Évekig karatéztam jó kondiban is vagyok de van valami amin sokat gondolkoztam. Tudom nincs jobb stílus csak jobb harcos de az lehetséges hogy van stílus ami jobb a karaténál vagy másnál? Leírásban bővebben.
Ezt a kérdést már más is feltette, volt erről egy dokumentumfilm régen, érdekes volt.
Megkértek egy kung-fu mestert és egy karate mestert, mérjék össze erejüket, a stílusok hatékonyságát keresték.
Mindenki a kung-fu elsöprő győzelmét várta, de10 perc után kiegyeztek döntetlenben. A végső következtetés az volt, amit te is mondtál: a művelés szintje számít és akkor minden technika, minden stílus egyformán hatékony.
Mondjuk a filmben két 60 év körüli ember szerepelt, akiknek ez volt az élete.
Én cselgáncsozom, de volt már alkalmam, különböző versenyeken összemérni magamat különböző küzdősportot vívókkal. Krav maga, wing tsung, thaibox, kempo ezek ellen szinte tehetetlen vagyok, a sorrendet is így állítanám fel köztük...
A karatésok kezét/lábát relatív könnyű elkapni, onnan pedig meg lehet feszegetni:P, persze ez egyén és edzettség függő is természetesen... vert már el karatés is, ugyan úgy ahogy én is vertem már el krav magást...
Mikor te küzdesz, azt is nehéz megmondani, hogy ki milyen szinten van. Ok, hogy van övetek, ha van és az valamit jelez, de a reakcióidő, reflex, a technika mennyire tökéletes.
Én judoztam régen, egyik haver karatézott. Poénkodtunk, mi a jobb, vele is ez volt, ha közel mentem, nem tudott megütni, az ütésében benne volt az erő, a lendülete vitte, kibillent az egyensúlyból és már feküdt is:)
De ha egy képzett karatés lett volna, messziről pofán rúg és elterülök:)
Egy ilyen küzdelemnél nagyon számít szvsz. az ellenfél ismerete is, más stílusok ismerete, és ezek a mesterek ismerik, fel tudnak készülni a támadásra és tudják hárítani, függetlenül attól, hogy melyik stílusnak mik az erősségei.
Attól is függ milyen oktatási színvonalról beszélünk: a magyarról, vagy a japánról. Ugyanis nagy különbség van a kettő között. Itthon csak, mint küzdősportot oktatják a legtöbb helyen, Japánba meg, mint harcművészetet. Meg ott nincsenek olyanok, hogy sokszor egy-egy vizsga között várnod kell egy évet (amit sose értettem miért van), ott néhány éven belül elérheted a fekete öves szintet is. Igaz Japánba, átlagba heti 6 edzés van, ha meg bent lakásos iskolába vagy, akkor ezen a 6 napon kétszer van edzés egy nap.
Na, de a kérdésre is válaszoljak: nem a stílus dönt, hanem a harcos. Mind1, hogy mit tanulsz, ha azt nem tudod normálisan használni, akkor bárki legyőz téged. Meg, ha rosszul oktatják neked (ami jellemző szokott lenni az itthoni oktatásra).
Azért nem olyan rossz ám a karate! :)
Amúgy mennyi az az "évekig", amíg karatéztál?
Hát a Kyo-ra sajnos mindenhol igaz, hogy sportként oktatják. De sok más karate fajtánál Japánba, sőt néhány helyen még USA-ba is, ki kell érdemelni az övet. Hiába tudod a mozdulatokat, ha nem vagy elég érett az övre. Annyiban vitatkoznék veled, hogy én azért 12 éveseknek is adnék sárga, stb. övet, ha azt kiérdemlik. Az itthoni karate oktatás 90%-val emiatt nem vagyok megelégedve. A másik az a vizsgák. Kíváncsiságból elkezdtem olvasgatni sok karate dojo vizsga anyagát, amit ott láttam egy kicsit sokkolt. Olyanok vannak benne a vizsgába, hogy mutasd be, miként kell megkötni az övedet, stb. Ezután döntöttem úgy, hogy nagy valószínűséggel nem fogok visszatérni a magyar "karatéhoz". Ugyanis még anno kiskoromban két évig űztem, csak bizonyos okok abba hagytam (messze is volt, így alapból edzés napokon más nem is tudtam csinálni, stb.).
De a Kyo-t azért ne hasonlítsd a Thai Boxhoz. Thai Boxolók lehet tanulnak fejre ütni, csak baromi rosszul ütnek. Meg alapból csak combost tudnak rúgni. Akkor már inkább a Muay Thai-hoz hasonlítsd össze. Ez lenne az a harcművészet, amiből a Thai Box kialakult. Csak az a baj, hogy itthon azt is sok helyen lényegében Thai Boxként oktatják, annyi különbséggel, hogy megtanítanak könyökölni. De egy-két helyen normálisan oktatják.
De, ha a Kyo-ba csalódtál, és budapesti vagy, akkor szerintem próbáld ki az Ashihara karatét. Kyoból jött létre, azonban itt ütnek is már fejre. Meg tudomásom szerint itt tényleg csak a használható dolgokat oktatnak, mivel Ashihara-t, a stílus megalapítója sokszor bunyóba keveredett az utcán, emiatt ki is csapták. Emiatt létrehozta az Ashihara stílust, amibe állítólag olyan dolgokat hagyott csak meg, ami tényleg használható. Meg ebben nincsenek már Kata-k, csak technika tanulás, technika gyakorlása, majd Kumite.
Szerintem a kung fu -ban a sok technika bizonyos szempontból hátrány. Egyrészt, úgy gondolom, hogy jelentős része gyakorlatban, igazi ellenfél ellen nem igazán használható. És ami a legfontosabb: lehet, hogy rengeteg technikát sajátítanak el, de azokat szerintem nem elég magas szinten. Ha valaki csak néhány hatékony módszert ismer, de azokat rengetegszer elgyakorolta, akkor a küzdelemben is jól tudja őket alkalmazni, ám ha rengeteget, de felületesen tanult meg, akkor a harc hevében nem biztos, hogy alkalmazni tudja majd őket.
Utolsó
"De a Kyo-t azért ne hasonlítsd a Thai Boxhoz. Thai Boxolók lehet tanulnak fejre ütni, csak baromi rosszul ütnek. Meg alapból csak combost tudnak rúgni. Akkor már inkább a Muay Thai-hoz hasonlítsd össze. Ez lenne az a harcművészet, amiből a Thai Box kialakult. Csak az a baj, hogy itthon azt is sok helyen lényegében Thai Boxként oktatják, annyi különbséggel, hogy megtanítanak könyökölni. De egy-két helyen normálisan oktatják."
Nem. Én régebben majdnem négy évig Kyokushin karatéztam, most pedig Thai bokszolok, és utóbbi ütéstechnikái messze hatékonyabbak a karatés ütéseknél. Ha van valami, amiben a Muay Thai (ami egyébként a Thai boksz neve thai nyelven) messze veri a karatét az szvsz az ütéstechnikái, amit a hagyományos bokszból vettek át. A Thai boksz pedig a Thai Boran -ból alakult ki egyébként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!