Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Melyik az eredeti linux opr?

Melyik az eredeti linux opr?

Figyelt kérdés
Létezik egy stabil, biztonságos, felhasználóbarát Linux verzió? Szeretnék átállni mondjuk linuxra, mert ugye a Windows nem lesz kompatibilis a régebbi gépekkel, és ez a modern windows tele van egy csomó haszontalan applikációval, és azt is hallottam gyorsabb a linux... De nem tudom melyik az igazi linux a sok közül. Mit ajánlotok?

nov. 30. 21:05
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
64%
Azért előtte gondold át újra, miket veszel készpénznek 1-2 vélemény alapján: "ez a modern windows tele van egy csomó haszontalan applikációval, és azt is hallottam gyorsabb a linux"
dec. 1. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
73%
"Maga a Debian egy nagyon megbízható terjesztés" -> Azért az "official" Redhat változatot se nézzük le. Az is egészen komoly.
dec. 1. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 KDani14 ***** válasza:
100%
Ha megtudnád mondani a géped specifikációit akkor talán pontosabban tudnánk segíteni.
dec. 1. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
49%

Mit értesz az "eredeti" szó alatt?

- vicces

- időben először jelent meg

- stb

dec. 1. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
46%
#12: Nem nézem le azt sem. :)
dec. 1. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 Thunderfairy ***** válasza:
52%
Nem tudom miért lett lepontozva a Linux Mint Cinnamon. Annyira jó rendszer hogy miután kiprobáltam, szó szerint az összes többi disztro ment a feledésbe. Windows szerű környezewt, túl sok utána járást nem igényel. Windows után 95 %-ba egyből mindent tudni lehet rajta. Tehát ha Linux akkor csak a Linux Mint Cinnamon.
dec. 1. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
16 Mert mindenki mást ért az "eredeti" szó alatt. Te a windows szerű jól használhatót. Más meg mást.
dec. 1. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:

Nincs olyan. Mindegyik eredeti.

Vagy úgy érted melyik disztribúció volt előbb?

Nehéz megmondani, de ha jól tudom a Slackware az ami a legrégebbi és ma is aktív disztró.

Hogy mennyire aktív az más kérdés. Viszont nem átlag hétköznapi felhasználóknak való, inkább kockáknak és hozzá értőknek.


Egyébként kezdésnek én is a Linux Mintet vagy a Zorint javaslom.

dec. 2. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 A kérdező kommentje:

Most már okosabb vagyok Linux téren. Köszi a válaszokat. Én azt értem eredeti alatt, mint Windowsnál a pénzért megvett - nem pedig az átkonfigurált szedett-vedett egyéb Windows verziók (sebesség végett átalakított, vagy crackelt verzió). Tehát egy alap, szakemberek által öszerakott, népszerű stabil verzió kellene.


A notebookom nem olyan öreg. HP, i5-ös processzor (4magos, 2020as), 8 (+8) GB ram, SSD van benne, NVidia grafikus kártya (2 GB). 64 bites Windows 10-et használok. De a Windows 7 nekem totál bejött azelőtt, csak nem támogatott már egy ideje. Képszerkesztés-, videó vágás-, hang szerkesztésen kívül netezésre, filmnézésre használom. Továbbá gyakran fizetek bankártyával, meg intenetes bankolás is szóba kerül néha. Szóval az utóbbiak végett érdekelne, hogy a mennyire biztonságos egy Linux?

dec. 2. 17:48
 20/25 anonim ***** válasza:

A [link] -ot ajánlom figyelmedbe. Ez egy afféle adatbázis szinte az összes létező Linux disztribúcióról. Ha jól összerakott disztrót akarsz, akkor a top 15 -ből igazából bármelyiket választhatod, de vigyázz, mert ezek közt van olyan is, amik kicsit haladóbbaknak valók, olyanoknak akik már valamennyire otthon érzik magukat a Linux világában. Pl a Debian és a Fedora. Ezek is jók, de én nem ajánlanám egy 0 km-es kezdőnek.


Jelenleg a Mint a legnépszerűbb és nem véletlenül. Továbbra is azt javaslom, hogy ezt próbáld ki, szerintem nem fogsz vele mellé és van annyira biztonságos, mint a Windows, sőt még jobban is.

[link]

Ha rámész a Download -ra, akkor 3 db editiont fog felkínálni. Linux Mint Cinnamon, MATE, XFCE. Igazából személyes preferencia kérdése ki melyiket választja, de a legszebb és legmodernebb a Cinnamon. Ez az elsődleges asztali felület a Mint -hez.

Kicsit Windows 7 és Windows 10 keveréke kinézetét tekintve. Ennek van a legnyagyobb erőforrás igénye, de ne aggódj mert még így kis kevesebb RAM-ot, procit fogyaszt, mint egy Windows 10 vagy pláne a 11. Én is a Cinnamont használom, viszont én Fedorán.

NVIDIA drivert is könnyen tudod telepíteni Mint alatt az illesztőprogram kezelőben. Kiválasztod a legújabb drivert és leokézod aztán újraindítod a rendszert és kész is.


Arra viszont számíts, hogy ha még nem használtál Linuxot, akkor a Windows után először kicsit idegen lesz az egész környezet. És könnyen lehet, hogy vannak olyan programok, amik Linuxon nem működnek, de Windowson használtad és megszoktad. De ez is mind megtanulható és megszokható, épp úgy mint a Windows esetében.

Képszerkesztéshez például tudom ajánlani a GIMP -et, Krita-t, Inkscape, Pinta, Darktable, Rawtherapee.

Videószerkesztéshez: Kdenlive, Shotcut, Openshot, Pitivi, Davinci Resolve.

Hangszerkesztés: Audacity, Tenacity, Reaper, Ardour, Oceanaudio, LMMS

Filmezéshez meg VLC vagy Celluloid. Böngészéshez pedig az összes mai modern böngésző elérhető Linuxon is. (Firefox, Chrome, Chromium, Opera, Brave, Vivaldi és ha jól tudom még az Edge is)

Tehát van bőven választék szoftverekből is, csak esetleg nem ugyan azok, mint Windows -on.

Sok sikert!

dec. 3. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!