Ketogén diéta visszatöltés nélkül?
Tul sok ertelme nincs mert a ketogén diétáknak nincsen metabolikus előnye a magas szénhidrátos diétákkal szemben ha a fehérjebevitel konstans.
Az emberi test preferált energiaforrása a szénhidrát. egy 80%-ban zsírt tartalmazo etrend szinte biztos hogy megnoveli a szív és érrendszeri betegségek kockázatát úgy hogy mellette lecsökkenti az élet minőségét mert sok szocialis esemenyen szenhidrátot esznek és sportolokent sincs sok ertelme mert a zsirt nagyon nehezen raktározzuk glikogénba és rossz energiaforrás
" érdekes kérdés, kíváncsi lennék, hogy ez pontosan mit takar. biokémia tanárom szerint a ténylegesen 0 g ch-bevitel nem összeegyeztethető az élettel"
összeegyeztethető az élettel, de 0g-ot elérni tényleg szinte lehetetlen.
Ha nemtoltod vissza akkor maradsz egyszeruen tovabbra is ketoziba:)
De 5evig ketozisbalenni?!?!? en nemtudom de oda kellet meg valami szuri is,mert ott aztan konnyu katabolizmusba esni.
Azt nem értem, hogy ez miért is jó? Mi a baj a visszatöltéssel?
Egyébként elvileg meg lehet lenni szénhidrát nélkül (jó, tudom teljesen nem is lehet kizárni), ismétlem ELVILEG. Gyakorlatban nem biztos, hogy ez egy túl kellemes állapot.
Én (még) nem nagyon értek ehhez, de a katabolizmus a magas kortizol szint miatt van? Mert a nő kiemeli, hogy a kortizol az alacsony marad. Mindig a hormonok egyensúlyáról beszél.
https://www.youtube.com/watch?v=_K5mgtwAdCA
Próbálom fordítani magamnak, de ha valakinek jobb az angolja, leírhatná mivel magyarázza a visszatöltés feleslegességét.
igen, én is erre a következtetésre jutottam, ezért is tettem fel a kérdést. mivel működik a glukoneogenezis a nem ch-prekurzorokból, elméletileg meg kéne tudni oldani. persze, meg is lehet, néhány napig, azért a szervezet nagyon ellenálló tud lenni.
a válasz az volt, hogy egyrészt baromi nehéz biztosítani a megfelelő mennyiségű és minőségű prekurzort, mivel nem minden aminosavból lehet glukóz, a lipidek közül pedig kifejezetten korlátozott, csak a páratlan szénatomszámúak oxidáicójakor keletkező végtermék, illetve a glicerin tud részt venni a glukoneogenezisben. szóval egyrészt ezt nehéz kiszámolni, mivel ugye nem csak az izmokra kell gondolni, és a millió féle enzimre és szabályozó fehérjére, hormonra stb. ami ugye alap, hanem még a glukózhiányt is ebből kell fedezni. szóval eléggé úgy hangzik, mint amit csak laborban lehet kivitelezni. viszont a válasz az volt, hogy minden annyi energiát emésztene fel, ami valószínűleg túlterhelné a szervezetet, de növekedéshez legalábbis semmiképpen nem vezetne.
nem állítom hogy lehetetlen, főleg hogy elvileg ez a csaj megcsinálta, bár nem igazán értem.
viszont azt a véleményt osztom, hogy a mindennapi életben nem igazán éri meg, ezzel próbálkozni, mivel egyértelműen sokkal több energia megy el már csak arra is, hogy a megfelelő minőségi tápanyagokat összehozd.
de ha valaki rendesen el tudná magyarázni, hogy hogyan zajlik, engem is érdekelne, már csak elméleti szinten is
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!