Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Vannak a kerékpározásnak...

Vannak a kerékpározásnak egészség károsító hatásai?

Figyelt kérdés
impontecia, térdizületek kopása, gerincferdülés, stb ilyenek olvasni a neten
2021. szept. 17. 08:34
 1/9 MGéza ***** válasza:
100%

Ha elővigyázatlan vagy akkor igen. Általában a nem megfelelő nyeregbeállítás illetve a sportcélú tekerés esetén okoz ilyen problémákat. Ajánlott prosztatakímélős csatornával ellátott nyerget preferálni, illetve a test visszajelzéseire mint feszítő érzés a lábad között, medencetájéki nyomás, fokozott vizelési inger figyelni. Állítani, szükség esetén cserélni kell.

Ízületi kopás: Sokkal inkább jellemző a lábízületek, porcok elhasználódása futáskor. A nyereg beállításakor a láb teljes kinyújthatósága legyen a szempont, nagyjából akkor jó ha a cipőd orra hegye lefelé nyújtva épp eléri a talajt. Illetve a talp megfelelő helyzete, amit az üléspozícióval, megfelelő vázmérettel, illetve egyenes vagy hátranyúló nyeregcső használatával tudsz magadhoz igazítani.

Gerincferdülés szerintem marhaság, pont hogy jobb testtartásom lett a bringázástól.

Tehát ha valaki csak úgy nekiáll tekerni és nem figyel semmire, akkor igen, okozhat problémákat.

2021. szept. 17. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
50%

Természetesen van.

Impotenciával kapcsolatban láttam egy videót. A versenysportolóknál tényleg lehet gond, mivel egy helyen nyom az ülés. De a lényeg, hogy ez csak átmeneti. Ha abbahagyja, akkor visszaáll normálra minden. Tehát nem klasszikus értelemben vett impotencia, hanem inkább egy sérülést okoz, aminek be kell gyógyulnia.


Hobbistaként nyilván ez nem szempont, amíg heti 1-2 túráról van szó. De ha napi 8 órát tolod pl városban futárkodva, akkor már elgondolkodtató lehet... extra kényelmes ülés + nadrág, esetleg hátsó teleszkóp, legextrábbként meg teleszkópos ülés.


Hobbistaként a térddel kell foglalkozni inkább csak. Üléspozíció és pedálok, pedálkarokon kell állítani elsősorban. Ezzel érdemes profihoz fordulni, de neten is találsz sok videót. Országútin pedik ugye van lehetőség speckó pedál+cipő, tehát beakasztós, így a hatékonyságon növelsz azzal, hogy felfelé is tudod húzni a pedált, tehát azonos sebességet tudsz tartani kisebb terheléssel, vagy éppen azonos terhelés mellett gyorsabban haladsz.


Gerincferdülés lehetséges... ha ettől félsz, akkor érdemes lenne beiktatni egy hátizmos, tartásjavítós edzést. TRX-et javaslom, ez alapvetően saját tessújjal dolgozik, instabil helyzetekben, tehát a törzsed izmait szépen átmozgatja.

Jobban kifejtve, ez is megint egy ilyen milyen sokat bicajozol, és milyen típusú, milyen üléspozícióban csinálod.. kérdései. Nyilván egy kedves kis városi vagy trekking bicajon szinte egyenesen lehet ülni, de egy országútin meg gubbasztasz. Ellenben országútin ez a gubbasztás éppen a segítségedre lesz... áramvonalasabb vagy, illetve a lábaid is ideálisan állnak a tekeréshez, míg egy kiegyenesedett ülőpozíció erre nem ad lehetőséget, nem aktiválódnak a tekeréshez ideálisan az izmaid sem, és ez is a hatékonyság rovására megy.


Én amúgy munkábajáráshoz használok bicajt, esetleg kisebb, fél napos túrághoz. Így nekem a trekking az ideális, jól felszerelve sárvédőkkel, kosarakkal. Kényelmes ülés, kellemes tekergetés jellemzi a használatot. Tehát nem ezzel fogok menni 25+ km/h átlagtempót a Balaton-körön.

2021. szept. 17. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
60%
Pl ha elütnek, az is nagyban károsítja az egészséged.
2021. szept. 17. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%
here rák is lehet,armstrongnak is volt meg mas bicajosnak is
2021. szept. 17. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Az ízületi koás reális veszélyfaktor, de csak akkor jelentekzik, ha nem jók a beállítások.

Éppen ezért ha hosszabb túrákat is tervezel, akkor célszerű rászánni az időt és egyszer pöpecül beállítani mindent, különösen a nyereg magasságát és kormánytól való távolságát.

A gond ott van, hogy a mostani készlethiányos időkben sokan nem a méretben passzoló bringát veszik meg, hanem azt, ami a boltok raktáraiban elérhető, és egy túl kicsi vagy túl nagy bringát lehetetlen úgy beállítani, hogy a nyereg magassága és a testtartás optimális legyen. Emellett szintén probléma, hogy sokan még mindig félnek attól, hogy helyes nyeregmagasság esetén nem ér le a lábuk, ezért inkább alacsonyabbra állítják. Ez megállásnál ad némi biztonságot, de a térdízületeket hosszabb távon biztonsan kinyírja. A kormánytól való távolság szintén fontos, mert ha túl közel vagy túl messze van, az egyaránt rendellenesen terheli a térdedet. Itt a szabály az, hogy a térdkalácsodnak egy vonalban kell lennie a pedál tengedélyével.

Szintén érdemes a nyereg dőlésszögének beállítására időt szánni, mert ha túlságosan előre dől, akkor lecsúszol róla, így a kormányra támaszkodó kezeidre helyeződik túl nagy terhelés, ez vezethet a csukló és kézízületek megfájdulásához. A túl hátradöntött nyeregnél a gerinced fog megfájdulni, mert homorítva tekersz.


Az a baj, hogy sokan megveszik a bringát és csak elkezdik használni, nem szánnak időt arra, hogy magukra állítsák, vagy az imént leírtak miatt egyszerűen nem is tudják. Az meg a szaküzletek szégyene, hogy a 190 centis embernek eladnak egy M-es bringát, holott láthatóan úgy ül rajta, mint majom a köszörűkövön, de az is elszomorító, hogy sok helyen csak kilökik a bicajt anélkül, hogy segítenének beállítani és ellátnának tanácsokkal.

Én azt javaslom, hogy ha bármilyen ízületi kopásod, krónikus reumatikus problémád van, de ennek ellenére sokaz szeretnél tekerni (30+ kilométereket alkalmanként), akkor fizess be egy bike fittingre. Ott aprólékosan segítenek a tökéletes beállításban, már ha a bringa erre alkalmas (nem kisics és nem nagy neked). Ez nagyjából 30 ezer forint körül mozog, ami nem kevés, de ha a rossz beállítások miatt tönkre mennek az ízületeid és gyógytornászhoz kell járnod vagy extérm esetben műttetni kell magad, az a sokszorosába fog kerülni.

2021. szept. 17. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ha jól van beállitva a kerékpár akkoor az álltalad említett problémák nem lépnekfel.


A gerinc ferdülésnek nem használ de az tény de okozoja semmiképp nem lehet önmagában. Ha valamit cipelsz rendszeresen menetközben féloldalasan évekig akkor lehet ferdülés de nem a bringázástól.


A térdizületet inkább megterhelni tudod,de ahoz szarúl is kell tekerni,meg a jól beálitott bringá...kopást nem okoz számottevő mértékben. Ha hajlamos vagy rá akkor előre hozzhatja.


Impotencia....fent írtam,jól beálitott nyereg.

2021. szept. 17. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
32%
Evek ota tiszta erobol nyomtam ... egyszer csak elvitt a mento, mert szivinfarktusom lett ... talan ezt emlitenem :)
2021. szept. 19. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
44%
Szetkenodtem egy ut szeli villanyoszlopon annyora, hogy atrendezodott a vazszerkezetem :))) Ezt a 7-es melle irtam.
2021. szept. 19. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
0%
(ugyanitt bringa elado!) :DDD
2021. szept. 19. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!