Tölcsérmellkas után edző ember?
szia
szerintem keress fel egy személyi edzőt, biztos segít :)
nekem tyúkmellem van.. elég ronda, főleg hogy lány vagyok :(
Engem a nyáron fognak műteni, szintén pectus excavatummal. Hobbiszinten kondizom, és ez a dolog engem is nagyon érdekel. Külföldi fórumokon, emberek személyes tapasztalatairól (magyart nem igen lehet találni) illetve az orvosi ajánlásokról tudok neked nyilatkozni (Nuss féle eljárás).
Nagyjából egybehangzóan minimum 2 hónap teljes pihenést írnak elő, de az orvosi ajánlás inkább 3 hónap fekvés. Ebben az időszakban adaptálódik a test a lemezekhez, illetve a fájdalomhoz. A gerinced, a bordakosarad, a hasfalad izmai, inai egy új helyzetbe kerülnek, amihez időre van szükségük, hogy megszokják, már ez önmagában eléggé fájdalmas, és megterhelő, hogy még a gondolat sincsen benned, hogy sportolj.
Ezen időszak letelte után, természetesen orvosi konzultáció mellett lehet nagyon finoman, úgymond bemelegítő jelleggel sportolni (kondinál pl. a kezdő átmozgató az, ami ajánlott, az izmok, inak, csontok-porcok új helyzete miatt) és a tested válaszai alapján lehet fokozatosan emelni a volument, intenzitást.
Ezek anekdotális adatok, mivel minden tölcsérmellkas és a mellette húzódó gerincdeformitás más és más, illetve minden ember regenerációja és fájdalomtűrő képessége is változik. Meg persze az sem utolsó szempont, hogy milyen mozgást akarsz végezni.
Amit eltudok mondani még a végigolvasott fórumok alapján, az az, hogy a kontakt és extrém sportokat addig, amíg a lemezek benned vannak sajnos el kell felejtened. Minden olyan tevékenység, ami sérüléssel járhat, és azt eredményezheti, hogy a lemezek és a rögzítések elmozdulnak kerülendő, ugyanis ha azok elmozdulnak, akkor átszúrhatják a tüdődet, vagy még rosszabb a szívedet is. Ilyen sportok tipikusan a rögbi, amerikai futball, a küzdősportok (nyilván ha csak edzel így, de téged nem ütnek meg, akkor ez nem probléma), a sziklamászás, stb.
Ha több információt mondasz, vagy van még kérdésed, én szívesen válaszolok.
Speciel engem ezek a küzdősportok nem érdekelnek, az érdekel, hogy tisztességesen edzek. Mell: fekvenyomás, 45 fokos padon nyomás, tárogatás, szük nyomás. Kart, Hátat, Vállat és a Lábat is megtudjam edzeni 3-4 gyakorlattal.
Ha mellet nem is de a többi testrészt edzhetem mütét után pár héttel ha már nem fáj ?
A 2. válaszoló vagyok.
Nem tudom, hogy neked a pár hét mit jelent, de gondolom kb. max. egy hónapot.
Orvos, kórház, és helyzetfüggő is a dolog, de kb. 1 hetet a kórházban fogsz tölteni, de lehet, hogy kettőt is, ez a kezdeti stádium eltart kb. 6 hétig. Ebben az időszakban még az ágyból sem kelhetsz fel nagyon, illetve ekkor kezdesz majd el újra járni. A kezedet nem fogod tudni a fejed fölé sem emelni, az ágyból hirtelen kikelni sem szabad. Folyamatos fájdalom lesz a bordáidban és a gerincedben. A lemez(eket) ekkor fogadja be a tested, és még pár kilós dolgokat sem emelhetsz fel, mert könnyen elmozdulhatnak a lemezek és a rögzítések, arról nem is beszélve, hogy a vágások is felszakadhatnak, ugyanis a teljes forradási idő az sokkal hosszabb ilyenkor, mert nem csak egy felületi sérülésről beszélünk.
Gondolod, hogy majd így fogsz tudni edzeni? Amit olvastam legkorábbi, akinek nem lett baja, az egy testépítő volt, aki 2 hónappal a műtét után laza edzéseket kezdett el csinálni, és csak lassan tért vissza a műtét előtti állapotához.
Ez nekem is fájó pont, hogy nem tudok majd edzeni, de én inkább kivárom a megfelelő időt, hogy minden biztosan a helyén maradjon, mert ez nem játék, lemezek vannak a bordáid alatt amik közvetlenül létfontosságú szervek mellett vannak. Most ha azon aggódsz, hogy vesztesz egy kis izmot, vagy azon, hogy életveszélyes helyzetbe sodrod magad, azért szerintem az utóbbi nagyobb prioritást kéne, hogy élvezzen.
Az izomvesztés ellen a további helyes táplálkozással és esetleg nagyobb dózisú glutamin szedéssel tehetsz.
Nekem az sejlik, hogy nem voltál még mellkassebésznél sem. Keress fel egyet, és tedd fel neki ezeket a kérdéseket. Nem tudom, hogy mennyire súlyos a bemélyedésed, még az is lehet, hogy nem is műtenének meg. Erről CT vizsgálatot kell csinálni, és az ún. Haller index alapján sorolják be a súlyosságát a mellkasodnak. Tapasztalatból mondom, hogy sajnos a magyar egészségügy nem a legolajozottabb gépezet, az orvos kiválasztása, a vele való egyeztetés, a CT időpontja, az orvossal való újabb konzultáció akár több hónap is lehet, és még ezen felül a túlterhelt orvosok már hónapokra előre be vannak táblázva, szóval ajánlom, hogy mihamarabb tedd meg ezeket a lépéseket, ha eddig még nem tetted.
Béke.
A TRX kötél szerintem még kifejezetten jó is lehet, ha nem a saját testsúlyos gyakorlatokat, hanem a nyújtási lehetőségeket használod ki benne.
A nyújtással kapcsolatban mostanában elég mélyre kezdtem ásni magam, hiszen a testépítésben a pozitív szakasz, amikor összepréseled az izmaid, mindig negatív szakasz, azaz egy nyújtás, elernyedés követ.
Egy tanulmányt olvastam, ahol erőemelők több csoportja csak részleges gyakorlatokat végzett, azaz csak a negatív részt végezték, és mind izomtömegben és erőben is fejlődtek. A Mike Mentzer féle 'HIT' avagy Heavy Duty edzés is nagyobb hangsúlyt fektet erre a részre, és nem kevés ember mondja, hogy a pozitív szakasz robbanékony a negatív lassú legyen.
Ugye a műtét után súlyokat nem lehet fogni, de talán, ha csak kinyújtod az izmaidat (a gyógytornában ugye rengeteg ilyen gyakorlat van, amik a gerinced, medencéd és mellkasodat célozzák) és pusztán egyszerű nyújtással elég erőssé lehet változtatni ezeket az izmokat.
Természetesen nem azt mondom, hogy bolond módjára álljál neki és hosszú ideig, erősen nyújtsd mondjuk a bicepszed, de ha napi szinten lenyújtod, akkor - ha nem is annyi - de mikrorepedések fognak benne keletkezni, és talán meg lehet akadályozni az izmok visszafejlődését.
Ami a saját egyéni teóriám, az az, hogy a műtétig megpróbálom mindenemet nyújtani, teljesen lazává tenni. Hogyha megnézed magát a tölcsérmellkasod, ahogy a szegycsont körötti bordaporcok behúzódnak, "elviszik" a hozzá kapcsolódó bordacsontokat, ha tovább mész akkor látod, hogy bizony a vállaid is valamilyen szinten előrebuknak, emiatt a mellizmod felső része nagyon feszes, a csuklyád, nyakad szintén, és ugye a bordáid a gerincednél végződnek, ezért a gerinc melletti izmok, meg unblock a hát izmai is feszülnek. Ha még tovább mész, akkor bizony a derekadnál, a medencédnél is fogod tapasztalni a problémákat, amik még a lábaidra (valamelyiket jobban terheled) is kihat.
Minden emberre igaz, hogy valamilyen szintű asszimmetriája, tónusfokozódása, feszes izmai vannak mindenkinek, de nekünk, szerencsétlen példányoknak ez még jobban kiütközik. Ezzel a komplett nyújtással az lesz a célom, hogy minden ami most feszes, az meglazuljon, és amikor majd bekerülnek a lemezek, akkor nem a kőkemény feszes izmoknak kell majd szétnyúlniuk, homlokegyenest mást pozícióba kerülniük, hanem laza, tónusmentes izmoknak, amik már voltak jobb helyeken is.
Ha esetleg érdekel ez a teljes nyújtás, energetizálás, ami kemény légzésgyakorlatot is magában foglal, és naponta többször is végezhető, akkor majd összeállítom neked, ha lesz időm.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!