A wing csun kunfuval nagyon jó harcos lehetek? 22f
Torokra gondol, herékre, gyomorszáj környékére (attól oldalra máj pont), szemek, orr stb.
Csak egy a probléma. Ezt nem csak a kungfusok tanulják.
Ráadásul ezeket valódi küzdelemben megütni.. mármint eltalálni nem olyan egyszerű. Jól eltalálni végképp nem egyszerű.
Viszont akinek küzdelmi rutinja van (például KÜZDŐ sportolók) azok már rutinosan képesek ilyen részletekre is figyelni. Aki nincs hozzászokva adok-kapokhoz, sparringhoz, annak maga a gyors küzdelem ténye túlzottan leköti a figyelmét.
Aki nem zsákol-ütőpárnázik eleget, az nem fog tudni elég pontosan és rutinosan ütni.
És akkor csak ezek után jön az erő. Egy striker stílusú harcosnak puszta kézzel pont az ütés ereje-gyorsasága (a kettő össze is függ ideális esetben), pontossága és becsapódása (nem csúszik le, nem veszik el az erő hanem elnyelődik a célpontban) és az ütés ritmusa (egymást követő ütések mennyisége, két egymást követő ütés gyorsasága) számít.
Ha valaki erőset üt, akkor a rosszabb pontra mért ütés okozta fizikai hatás nagyobb területet érint, azaz hiába üt gyomorszáj mellé, a lökéshullám átsugárzik az érzékenyebb idegekhez is, nem nyelik el az izmok.. nagyot ütni megéri. Sokat, pontosan, gyorsan és erősen - ez lenne az ütések egyik lényege (persze közben számít az ésszerű védelem is, illetve a célpont védelmének megkerülése, összezavarása, ellehetetlenítése is).
Boxolók ebben elég jók. Ez a nagy (tapasztalati) igazság. Nem verhetetlenek, nem a legnagyobb harci taktikusok, de amíg egyszer tökön rúgnák vagy torkon ütnék őket, nem kevés kungfust ki tud ütni egy átlag boxoló. Akár kétszer is.
Merthogy ők meg állra ütnek, semmivel sem rosszabb mint egy torok ütés, rögtön kiütéshez vezet de alapvetően nem halálos, a magatehetetlen emberrel adott esetben azt lehet kezdeni, ami csak szükséges.
A gyakorlatban.. inkább ez van. Persze ez csak az én véleményem, én keleti harcművészetet gyakorlok, de nagyon elismerem az ökölvívást (és más küzdősportokat) és hozzájuk viszonyítok, mert ők egy alap szint. Alap szint. Márpedig aki ringben nem tud lépést tartani küzdősportolókkal (és sok kungfus van így, most karatésokról nem is beszélve) az utcán inkább ne nézze meg magát.
Akkor tanulj meg jól ütni és rúgni.
Meg elkerülni, hogy földre rántsanak és megfojtsanak. Ez sem árt megtanulni.
Par dolog:
A mostanaban igen elterjedt Wing Tsun nem ugyanaz, mint az a Wing Chun, amit Bruce Lee tanult.
A masik: Bar Bruce Lee valoban ezzel a stilussal (Wing Chun) kezdte, abban a koraban, amelybol mi ismerjuk, nem Wing Chun Kung-Fu-t muvelt. Ez lathato a mozgasan, es aki ismeri a stilust, az felismeri a mozdulatain is.
A harmadik: a Kung-Fu elsosorban harcmuveszet, csak masodsorban kuzdosport. Ha gyors eredmeny eleresere vagysz, menj el Kick-boxra vagy Thai-boxra. Ezek ugy gondolom, viszonylag gyorsan megszerezheto es hatekony tudassal ruhaznak fel. Valo igaz, hogy pl. egy gyakorlott boxolo is jo esellyel leterithet egy Kung-Fu-t gyakorlot. Azonban ugy gondolom, hogy hosszabb gyakorlas alatt a Kung-Fu-ban messzebbre lehet jutni. Ez persze nem csak ido, hanem stilusfuggo is: a Kung-Fu-ban tobb, mint 360 iskola letezik, es jelentos kulonbsegek vannak koztuk, mind stilusban, mind hatekonysagban.
Valahogy ugy erzem, hogy a box, Kick-/Thai-box olyan, mint egy kozepmagas meredek hegy, amire gyorsan fel lehet maszni, mig a (megfelelo stilusu) Kung-Fu inkabb egy lankas emelkedo, amin sokaig kell jarni, de magasabbra vezet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!