Windows 8 vagy Windows 7, melyik jobb és miért?
Win8 váltás érvei:
Miért érdemes Windows 8-ra váltani?
Mert gyorsabb Nem csak a statisztikák, de saját méréseink szerint is fürgébben indul a Windows 8 azonos hardveren elődjénél, a lomha Vistánál pedig végképp. Egy modern alkatrészekkel felszerelt, de nem felső kategóriás gépen is egy percnél gyorsabban el tud indulni. Ez annak köszönhető, hogy optimalizálták a rendszer indulását, kiiktatták onnan a nem feltétlenül szükséges modulokat. Hasonló igaz az új Windows memóriakezelésére, és a grafikus kezelőfelület működésére is, az alkalmazások gyorsabban indulnak a nyolcas verzió alatt, a rendszer pedig reszponzívabb lett.
Vigyáz a fontos adatokra A Windows 8 automatikusan képes számítási felhőbe - egy Skydrive tárhelyre - menteni a fontos beállításokat, dokumentumokat és fotókat. Ez persze csak akkor lehetséges, ha a felhasználó saját fiókot regisztrál a Microsoftnál - a saját mobilszám megadásával ezt kellőképpen le lehet védeni. A megoldás előnye, hogy akár egy másik számítógép, elé ülve, vagy újratelepítés esetén nem kell újra beállítani a wifit, a levelezés és hasonlókat.
A csúf ikonokat szép csempék váltották
Nem kell hozzá vírusirtó Bár a Microsoft már a Windows 7-hez is elérhetővé tette Security Essentials nevű, otthoni használatra ingyenes vírusirtóját, a Windows 8 esetében a beépített védelmi funkció, a Windows Defender is rendelkezik alapvető vírusvédelmi képességekkel. Ez azt jelenti, hogy külön már nem is kell telepíteni a Security Essentialst. Más biztonsági szoftverek használatára továbbra is mód van, ez esetben a rendszer kikapcsolja saját védelmét, és átadja a vezérlést a külső szoftvernek.
Saját magát újratelepíti Az új Windows stabilan működik, de telepítése során egyszer kék halálba ütköztünk, amikor egy illesztőprogram telepítése alatt egy programot is installáltunk. Mi történik ilyenkor? Komoly rendszerhiba esetén a Windows 8 felkínálja, hogy újratelepíti magát, ehhez pedig nincs szükség a telepítőlemezre sem, akár az otthontól távol, egy hotelszobában is elvégezhető a művelet. A Win 8 azonban csak a vele használatos appokat, illetve a dokumentumok tudja visszaállítani ilyen esetben, rendes, telepítést igénylő külső szoftvereket nem. A Fájlelőzmények nevű új funkcióval napi nézetben visszamehetünk az időben, és előkereshetünk azóta már törölt fájlokat is, ami életmentő lehet.
Ellenérv:
Idegen lesz a kezelés A nem gyakorlott felhasználókat megzavarja az is, hogy a képernyő sarkaiból automatikusan különböző funkciók ugranak elő az egérkurzor hatására. Ezeket azonban muszáj használni, hiszen még a számítógép kikapcsolását is csak ide kattintva lehet elvégezni.
Hiányzik a Start menü Bár külső programokkal bele lehet varázsolni, ebből a szoftverből kimaradt a Start menü, helyét a Kezdőképernyő veszi át el. Ez ugyan nagyon modern, virtuális csempékből álló felületet kínál, de főként csak táblagépen jön ki az előnye, egy asztali PC-n vagy hagyományos laptopon csak feleslegesen foglalja el a teljes képernyőt. Teljesen érthetetlen, hogy az egyik legfontosabb programból, a fájlok megnyitására, másolására és törlésére szolgáló Intézőből miért nincs teljes képernyős, új stílusú verzió.
Kétarcú alkalmazások Jól érzékelteti az új rendszer kettősségét, hogy például az Internet Explorert is kétféle módban lehet elindítani. Hagyományosan, a Tálcán lévő ikonról a megszokott változat jelenik meg, míg a Kezdőképernyőről a teljes képernyős, táblagépes felületűt. Ez idáig rendben is lenne, de az új felületet használó verziók esetében le van tiltva minden egyes bővítmény, és ezeket nem lehet utólag sem bekapcsolni, ráadásul egérrel ez utóbbit kínszenvedés használni. Szerencsére a böngészőt át lehet állítani asztali módra, vagy le is lehet cserélni például Chrome-ra, vagy Firefoxra. ( elvileg már javított)
Szerintem rakd fel... Egy próbát megér :) Ha nem tetszik akkor visszatelepíted a 7-et
Találtam egy ilyet:
Kinek érdemes váltania?
Gyakorlatilag bármilyen Windows Vistát futtató gép tulajdonosa helyében azonnal megvennénk az akciós Windows 8 frissítést, hiszen még mindig kevésbé idegesítő megtanulni a Win 8 új funkcióit, mint a nem túl jól sikerült, két generációval korábbi verziót használni. Léteznek olyan gépek is, amelyek Windows XP-t használnak, de teljesítményük bőven alkalmas a Windows 8-ra is, bár aki ennyire nem foglalkozott a rendszere frissítésével, az valószínűleg most sem akar átállni.
A legnehezebb azt eldönteni, hogy a jól sikerült Windows 7-ről átálljon-e valaki a nyolcas kiadásra: szerintünk ez egyelőre csak a profibb PC-buherálóknak kifizetődő. Nem valószínű, hogy a számítógépét megszokott módon használó barátnőt vagy nagypapát érdemes összezavarni az új rendszerrel, ha egyébként teljesen elégedett a gépével. Windowsos táblagépből csakis a nyolcas verziót futtatót szabad venni, a Windows 7-es tableteket borzasztó körülményes használni, nem csoda, hogy nem terjedtek el. A boltokban elég sok laptopot még Windows 7-tel árulnak, de ez ne legyen akadály a választásban, hiszen január végéig 4500 forintért meg lehet venni az új gépekhez a Windows 8-at. :P
SSD van a gépemben és semmi érezhető sebesség különbséget nem tapasztaltam.(Talán a 8 gyorsabban állt le 2-3 másodperccel,de az kit érdekel...)
Win 7-re már szinte minden van (driver,progi),a Win 8.1 még kínlódik ilyen téren.Win 8.1 elég modern (koppintja a Linux sémát) és egy kezdő biztos nem fog megtalálni semmit,amit szeretne.
Nekem,mint relatíve lusta konzervatívnak alapvetően a Win7 a nyerő.Aki szeret kísérletezni (majd visszatérni a régihez),annak a Win 8.1 az ajánlott (a Linux disztrókkal együtt).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!