Miért hatásosak az alapgyakorlatok?
Pontosan miért jobb egy alapgyakorlat egy izomra nézve egy izolált gyakorlatnál?
Pl. Fekvenyomás: van bármi előnye az intermuszkuláris koordináció fejlődésén kívül? Mert mellizom szempontjából mindegy lenne hogy tárogatunk vagy fekvenyomunk végülis vállízületben ugyan az a mozgás jön létre illetve a mellizmot is ugyan akkora terhelés éri. (Intramuszkuláris)
Én arra tippelek, hogy annyi előny származik belőlük, hogy javítják az intermuszkuláris koordinációt.
Azért mert ezeket a gyakorlatokat könnyű nagy súllyal csinálni ami máshogy stimulálja a szervezetet mintha 10-12 ismétlést csinálnál,könnyebb fejlődni erőben és idővel feltenni plusz súlyt.Tárogatásnál nem lehet olyan szinten felpakolni a súlyokat mint fekvenyomásnál,a gyakorlat mechanikája miatt nem praktikus mondjuk 6 ismétléssel csinálni és ez igaz szinte az összes izolációs gyakorlatra.
A másik meg az időkezelés,ahhoz hogy egy nagy súlyos fekvenyomást,guggolást vagy felhúzást kiválts kéne vagy 3-4 izolációs gyakorlat és ekkor csak az alapgyakorlatot váltottad ki,mindenki 2+ óráig edzene.
Igen a koordinációval és időtakarékossággal tejesen egyetértek.
Arra gondoltam, hogy ha kimondottan egy izmot nézünk akkor pl. a mellizom tud-e nagyobb erőt kifejteni intramuszkulárisan ha a többi izommal együtt dolgozik. Mert azért tudunk kisebb súllyal tárogatni, mivel megnövekedik az erőkar a mellizom tapadása és az erő hatásvonala között (pl. kézisúlyzó). Fekvenyomásnál az alkar merőleges a talajra, tárogatásnál pedig közelít a vízszinteshez (ha vízszintes padon csináljuk). Tehát ha a logikát vesszük, akkor a mellizomban ugyan akkora feszülés van mint fekvenyomás közben. Végülis erre irányul a kérdésem: ha több izom is segít akkor lehet-e nagyobb feszülés az agonistában?
Az izmot ért terhelésre gondolok.
Ugyan azt a mozgást végzi a mellizom fekvenyomás közben mint tárogatás alatt.
Annyi a különbség, hogy a tárogatás közben nem segít a tricepsz és hosszabb az erőkar. Ebből gondolom, hogy a mellizmot ugyan akkora terhelés éri kisebb súly hatására, mint nagy súlyos fekvenyomás közben.
Köszi a válaszokat.
Ha jobban átgondolod akkor rá fogsz jönni, hogy a mellizom teljesen ugyan úgy mozog, mert a vállban hoz létre horizontális adductio-t. Annyi a különbség a fekvenyomás és a tárogatás között, hogy fekvenymás közben a könyökben van egy extensio.
Elfogadom a magyarázatod. Szerintem egyenlőre mélyebben nem megyek bele :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!