Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Ez az Aszpartám édesítőszer...

Ez az Aszpartám édesítőszer mennyire veszélyes vagy ilyesmi? Több biotech termékben is láttam hogy van és írnak róla egy-két rosszat vélemények?

Figyelt kérdés
2012. nov. 11. 08:55
 1/3 anonim ***** válasza:
Több kilót kénem megenni, hogy baj legyen belőle, de erről megoszlanak a vélemények, rengeteg cikk van pro és kontra. Ha veszélyes lenne, akkor nem lehetne tenni élelmiszerbe. Ha meg kerülni akarod, akkor válassz olyan terméket, amiben nincs, nézd meg mindig az összetételt..
2012. nov. 11. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Úgy tudom, az egész hiszti a fenil-alanin miatt van, ami ugyan esszenciális aminosav, de létezik egy olyan betegség, amiben átalakul mássá, ami már nem olyan jó. Azt meg, hogy mindenkinél mennyire káros, állítólag meg a cukorgyártók találták ki rágalmazásként, mert az aszpartám veszélyeztette a piacukat. Persze ha rákeres az ember a neten, a legtöbb cikk szerint holnap meghalsz tőle, szóval kitudja most már, mi az igazság. Ha nem eszel belőle, tuti nem lesz bajod tőle.


"Az aszpartám (INN: aspartame) egy mesterséges édesítőszer. Kémiailag egy dipeptid, ami L-aszparaginsavból és L-fenilalaninból áll. Az 1970-es évek óta igen széles körben alkalmazzák az élelmiszeriparban. Száma: E951. Az aszpartám a fenilalanin és az aszparaginsav aminosavak dipeptidjének metil-észtere. Érdemes tudni, hogy szerkezetéből következően az aszpartám egyik bomlásterméke a szervezetben a fenil-alanin - amely a fenilketonúria nevű anyagcsere-betegségben szenvedők számára súlyos mérgezést okozhat. Erre figyelmeztet a "fenil-alanin forrást tartalmaz" felirat az aszpartámmal édesített termékeken."


"A fenilketonúria (PKU) betegségben szenvedőknél hiányzik vagy nem működik a Phe-hidroxiláz enzim. Ennek hiányában a Phe hidroxileződés helyett lassú transzaminálódáson megy keresztül, aminek a terméke a fenilpiroszőlősav, amely vagy a jellegzetes illatú fenilecetsavvá dekarboxileződik vagy feniltejsavvá redukálódik. Ők nem fogyaszthatnak fenil-alanint, illetve fenil-alanin-forrást jelentő anyagokat (például Aspartam/Nutra Sweet)."

2012. nov. 11. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Mint a legtöbb mesterségesen előállított élelmiszernél az aszpartám fogyasztásánál is a napi bevitel mennyisége a kulcs. Az EFSA (EUROPEAN FOOD SAFETY AUTORITHY) egy igen hasznos állásfoglalását olvashatod itt [link]

Itt a napi beviteli mennyiséget ADI-értékben határozzák meg.

Ami az aszpartám esetében 40 mg testömeg-kilogrammonként.

Bővebben itt olvashatsz róla [link]

2013. okt. 21. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!