Most akkor bruce lee volt a legnagyobb harcművész vagy nem?
Ezt ki tudná megmondani?
Különböző időkben élnek, különböző harcművészetre specializálódnak.
mindenkinek más.
ilyen alapon van damme is lehetne vagy csak noris, vagy dolf lundgren, mert mindegyik karatéban vb bajnok volt.
Bruce Lee egy színész volt, aki elterjesztette, megismertette a keleti harcművészeteket. Ezért vált legendává. A harci tudása is ok volt, de nem kiemelkedő.
Ahhoz, hogy valaki a legjobb, legnagyobb harcművész lehessen, nem a filmekben kell bizonyítani. Van dame-ot is leverte egy testőr, Segalt ájultra fojtotta Gene Lebell (akihez egyébként Lee is lejárt Judózni)
na azért vedd ki a kezed a biliből. A tény az, hogy Leeről soha, egy olyan felvétel sem maradt fenn, ahol élesben bunyózik. Csak bemutatózik. Azért ez nem véletlen.
Még Van Dame-ról, Lundgreenről is van ilyen felvétel, Chuck Norrisról rengeteg.
Lee sokkal nagyobb sztár volt, mint harcművész. Tony Yaa is tök jól mozog, el is verne valszeg sok harcost, de azért egy Buakaw kábé lemészárolná.
Lee nem azért lett legendás mert legyőzhetetlen volt (banyek egy aszpirin nyírta ki) hanem mert ha ő nem lett volna, azt se tudnánk mi az a kung fu.
Meg kell nézni, hogy Bruce Lee kiket oktatott Kung-fura, illetve Jeet Kune Do-ra. Azt is érdemes megemlíteni, hogy Lee-t milyen harcművészek csodálták és nevezték őt zseniális harcművésznek.
Három karate világbajnoknak is az oktatója volt. Joe Lewis karatevilágbajnok nyilatkozta Lee-ről: "Bruce Lee a tudás mintatára volt. Senki sem tudta azt, amit ő. Büszke volt rá, hogy három világbajnok, Chuck Norris, Mike Stone és az én oktatóm volt."
A sárkány filmek egyik főszereplője - mellesleg ő is egyszeres karatevilágbajnok - Bob Wall minden idők legnagyobb harcművészének nevezte Lee-t. A karatéban 7 dan, judoban 3 dan, aikidoban 2 dan fokozatot elérő Yasuaki Kurata, híres színész-harcművész legenda azt nyilatkozta Lee-ről, hogy amikor találkoztak egymással, akkor már Bruce Lee kézszorításából, viselkedéséből tudta, hogy ő az igazi a harcművészetben.
A Sárkány útja című filmben ugye Chuck Norris-szal játszik el Lee egy harcművészetileg nagyon érdekes, értékes küzdelmi jelenetet. Ebben a jelenetben látszik Lee technikai-filozófiai-harcművészeti fölénye Norris-szal szemben.
A pagodás filmben sem akárkikkel filmezett Bruce Lee. Talán legkedvesebb tanítványa, Dan Inosanto a fülöp-szigeteki botvívás vagy escrima mestere volt. Inosanto ma is a világ egyik legsokoldalúbb, legelismertebb harcművészének számít. A másik kiemelkedő harcművész a filmben Ji Han Jae volt, aki a modern hapkido megteremtőjének számít, igen magas harcművészeti értéket képviselve! Bruce Lee mindkét harcművésszel szemben itt is bemutatja fölényét, bámulatos technikai képzettségét és kreativitását. A koreai harcművésszel, Ji Han Jae-vel bemutatott küzdelem pontosan rávilágít Lee stílusára és képességeire! Először a hapkido mestere bemutatja lélegzetelállító dobásait, csavarásait. Pár sikeres technika után Lee megfigyeli az ellenfele technikáját és gyengéit, majd később olyan megoldást talál, ami hatékony a hapkido technikák ellen, és már Bruce elgondolása és fölénye érvényesül! Ji Han Jae egyébként többet nem forgatott filmjelenetet Bruce Lee-vel, mert elmondása szerint a kínai harcművész-színész nagyon megdolgoztatta őt a Halál Játékának forgatása alatt.
A zöld lódarázs forgatása alatt találkozott Bruce Lee a szintén legendának számító Gene Lebell kaszkadór-színésszel, aki a világ egyik legjobb birkózójának és judosának számított, és a 60-as években még azzal is legendává vált, hogy egy szabad küzdelemben legyőzte Milo Savage-ot, a híres boxolót. A kombinált harcművészetek egyik legelső mérföldkövének számított ez a mérkőzés. Gene Lebell a 90-es évek elején judoban 10 dan fokozatot kapott az illetékes szervezettől. Lényeg, hogy Gene Lebell is a 60-as-70-es évek legjobb harcosának, harcművészének nevezte Bruce Lee-t. Jackie Chan harcművész istenként emlékszik Bruce Lee-re azokból az időkből, amikor kaszkadőrként együtt forgatott a legendás sztárral. Donnie Yen, a világ egyik legjobb harcművésze példaképeként , nagy instruktoraként beszél Bruce Lee-ről, aki szerinte minden idők legjobb harcosa. Manny Pacquiao, aki sok súlycsoportban profi boxvilágbajnok – nem kell bemutatni – szintén példaképének tekinti Bruce Lee-t. Egyértelmű, hogy Donnie Yen és Manny Pacquiao harcművészeti fejlődését alapvetően befolyásolta Bruce Lee harci stílusa és mentalitása. Tony Yaa-t sem kell bemutatni szerintem senkinek… Tony Yaa is minden idők legjobb harcosának nevezte Bruce Lee-t. Mindazonáltal általánosan elfogadott vélemény, hogy Bruce Lee a XX. század legnagyobb harcművésze, harcművész ikonja.
Azt hiszem, hogy a fent említett nevek elég referenciák arra vonatkozóan, hogy Bruce Lee minden idők egyik legnagyobb, de mindenképpen legnagyobb hatású harcművésze. A Bruce Lee filmek, a harcművészeti bemutatókon prezentált Bruce Lee mozdulatok, kétujjas fekvőtámaszok, kézzel, lábéllel törések, küzdelmi jelenetek is egyértelműen bizonyítják, hogy Lee milyen hatalmas volt a harcművészetben, illetve őbenne mennyire egyesült a zseniális időzítés, reakcióidő, koordináció (izom és agy összehangolt együttműködése), a ritmusérzék, az izmok kidolgozottsága, rugalmassága, a kiváló mentalitás, az edzettségi szint és az emberfeletti gyorsaság, sebesség illetve az erő. Én legalábbis nem ismerek olyan személyt a Földön, akiben a fenti képességek jobban együtt lettek volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!