Kezdő futó edzésterv - kinek mi jött be?
Ajánljatok valami jó és egyszerű kocogó edzéstervet!
A neten sokfélét találtam, de a legtöbb az túl bonyolult: fuss egy percet, aztán sétálj egy percet, aztán megint fuss...
Én valami egyszerűbbet keresek, amihez nem kell percenként megnéznem az órámat és nem is kell a fülembe fülhallgatót raknom.
105 kiló vagyok. Egyelőre ott tartok, hogy lassú (8 min/km körüli) tempóban 3-4 km-t még gond nélkül lefutok megállás nélkül úgy, hogy utána jól is érzem magam.
5-6 km-t is le tudok így kocogni, de akkor már utána nem érzem magam annyira jól.
Ki mit javasol, inkább a távot növeljem vagy a tempót?
Bemelegítésnek és levezetésnek megteszi egy még ennél is lazább kocogás? Vagy kéne más is?
Nem fogsz szeretni de.... [link]
Ez egy nagyon-nagyon-nagyon jó edzésterv, én is ezzel kezdtem, a párom is, aki nálad 10 kilóval nehezebb és végigcsinálta simán. Decathlonban vegyél sima időmérős Geonature órát (saját márkájuk, nem drága) belövöd, mikor csipogjon és kész :) De ha van okostelód, az is csipog, nem kell effektíve az órát nézni.
Mondjuk, ha 3-4-5 km-t gond nélkül lefutsz, akkor neked nem feltétlen egy totál kezdő edzésterv kell. Erősíts legalább hetente 3x, mert kell az izomzat a futáshoz, meg kell tartanod a felsőtested és ha nincs mivel, akkor komoly sérüléseid lehetnek. Kereshetsz futóklubokat is, ahol vannak rendes futóedzések, általában két csoportra vannak bontva: kezdők és haladók. Nem kell élből 2000 méter tempót futnod, de adnak tanácsot, kapsz személyre szabott edzéstervet és figyelnek a megfelelő tartás kialakítására is, nagyon hasznos tud lenni. Nem is horror drágák általában (Sőt a Runnersworldé pl.: ingyenes.) Megtanítanak rendesen bemelegíteni és nyújtani is :)
Egyébként edzésen nagyon laza nyújtással kezdünk - nem szabad a hideg izmokat sokáig nyújtani - és gimnasztikai gyakorlatokkal feltoljuk kicsit a pulzust. Ezután jön egy bemelegítő futás, nagyon lassú kocogás képében. Ha ez megvolt futóiskola, majd maga az edzés, a végén megint egy lassú levezető kocogás és rendes nyújtás. Youtube-ra beírod, hogy "running warm up" sok hasznos videót találsz, "stretching" vagy "post-run/post-work out stretching"-re szintén jókat dob ki.
Ahogy fogysz úgy lesz majd egyre könnyebb, a tüdőd is hozzászokik a terheléshez. Ha fájdalmat érzel (éles fájdalom térdben, hátban) azonnal állj le.
Köszi a kimerítő választ.A Dècathlonos óra jó tipp.
Tudsz olyan ingyenes appot, ami csipog? Én eddig csak olyat találtam, ami beszél. De az nekem nem jó, mert nem akarok fülhallgatót a fülembe.
És van olyan app, amit nem csak időre lehet beállítani, hanem távra is, hogy adott táv után jelezzen?
Nem kell edzőterem, én mondjuk csak futok és spinningezek, erősíteni nem szoktam. De ha akarsz, akkor azokat lehet otthon is, mivel a konditermi gépek elsősorban a felsőtestre használatosak, de guggolni, vagy törzsizom gyakorlatokat végezni amik hasznosak a futásnál, otthon is lehet, sok videó van ezekről a neten.
Inkább a távot növeld, a tempót ne. A lényeg, hogy közepes-középmagas pulzussal minél hosszabb intenzitást végezz, ez alapozza meg az állóképességedet, és ez idővel kihatással lesz a sebességedre is, ugyanazzal a terheléssel egyre gyorsabb tempót fogsz tudni elérni. Én mindenképp ajánlanám, hogy vegyél pulzusmérő órát, és az alapján gyorsíts-lassíts, hogy milyen pulzuszónában vagy épp, ne a perceket nézd, mert a szervezeted egyéni sajátosságait az nem veszi figyelembe, a pulzusból viszont tudsz következtetni sokmindenre.
Ez egyénenként eltérő, de nagyjából jó támpontot ad az a leírás a pulzuszónákról:
A maximális pulzus százalékával fejezik ki a tartományok határait, csak épp a maximális pulzus az, amit nem lehet egyszerűn definiálni. Van rá ugyan egy általános képlet (220 mínusz életkor), de ez túlságosan leegyszerűsíti a dolgokat, pl nekem 20 ütéssel magasabb értéket is el tud érni a szívverésem mint ami ezzel a képlettel kijön.
Durván általánosítva olyan 140-160 közötti pulzustartományban kellene megtenni az edzések nagyrészét, ezt fűszerezve gyorsító edzésekkel, ahol felengedjük a pulzust 170-180-ig. Én többnyire ezzel a módszerrel szoktam edzeni.
Na kérem, beszereztem egy pulzusmérős cuccot (Decathlon Geonaute OnRhythm 110) és érdekes tapasztalatokat szereztem.
Eleve a nyugalmi pulzusom elég magas (100-110), gondolom ezt az edzetlenség és a magas testsúly kombinációjának tudhatom be. Már a sima gyaloglástól 110 fölé ment.
Az első öt percet nagyon lassú kocogásban tettem meg, és akkor a pulzus fölment 150-re.
Aztán néha megiramodtam egy rövidebb időre, amíg jólesett, a pulzus fölment 180-ra. Amikor visszalassítottam, akkor szép lassan (pár perc alatt) 160-ig ment vissza, amikor még jobban lelassítottam, akkor ment csak 160 alá.
A harmadik megiramodás után gyaloglásra váltottam vissza, és megvártam, amíg a pulzusom 150 alá megy (ez kb. 2-3 perc lehetett), majd 145-nél visszaváltottam a lassú kocogásba.
A negyedik, utolsó megiramodás alatt 186-ot mutatott az óra, és utána lassabban állt vissza. Az utolsó 5-6 percet tempós gyaloglással tettem meg, de akkor sem akart 130 alá visszamenni. Amikor teljesen megálltam és álltam pár percet, akkor kezdett el 120-ra visszaállni.
Lehetséges, hogy ülő helyzetben nem jól működik? Autóban vezetés közben mindent mutatott 90 és 210 között, néha meg mintha elvesztette volna a jelet.
Otthon még próbálkoztam egy kicsit a gravitációs állvánnyal, ami szintén érdekes eredményt adott.
Amikor elkezdtem fejjel lefelé lógni, az első percben lement a pulzus 110-ről egész 65-ig, de aztán elkezdett szép lassan emelkedni és 90 körül megállt.
Az biztos, hogy a maximális pulzusszámom nem 220 minusz életkor, mert 36 éves vagyok, miközben 186-os pulzust is mutatott az óra. És nem sprinteltem azért, csak jólesően gyorsan futottam.
(Remélem nem az óra mér pontatlanul.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!