Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Kezdő futó edzésterv - kinek...

Kezdő futó edzésterv - kinek mi jött be?

Figyelt kérdés

Ajánljatok valami jó és egyszerű kocogó edzéstervet!

A neten sokfélét találtam, de a legtöbb az túl bonyolult: fuss egy percet, aztán sétálj egy percet, aztán megint fuss...

Én valami egyszerűbbet keresek, amihez nem kell percenként megnéznem az órámat és nem is kell a fülembe fülhallgatót raknom.


105 kiló vagyok. Egyelőre ott tartok, hogy lassú (8 min/km körüli) tempóban 3-4 km-t még gond nélkül lefutok megállás nélkül úgy, hogy utána jól is érzem magam.

5-6 km-t is le tudok így kocogni, de akkor már utána nem érzem magam annyira jól.


Ki mit javasol, inkább a távot növeljem vagy a tempót?

Bemelegítésnek és levezetésnek megteszi egy még ennél is lazább kocogás? Vagy kéne más is?



2017. nov. 10. 06:40
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Nem fogsz szeretni de.... [link]


Ez egy nagyon-nagyon-nagyon jó edzésterv, én is ezzel kezdtem, a párom is, aki nálad 10 kilóval nehezebb és végigcsinálta simán. Decathlonban vegyél sima időmérős Geonature órát (saját márkájuk, nem drága) belövöd, mikor csipogjon és kész :) De ha van okostelód, az is csipog, nem kell effektíve az órát nézni.


Mondjuk, ha 3-4-5 km-t gond nélkül lefutsz, akkor neked nem feltétlen egy totál kezdő edzésterv kell. Erősíts legalább hetente 3x, mert kell az izomzat a futáshoz, meg kell tartanod a felsőtested és ha nincs mivel, akkor komoly sérüléseid lehetnek. Kereshetsz futóklubokat is, ahol vannak rendes futóedzések, általában két csoportra vannak bontva: kezdők és haladók. Nem kell élből 2000 méter tempót futnod, de adnak tanácsot, kapsz személyre szabott edzéstervet és figyelnek a megfelelő tartás kialakítására is, nagyon hasznos tud lenni. Nem is horror drágák általában (Sőt a Runnersworldé pl.: ingyenes.) Megtanítanak rendesen bemelegíteni és nyújtani is :)


Egyébként edzésen nagyon laza nyújtással kezdünk - nem szabad a hideg izmokat sokáig nyújtani - és gimnasztikai gyakorlatokkal feltoljuk kicsit a pulzust. Ezután jön egy bemelegítő futás, nagyon lassú kocogás képében. Ha ez megvolt futóiskola, majd maga az edzés, a végén megint egy lassú levezető kocogás és rendes nyújtás. Youtube-ra beírod, hogy "running warm up" sok hasznos videót találsz, "stretching" vagy "post-run/post-work out stretching"-re szintén jókat dob ki.


Ahogy fogysz úgy lesz majd egyre könnyebb, a tüdőd is hozzászokik a terheléshez. Ha fájdalmat érzel (éles fájdalom térdben, hátban) azonnal állj le.

2017. nov. 10. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszi a kimerítő választ.A Dècathlonos óra jó tipp.

Tudsz olyan ingyenes appot, ami csipog? Én eddig csak olyat találtam, ami beszél. De az nekem nem jó, mert nem akarok fülhallgatót a fülembe.

És van olyan app, amit nem csak időre lehet beállítani, hanem távra is, hogy adott táv után jelezzen?

2017. nov. 11. 02:51
 3/13 anonim ***** válasza:
Sima stopperre gondoltam, az minden telón van, csipog :) Távot szerintem mindegyik futós appon be tudsz lőni, én a Nike-t használom, lehet időt, résztávot és km-ert is belőni rajta - résztávnál nem csipogott, mikor utoljára azzal edzettem, ez hátrány.
2017. nov. 11. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Egyébként, ha nem dugsz rá fülest, akkori s simán beszél neked az app, csak akkor a hangszórón keresztül :) Ha ez téged nem zavar, akkor használd úgy nyugodtan.
2017. nov. 11. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Az utcán hiába beszél az övtáskámban, ha épp jön egy autó, nem sokat hallok belőle.
2017. nov. 11. 23:50
 6/13 A kérdező kommentje:
Erősítésnek az úszás és a pilates jó? Mert az biztos, hogy le nem megyek egy konditerembe technozenét hallgatni.
2017. nov. 11. 23:53
 7/13 anonim ***** válasza:

Nem kell edzőterem, én mondjuk csak futok és spinningezek, erősíteni nem szoktam. De ha akarsz, akkor azokat lehet otthon is, mivel a konditermi gépek elsősorban a felsőtestre használatosak, de guggolni, vagy törzsizom gyakorlatokat végezni amik hasznosak a futásnál, otthon is lehet, sok videó van ezekről a neten.


Inkább a távot növeld, a tempót ne. A lényeg, hogy közepes-középmagas pulzussal minél hosszabb intenzitást végezz, ez alapozza meg az állóképességedet, és ez idővel kihatással lesz a sebességedre is, ugyanazzal a terheléssel egyre gyorsabb tempót fogsz tudni elérni. Én mindenképp ajánlanám, hogy vegyél pulzusmérő órát, és az alapján gyorsíts-lassíts, hogy milyen pulzuszónában vagy épp, ne a perceket nézd, mert a szervezeted egyéni sajátosságait az nem veszi figyelembe, a pulzusból viszont tudsz következtetni sokmindenre.

2017. nov. 12. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Szám szerint mennnyi a közepes és a középmagas pulzus? Ez ugyanaz, mint amit zsírégető tartománynak is szoktak hívni?
2017. nov. 13. 01:37
 9/13 anonim ***** válasza:

Ez egyénenként eltérő, de nagyjából jó támpontot ad az a leírás a pulzuszónákról:


[link]


A maximális pulzus százalékával fejezik ki a tartományok határait, csak épp a maximális pulzus az, amit nem lehet egyszerűn definiálni. Van rá ugyan egy általános képlet (220 mínusz életkor), de ez túlságosan leegyszerűsíti a dolgokat, pl nekem 20 ütéssel magasabb értéket is el tud érni a szívverésem mint ami ezzel a képlettel kijön.


Durván általánosítva olyan 140-160 közötti pulzustartományban kellene megtenni az edzések nagyrészét, ezt fűszerezve gyorsító edzésekkel, ahol felengedjük a pulzust 170-180-ig. Én többnyire ezzel a módszerrel szoktam edzeni.

2017. nov. 15. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Na kérem, beszereztem egy pulzusmérős cuccot (Decathlon Geonaute OnRhythm 110) és érdekes tapasztalatokat szereztem.

Eleve a nyugalmi pulzusom elég magas (100-110), gondolom ezt az edzetlenség és a magas testsúly kombinációjának tudhatom be. Már a sima gyaloglástól 110 fölé ment.

Az első öt percet nagyon lassú kocogásban tettem meg, és akkor a pulzus fölment 150-re.

Aztán néha megiramodtam egy rövidebb időre, amíg jólesett, a pulzus fölment 180-ra. Amikor visszalassítottam, akkor szép lassan (pár perc alatt) 160-ig ment vissza, amikor még jobban lelassítottam, akkor ment csak 160 alá.

A harmadik megiramodás után gyaloglásra váltottam vissza, és megvártam, amíg a pulzusom 150 alá megy (ez kb. 2-3 perc lehetett), majd 145-nél visszaváltottam a lassú kocogásba.

A negyedik, utolsó megiramodás alatt 186-ot mutatott az óra, és utána lassabban állt vissza. Az utolsó 5-6 percet tempós gyaloglással tettem meg, de akkor sem akart 130 alá visszamenni. Amikor teljesen megálltam és álltam pár percet, akkor kezdett el 120-ra visszaállni.


Lehetséges, hogy ülő helyzetben nem jól működik? Autóban vezetés közben mindent mutatott 90 és 210 között, néha meg mintha elvesztette volna a jelet.


Otthon még próbálkoztam egy kicsit a gravitációs állvánnyal, ami szintén érdekes eredményt adott.

Amikor elkezdtem fejjel lefelé lógni, az első percben lement a pulzus 110-ről egész 65-ig, de aztán elkezdett szép lassan emelkedni és 90 körül megállt.


Az biztos, hogy a maximális pulzusszámom nem 220 minusz életkor, mert 36 éves vagyok, miközben 186-os pulzust is mutatott az óra. És nem sprinteltem azért, csak jólesően gyorsan futottam.

(Remélem nem az óra mér pontatlanul.)

2017. nov. 16. 04:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!