Melyik küzdősport/harcművészet az, ami mind küzdelem (versenyzés), mind önvédelem szempontjából jó?
Jó azét ne hasonlítsunk össze egy párszáz éves sportot(box), egy több mint kétezer éves ősi HM ekkel...
Nem a box a legalkalbasabb az önvédelemre, jó persze egy full kezdő ellen megvéd, de ha egy takewandoos támad még, és mondjuk combon aztán fején rúg, vagy egy judos , és földre visz és megfojt?
És akkor még nem is beszéltünk a külön önvédelmi sportokról....
Krav-Maga, aikido, kézitusa (félig meddig jujutsu is az...)
Pontosan melyik harcművészet is 2000 éves? :)
A boksz már a Bibliában is szerepel, csak úgy megjegyzem. :) A boksz és a birkózás két ősi harcművészet, egy olyan korból, amikor nemhogy jujitsu nem volt még, de még japánok se voltak a földön... :)
Bocs a box mikor is alakult hmm utánanéznél.....
Jah Jézus egy balegyenessel ütötte ki a sátánt,, jaj hadjuk ezt...
Jiu-jitsu, ronin ezek meghaladják a box legvisszafejtettebb ágát is, bocs nekem nem kell a box, mert már elköteleztem magam, egy kevésbé a showon alakuló HM mellett, ha egyáltalán még lehet a boxot HM nek nevezni...
A boksz már a kr. e. 7. évszázadban is része volt a görög olimpiai játékoknak.
(igaz, nem áll fenn teljes folytonosság a mai és ókori boksz között, de ez valójában a harcművészetek legtöbbjére sem jellemző)
A világ legősibb dokumentált öklözős harcművészete a boksz. A legelső régészeti emlékünk egy krétai freskó ie. 1500-ból, amelyen két ember küzd egymással a maihoz nagyon hasonló kesztyűben (!).
A boksz csak egy évezreddel később, ie. 688-ban lett az olimpiai játékok része.
Ennél jóval régebbi emlékünk van a birkózásról, amelyről már egy ie. 7000 körüli időszakból származó festményünk is van; az első írásos emlékünk ie. 2300-ból való egy egyiptomi sírfeliratról. Ie. 704-ben már olimpiai sportág volt.
A Bibliában 1Kor 9:26-ban Pál említi a futást és bokszot. :)
A harcművészeteket és küzdősportokat szerintem semmi értelme nincs megkülönböztetni, és valójában nem is nagyon tudok elképzelni olyan feltételrendszert, aminek mentén ezt meg lehetne tenni.
Persze számunkra misztikus a judogi meg a hajlongás, de a japán kultúrában ez ugyanolyan mint nálunk a kézfogás meg a koccolás/pacsi a bokszban. A judogi közönséges egyszerű japán ruha, ilyen alapon nálunk meg a boksznadrág, bokszcipő meg az izmozós póló is rituális öltözék. (Egyébként az is, mivel ezeket, ha megfigyelitek, kizárólag bokszon hordjuk: láttatok már konditeremben bokszcipőt vagy maratoni futón boksznadrágot? :)
Az aikidot, judot tekintve a harcművészet jelleg ezzel véget is ért, más ágakban azonban vannak még katák meg táncok (mint a wai kruu), de ilyesmi rituálék az ősi európai sportokban is voltak, csak a modern európai szellem ezeket leépítette.
Ha van még érvetek a harcművészet és küzdősport megkülönböztetésére, mondjátok el, érdekel a téma!
Van, rocky mikor meditált, mélyült el, gondolta játszotta le a napját magában többször is?
És bruce lee?
Most arról beszéltek, hogy a box a legalkalbasabb az önvédelemre...?
Akkor menjetek be egy aikido, vagy egy jujutsu edzésre....
Ott külön, technikák vannak az önvédelemre, miközben a boxban csak ütések.... A másik, az ősi birkózás, már az ősembereknél is szokás volt, dominancia, erődemonstráció szempontjából is...
Akkor a meditáció teszi a harcművészetet?
Az európai ember a templomban meditál. Az egy kulturális kérdés, hogy a modern, szekularizált Európában az emberek elmaradoztak a templomból és ezzel elmaradt a meditáció is. Ennek nincs köze a harcművészethez. Inkább ez olyan kulturális kérdés, mint a hajlongás vs. kézfogás.
Szóval visszatérve a kérdésedre: igen, a birkózók/bokszolók mindig is meditáltak a küzdelem előtt, a vallásuk természetes részeként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!