Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Mi értelme van 5-6 ismétléseke...

Mi értelme van 5-6 ismétléseket csinálni, tényleg működik?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy az optimális izomfeszülési idő az 40-45 másodperc, vagyis egyetlen egy sorozatnak kb. 45 másodpercig kellene tartania.


Ha az 5 ismétlést nézzük, akkor az csak úgy valósítható meg, ha 1 ismétlés az 9 másodperc, viszont nincs olyan ember akinek 9 másodpercig tartana egy ismétlés, főleg ha mondjuk egy nagy súlyos fekvenyomásról van szó. Általában nagyon max 4 másodperc egy ismétlés ha valaki figyelre, de a többségnek inkább 2 másodperc körül van.


Tehát kérdem, mi értelme van 5-6 ismétlést csinálni, ha azzal nem lehet teljesíteni az optimális izomfeszülési időt?


Egy 8-12 ismétléses sorozattal, amit lassan kontrolláltan végzünk ellehet érni a 40-45 másodpercet, akkor miért mégis az alacsony 5-6 ismétlést ajánlják többen?


2023. jan. 6. 09:27
 1/8 anonim ***** válasza:
70%

Amíg ennyire túltudományoskodjátok a gyúrást, addig nem lesztek se erősek, se izmosak. Nagyon túl van ez tolva mostanában. Ha szerinted neked naturál hobbigyúrósként mérvadó faktor lesz az, hogy a végrehajtott sorozat során az izomfeszülési idő 30 másodpec vagy 40 másodperc, akkor mit keresel a gyakorikerdesek.hu-n, hiszen világszintű profi vagy? Élből ezt az "optimális, nem optimális" bullshitet el kéne felejteni. Mindenki számára más az a gyakorlatszelekció, más az a volumen, más az a frekvencia (stb.), ami optimális lesz. Nincsenek univerzális, mindenkire érvényes optimumok, pláne nem másodpercre pontosan.

Az 5-6 ismétléses gyakorlatok egyébként régóta bevált volumentartomány erőemelő edzésprogramokban (pl. Texas Method), amikben különböző intenzitási fokozatokat (RPE-skála) remekül lehet tesztelni és fejleszteni. Nem véletlenül alkalmazza rengeteg testépítő is régóta az 5-6 ismétléses szériákat. Az 5 ismétléses szériáknak ugyanúgy helye lehet egy programban, mint egy 8, vagy egy 12 ismétléses sorozatnak. Úgyis az fog számítani, hogy időszakról időszakra van-e progresszió, vagy nincs.

2023. jan. 6. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

De én ezt olvastam:

"The optimal duration of tension (TUT) for an increase in maximum strength is 4 - 20 seconds. The optimal duration for muscle growth is 40 - 60 seconds. Anything that goes beyond this is then directed at the area of strength endurance."


Tehát akkor izomépítés szempontjából érdemes lenne figyelnem, hogy a gyakorlatot kontrolláltan és lassan csináljam, vagy pedig csak nyomjam anélkül hogy figyelnék rá?

2023. jan. 6. 09:55
 3/8 A kérdező kommentje:

Most utána olvastam még, elvileg az nem jó, ha csökkentem a használt súlyt, azért hogy lassabban csináljam a gyakorlatot és több másodpercig feszültjön egy sorozat alatt az izom.

Igazából erre voltam kíváncsi, akkor nem veszek vissza a súlyból azért hogy több legyen a "time under tension"

2023. jan. 6. 10:22
 4/8 anonim ***** válasza:
80%

"nem veszek vissza a súlyból azért hogy több legyen a time under tension"

Helyes!

2023. jan. 6. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Tejet fogyasztasz?
2023. jan. 6. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Az az értelme, hogy mondjuk egy 5x5-öt nagyobb súllyal tudsz csinálni, mint pl. egy 4x10-et.
2023. jan. 6. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Én fokozatosan növelem a súlyt, sorozatról sorozatra. 15 ismétléssel kezdek és lehet, hogy a legnehezebből már csak 3 - at, vagy 5 - öt csinálok, de így amikor növelem a kezdősújt, könnyebben alkalmazkodok. Tehát a hangsúly a legnehezebbtől eggyel könnyebb sorozaton van, a legnehezebb inkább csak ilyen rávezetés későbbre. Nem tudom, hogy ennek van e valami tudományos alapja, de nekem beválik.
2023. jan. 6. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ne vegyél vissza a súlyból emiatt,lehet neked 20 mp is a TUT az eredmény kb ugyanaz lesz amíg hasonló intenzitással végzed.Ez is egy olyan dolog ami papíron jól hangzik csak a valóságban nem működik igazán,olyan elhanyagolható mértékű hatása van amit egy naturál gyúród a büdös életbe nem fog észrevenni.
2023. jan. 7. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!