Ketteske?
Miért is kamuzok? Tényleg járt kyudózni a húgom. El ne képzeld már, hogy itt egyedül te vagy az aki Zen íjászkodik.
https://www.youtube.com/watch?v=fZNdx_g_mr8
Tök jól lehet látni a videón, hogy a nyílvesszőknek több mint a fele mellé megy. A kyudóban egyébként mire fel osztogatják és mire fel kapják a danokat?
Voltam húgom kyudo edzését megnézni. Két óra alatt ellőttek 8 db nyílvesszőt (igen képzeld direkt számoltam is), az "edzés" nagyobbik részében kussban ültek seizában, és légzésgyakorlatokat csináltak. Meghajlás jobbról-balról.
Ez aztán a Budo-ban a number one. :)
#10
A kyudo egy kata. Az a forma gyakorlat, amire majd később lehet építeni. Nézz szakirodalmat (kazuya, koshiya). A budoban mindennek a helyén kell lenni. Az agyadnak, a test-tudatosságodnak és a testednek. Kyudo-ban ha bármi hibádzik szar lesz a lövés (kacsázik a vessző és mellé megy). Ha minden egyben van, akkor nem csak eltalálod a célt, hanem nagy erővel találsz.
Írásban, részemről ennyi. Ha érdekel, gyere le edzésre.
#11
Nem tudom, miért kamuzol. Talán valami pszichózis. Keress fel szakembert.
A belinkelt video érdekes. Ezt a stílusst (shomen) nem lövik kis országunkban. Amúgy, senki nem hívja "zen íjászatnak". Az országban három helyen fordulhatott elő kyudo edzésen a "hugod", ezek közül egyikben sem láthattál olyat, hogy 8 vessző 2 óra alatt. Ilyen iskolát legközelebb, azt hiszem, Londonban találsz. És még valami. A fogalmazási stílusod és a stilisztikai elemeid alapján valószinűsíthető korod neked sem tenné lehetővé, hogy kyudo-t tanulj, pláne a hugodnak??? Tényleg javaslom, hogy keress segítséget.
"#11
Nem tudom, miért kamuzol. Talán valami pszichózis. Keress fel szakembert.
A belinkelt video érdekes. Ezt a stílusst (shomen) nem lövik kis országunkban. Amúgy, senki nem hívja "zen íjászatnak". Az országban három helyen fordulhatott elő kyudo edzésen a "hugod", ezek közül egyikben sem láthattál olyat, hogy 8 vessző 2 óra alatt."
Na jól van ám, vegyél vissza az arcodból. Egy szóval sem mondtam, hogy Magyarországon élek/élünk. Pozsonyban is van ám kyudo edzés Te kamujapán Legolas. Valamint, ne kezdjél el itt durcizni, láttam amit láttam. 2 óra alatt 8 lövés és PONT. Lehet, hogy nem minden edzés volt ilyen, de amit én ott végig néztem, azt az egy edzést, ott direkt számoltam, hány nyilat lőnek, 8-at lőttek el.
Egyébként erre a gondolatodra reagálva:
"Az agyadnak, a test-tudatosságodnak és a testednek. Kyudo-ban ha bármi hibádzik szar lesz a lövés (kacsázik a vessző és mellé megy). Ha minden egyben van, akkor nem csak eltalálod a célt, hanem nagy erővel találsz. "
Igen. Erre elmennek az évek és soha senki sem talál célba, maximum sokadjára és az is csak a szerencsének köszönhetően. :)
Én bírom a művészi tökéletességet, de akkor ha az hatékonyságot is jelent. Mondjuk ha úgy vesszük, egy boxoló művészi tökéletességgel tud állcsúcson ütni egy embert. Ott minden a helyén van. De néhány év alatt ezt meg is lehet tanulni.
Lovagi vívás (ars ensis) - pár év alatt meg lehet tanulni, hogy egy gyengébb vívót hogyan kell fegyveres harcban legyőzni. Íj használatnak is ez lenne a célja.
Az szerintem értelmetlen, ha valaki egy fegyvert fog a kezében, elvileg gyakorol vele, de mondjuk 5 év alatt nem tud célba találni a fegyverrel. Íjnál nyilván pontosság és tűzgyorsaság számít elsősorban. Szúró/vágó fegyvereknél már, puszta kéznél megint más a mérce, de bizonyos képességeknek fejlődniük kell (puszta kéz mint fegyver - ütésgyorsaság, erő, védekező képességek mint elvezetés, elmozgás stb.)
Számomra az a kérdés, hogy vajon a Zen íjászatban az elmélyedés igazából eredményt is hoz vajon?
Mert ha egyszerűen csak elmélyedne valaki, azt megteheti festészetben is. Ott nincs olyan mérce, hogy idővel gyorsabbnak, pontosabbnak vagy erősebbnek kellene lennie mint mások. De egy harcművészetben, egy fegyverhasználatban gondolom fej-LŐ-dni (ha már íj) is kéne.
#16
Na, erre már lehet reagálni.
Amit kyudo-ban látsz, az egy formagyakorlat. Olyankor nem az a cél, hogy eltaláljuk a mato-t (céltáblát), hanem, hogy tökéletesítsük a technikánkat. Ha a karate bázisgyakorlatait (kata) nem degradálod, akkor miért teszed ezt a kyudoval?
Természetesen ennek az ágnak is léteznek szélsőséges iskolái, ahol a "rituálét" minden elé helyezik de az kb a thai-chi kategória.
A harci íjászatnál (kazuya, koshiya) már más a technika és a találati arány is (ahogy versenyen is a találat számít nem meditáció), de a bázis ugyan az.
Hmm, na most én értelmes karatét még nem láttam, a karate katáknak sem látom igazán értelmét, de gyakoroltam (azt hittem van értelme, de ez amolyan vallás volt, nem volt igazán megfontolt).
Taichin viszont elég tisztességesen megy a pofozkodás, azaz mondhatom, hogy találatra megyünk, elvégre HARCművészet.
Tehát így vizsgálom a kyudo-t is. Például a rituálénak lehet spirituális jelentősége, lehet jó hatása a mozgásnak (analóg: taichiban a chigong) de utána egymás szárába fúródott nyílvesszőket várnék (analógia: taichi- sparring, küzdelmi gyakorlat, nagy pofonok, zsákolás)
Ha ez megvan.. bár a véleményem nem számít, de én ekkor gondolnám jónak.
Köszönöm, hogy válaszra érdemesnek találtad az előző hozzászólásomat! Legyen kellemes hétvégéd!
A kyudo a modern világban sokkal inkább a zenről, meditatív állapotról... szól, mint a cél eltalálásáról.
A jógát nem arra használod, hogy elkéepsztő izmod legyen és atöbbi, ahogy a kyudot se arra, hogy 100-ból 100 vessző célba találjon.
Ha jól cinálod a kyudot, akkor képes olyan plsuzt adni, egy oylan állaptot idézhetsz elő, amit nehéz szavakba önteni, de sokkal több, mint amikor "egyszerűen" célba találsz a vesszővel.
Mindazonáltal nagyon sok mester szerint a célbatalálás leglaább annyira - sőt - fontos, mint a zen része.
Én most kezdem el, de úgy döntöttem, hogy úgy taunlom és azt, amit szeretnék - mivel sajnos nincs esélyem edzésre járni. Tetszi ka meditatív rész, de számomra túl sok.
Az íjam 215 cm, 14 kg-os. 93000 ft volt - üvegszál és fa.
A nyilak 45000 ft-ba kerültek. 6 db, 103 cm hosszúak, aluminium+lúdtoll.
Magam csináltam azt a tegezt, hogy utazáshoz is megfeleljen.
Kesztyűt is magam akarok csinálni - egy eredeti annyiba kerül, mint az íj... Illtve ruhát is magma fogk a későbbiekben.
Látszik, hogy nem olcsó dolog a yumi íj, de a minőséget meg kell fizetni - Magyarországon a Mézes testvérek csinálnak yumi íjakat, amik Európa szerte keresettek, viszont az európai áraknál olcsóbbak, úgy 20-30%-al.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!