Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Mért kell workoutnak nevezni...

Tothp kérdése:

Mért kell workoutnak nevezni egy kerékpáros, vagy bármilyen edzést?

Figyelt kérdés
Még a helyesírás ellenőrző program is simán aláhúzza a szót.
2024. márc. 31. 07:48
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
30%
A workin-es kérdést miért kellett törölni, ha a workout-osok kintmaradhatnak?
2024. ápr. 1. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim válasza:
66%

A különböző nyelveken nem csupán más szavakat és mondatszerkezeteket használunk, hanem másként is fejezzük ki magunkat. Ezért nem lehet szó szerint fordítani egyik nyelvről a másikra. Előfordul, hogy egy konkrét kifejezésnek nincs a másik nyelvben megfelelője, vagy akár több megfelelője is van amelyek árnyalatnyi különbségeket fejeznek ki. Esetleg egészen más szavakkal fejezzük ki az adott szituációt. Habár a magyar nyelv többnyire választékosabb és árnyaltabb kifejezésre ad lehetőséget az angollal szemben, vannak területek ahol ennek a fordítottja igaz és egyetlen magyar kifejezésre akár több, egymástól kissé eltérő jelentésű angol kifejezés jut. Az adott kultúrától is függ, hogy egy bizonyos dolgot hányféleképpen képes meghatározni. Jó példa erre, a lappoknak hóra és jégre használt 180 és 300 eltérő szavuk, ami víz különböző állagú megfagyott állapotait fejezi ki.


Ha azt mondom: training, workout, exercise, practice, routine akkor ezek akár mindegyikét lehetne egyszerűen edzésnek, gyakorlatnak fordítani. Persze mi is különbséget teszünk edzés, edzésterv, gyakorlat, gyakorlatsor és gyakorlás között.

Na de mi is a különbség a fenti angol kifejezések között és mit is jelent a workout szó?

Ha röviden akarnék válaszolni, akkor a workout lényegét leginkább kifejező magyar szó a gyakorlatsor.


Képzeljük el, hogy az erőnléti edzésünk (strength trening) egy a mellkast erősítő gyakorlatsorból (chest workout) és egy a lábat erősítő gyakorlatsorból (leg workout) áll. A mell gyakorlatsorunk (chest workout) pedig olyan gyakorlatokból (exercise) épül fel mint a fekvőtámasz (pushups exercise) vagy a fekvenyomás (bench press exercise).

Ugyanakkor az exercise szót használjuk pl az edzőgépre (exercise machine), de a vallás gyakorlásra (exercise of religion) és a munkafüzetre (exercise book) is.


A sportban a exercise-nak (mint gyakorlatnak) kettős jelentése van. Egyrészt jelenthet olyan konkrét specifikus gyakorlatot mint a guggolás vagy a fekvőtámasz, ugyanakkor jelentheti a fizikai aktivitás egy típusát is, pl: a futás, a gyaloglás, a súlyemelés, az általános erőnléti edzés, vagy az evezés, kerékpározás mind exercise.


Meg kell jegyezni azt is, hogy a workout nem csak erőnléti, hanem állóképességi gyakorlatsort, edzést is jelenthet. Például van egy futó edzésterv aminek a célja a 10Km lefutása (10K running training plan). A futás mint tevékenység az ugye exercise. Azonban az említett edzéstervünk (training plan) egy konkrét edzése amely áll pl a következő gyakorlatokból (exercise) bemelegítésből majd 5x 400m futásból és 100-100m kocogásból a futások között majd végül nyújtásból, az összességében egy workout.


Tehát fogalmazhatunk úgy, hogy a training egy meghatározott végcéllal végzett tevékenységek összessége, az exercise egy konkrét mozgásforma vagy gyakorlat, a workout pedig a gyakorlatok egy keretbe foglalt csoportjának összessége amelyeket egy edzésen végzünk el.


Na de mi a különbség az exercise és a practice között?

Az exercise általánosságban egy olyan fizikai vagy mentális tevékenységre végzésére utal, amelynek célja az edzés, fejleszés. A practice pedig egy konkrét dolog rendszeres ismétlődő gyakorlására utal azzal a céllal, hogy konkrétan abban az egy meghatározott dologban jobbak legyünk. Például ha a kosárlabda játékosnak kardió edzése van, az exercise. Ha a hárompontos dobást gyakorolja az practice. Ha a zenész skálázik az is practice. Általában ha egy konkrét tevékenység rendszeres gyakorlásáról van szó pl azzal a céllal, hogy fejlődj benne akkor használják a practice kifejezést.

Ahogy mondtam a vallás gyakorlás mint általános tevékenység az exercise. Ha konkrétan valaki minden szombaton elmegy a templomba, hogy gyakorolja a vallását az practice. Ha valaki a mellkas workout részeként fekvenyomást végez az exercise. Ha valaki a fekvenyomó versenyre készülve rendszeresen gyakorolja a nyomás technikáját az practice.

2024. ápr. 27. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 A kérdező kommentje:

Woody2. Akkor konkretizáljunk.

Mi teszi egy kerékpáros edzést wörkauttá az edzés helyett. Mi a más? Mi a több?

Sprint?

Hegymenet?

Állóképességi?

Időfutam?

2024. ápr. 28. 15:07
 24/26 anonim ***** válasza:
54%

#22!


Jó volt ez a sok rizsa, csak éppen a lényeg maradt ki.

Vagyis az, hogy önmagában a workout kifejezés semmivel sem jelent többet, mint az edzés. Tehát felesleges és kerülendő.

2024. ápr. 28. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 MGéza ***** válasza:
#24: Mondjuk finomítva akkor hogy edzésterv, de még akkor sem indokolt a használata, van rá kifejezésünk ami teljesen megfeleltethető a fogalom lényegének.
2024. ápr. 28. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim válasza:

#24 Mi volt ebben a rizsa? Elmagyaráztam, hogy az angol mikor milyen kifejezést használ az edzésre és pontosan mit is ért workout alatt. (Szerettem volna tisztázni a fogalmat mert úgy láttam, hogy félreértések vannak körülötte.) Nem minden edzés workout, de minden workout edzés.

Leírtam azt is, hogy a "workout" kifejezés magyar megfelelője sokkal inkább a "gyakorlatsor" mint az edzés. Általánosságban a szimpla edzésre inkább az exercise kifejezést használják. A workout egy struktúráltabb edzést jelent.


#23 Ez utóbbi, az edzés struktúráltsága teszi a kerékpáros edzést is "workouttá". Tehát pl egy intervallum edzésre a workout kifejezést használják. Egy sima 30km-es tekerésre viszont az exercise kifejezést használják.


A magyar nyelvben felesleges bármelyik fent említett angol kifejezést használni, hiszen ahogy már korábban is írtam, a magyar szaknyelv is különbséget tesz edzés, edzésterv, gyakorlat, gyakorlatsor között és a különféle edzéstípusokra szintén van kifejezésünk.

Egyébként az angol a korábban említett kifejezések közül sokszor akár hármat is használ egy mondatban, épp az eltérő jelentés tartalom miatt.


Egyetlen esetben látom indokoltnak az említett szó használatát magyar szövegkörnyezetben. Amikor egy olyan sportág megnevezésében használjuk, amelynek nincs magyar megfelelője és az angol megnevezés terjedt itthon is. Például a Street Workout esetében. Ezesetben is bizonyos típusú gyakorlatok gyűjteményére utal a sportág neve.


Idegen elnevezés használatára van egyéb példa is a magyar nyelveben. Használjuk pl a futball (football) és a dzsúdó (judo) kifejezéseket is a labdarúgás és a cselgáncs helyett annak ellenére, hogy ezen sportágak elnevezésének már van magyar megfelelője. De vannak olyan sportágak is amelyeknek csak az idegen elnevezése honosodott meg. Snooker, Karate, Kick-Box, Go-Kart, és még sorolhatnánk.

2024. ápr. 30. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!