3, ext4 rendszereket.
"Esetleg lehetséges-e olyan, hogy a Linux mellett egy másik partíción rajta lenne a Windows?"
Gond nélkül. Előbb felteszed a Windowst, utána a Linuxot, az pedig szépen beteszi neked a Grub menübe a windowst is és indításkor tudsz váltani.
"Így utoljára, a Chrome-ot használom, itt van minden elmentve/szinkronizálva telóval/Drive.. Nem lehetne megoldani, hogy Linuxon is fusson, vagy, hogy a Firefox-ra átimportálni az adatokat Chrome-ból?"
Van Chrome Linuxra is, gond nélkül működik, szinkronizál, stb. A Drive-hoz nincs hivatalos Linux kliens, de több 3rd party szofver is van hozzá, amivel tudod használni a Drive-ot. Igaz, a jobbak fizetősek, de ilyen 15 dolcsi ( 3800 Ft) egyszeri díjjal.
Én a Linux Mint KDE változatot ajánlanám. Ubuntu alapú, mennek vele az Ubuntu tárolói és a PPA telepítők, viszont jobban hallgat a közösségre. A KDE felület pedig sokkal inkább hasonlít a Windowsra, mint az Ubuntu alatt a Unity.
Kérdezz bátran, 9 éve Linux az elsődleges rendszerem, tudok segíteni!
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítségét!
Szerintem, ahogy ajánlottad kedves első, kicsit barátkozom vele, meg a különböző felületekkel, utána térek rá a tényleges telepítésre, köszi a linkeket, már nézegetem.
Hát a legutolsó partíciónálásnál (Win10 újrarakásnál) valamit nagyon elbaltáztam, valószínű a figyelmetlenségem miatt. EaseUS-t visszatelepítem rá, és mégegyszer nekifutok, hogy minden a helyén legyen a Linux érkezésére, már őszintén, nagyon várom, hogy milyen lesz :)
Köszi a felajánlást! Majd írok, ha valahol elakadtam, vagy nem stimmel valami, de szerintem csak hétvégén vágok bele az egészbe.
„Sírva fogsz visszamenekülni Windowsra az első pár hiba után. „
Ezt ne tedd :) Lesznek komoly gondok, nem megy, nem ott van, milyen problémát mivel lehet megoldani stb. Ezeken át kell esni és egy idő után már nem lesznek ilyenek. Nekem egy év volt az az idő amíg eljutottam odáig, hogy már a legtöbb problémát alapból kezelni tudom. A legtöbb ismerős feladta és visszaállt és folyamatosan szipog, hogy a windows az…, a vírus az…
A többi kérdést meg szerintem megválaszolták, gyakorlatilag minden felvetett megoldható linux alatt.
Egy apró kiegészítést tennék:
„- Arch, ez nem annyira felhasználóbarát, de Manjaro néven elérhető a "felhasználóbarátosított" változata”
Érdemes ránézni az archmerge-re, ami elég jónak tünik, kb. nulla ismerettel fel lehet tolni a gépre. Zolinak (LinuxMind néven keres a youtube-n, van diskord csoportja is – ajánlom!) van róla videója, mármint a telepítésről.
Plusz egy javaslat: ha megengedheted magadnak, akkor egy SSD nagyon megdobná a sebességedet. Ég és föld a HDD és az SSD közti különbség.
"Esetleg lehetséges-e olyan, hogy a Linux mellett egy másik partíción rajta lenne a Windows? Ez nem lenne annyira fontos."
Ahogy már írták, természetesen lehet, de mielőtt bármit is csinálsz, olvass utána a kiválasztott disztró részletes telepítésének, mert általában egynél több partícióra szokták telepíteni a Linux rendszereket. Lehet persze egyre is, de inkább keress rá előtte a telepítés folyamatának.
Ha van kérdésed, tedd fel nyugodtan.
Miért mennék vissza sírva ahhoz, akitől éppen menekülök? :D
Nem bíztam el magam, tudom, hogy lesznek nehézségek, azok mindenhol akadnak, mint a mai nap is.
Lilivel nem sikerült bootolnom a Mintet (fahéjas) pendriveról, Rufus-szal sikerült, nem hibáztatom a progit, ősöreg már a pendrive. A felület tökéletes, átlátható, csak picit szokatlan még. A LibreOffice...na azt még nagyon szoknom kell. A netre nem tudtam csatlakozni, a wifi-t mint opciót, nem is láttam. A kábelest felismerte, hogy rá van dugva, de az sem ment. Gondolom, ha manuálisan beírnám az értékeket akkor menne, nem?
Az imént láttam ezt a cikket, tetszik ez a Manjaro. Majd, ha kigyakorlatoztam magam a Minten, lehet áttérek arra.
Ezt, hogy több partícióra is szokták telepíteni, elég furán és kissé bonyolultnak hangzik számomra, nem találkoztam még ilyennel.
Egyelőre nem szeretnék különösebben költeni a gépre, se programokra (erre inkább rossz tapasztalatok, meg egyéb elvek miatt), már nem jelent annyit, mint régen. Szeretek enni, és ételre költeni :)
Ja, meg az AMD-re visszatérve, azt Windows alatt is fikázzák, de én személy szerint megvagyok elégedve vele. Az sem lenne nagy gond, ha a teljesítményének a töredékét használja ki a rendszer, nem terveztem komolyabb igénybevételét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!