Aikido vagy Judo edzésre vigyem a hatéves fiamat?
úszás megy, futás nem? :)
elnézést a viccért, egyáltalán nem vicces a téma. judo egy küzdősport, ha most jó az erőnléte, akkor nem tudom mit fognak gondolni a kedves szülők, miután elkezdi ezt a sportot űzni.
Aikido-t pedig a legszívesebben, örömmel ajánlanám, ha tanítanák itthon. de tudni kell, hogy csak elvétve tanítják, pár helyen. van a hadseregben pár kiképző tiszt, aki aikido mester.. ez az a harcművészet, amihez jó ha 1-2 tucat ember ért komoly szinten az országban. ezért, és csak ezért azt gondolom, hogy nem biztos hogy jó ötlet egy olyan edzést elkezdeni, ahol nem tanítanak meg sok fontos dolgot a Japán Aikido-ból.
ha jó edzést talál, akkor viszont megismerkedhet a fiú az erőszakkal, az erőszak elkerülésével, a békés világszemlélettel, ami a boldog és kiegyensúlyozott életet lehetővé teheti. emellett természetesen hatékony képzést tart az erőszak leküzdésére, saját maga megvédésére is. ez lenne legalábbis a lényeg, aztán meg lehet nézni mit csinál az aikido-sok 98%-a. hozzáértő embert nem tudnának sem meggyőzni, sem legyőzni. (aikido-sok mint itthoni aikido használók, nem Japánok)
Ha nem értesz hozzá akkor talán nem kéne hozzászólnod a témához.
Az aikido Magyarország i színvonala általában elég alacsony. Néhány jó hely akad, de kevesebb, mint kéne. Jó helyen tanulva viszont egy igen jó és hatékony harcművészet. Garantáltan megtanulna ösztönösen esni.
Alternatívaként a jujutsut ajánlanám, ha van a közelben nem hallatom még rossz tapasztalatokat a hazai oktatással kapcsolatban. Az aikido őse így az esésekkel itt se lenne gond mindent egybevéve komplexebb és harc orientáltabb, mint az aikido.
Judo tudtommal ez sem bővelkedik jó edzésekben. Legalábbis sok jót nem hallottam. Játéknak ez is jó, de hosszútávon sokkal kifizetődőbb lenne egy harcművészet, sokkal nagyobb a lehetőség bennük a fejlődésre és önvédelemben is hasznára válna.
Üdv. A válasz függ a gyerkőctől is. Egy átlagos aikido edzés főleg kihon waza-ból áll, ami nagyon hasonlít a judo önvédelmi kata-ira. Vagyis relatíve hosszú időn keresztül gyakoroljuk ugyanazt a mozdulatsort (azt leszámítva, hogy két mozdulat szinte soha sem azonos, de a részleteket hanyagoljuk most). Ez megköveteli a gyerektől, hogy egy dologra koncentráljon, akár 15-20 percen át (felnőtteknél még több), ami, tapasztalatom szerint, a gyerekeknek nem szokott menni, különösen ebben a korban. Tehát könnyen válhat unalmassá az edzés egy gyerkőc számára. A fiataloknál ez úgy jelenik meg, hogy nem dolgoznak, esetleg spontán elkezdenek birkózni. Az idősebbek beszélgethetnek, ill megint csak spontán harcolhatnak egymással. Az is gond, hogy eleinte a feladatok értelmét még egy felnőtt sem látja át, különösen alapozásnál, nem hogy egy gyerek. Szóval, ha a fia virgonc alkat, sok benne a fölösleges feszültség, akkor a judo szerintem jobb lehet neki. Ott vannak versenyek, küzdelem (aikidoban ez csak nagyobb technikai repertoár megszerzése után szokott bejönni), ami a figyelmét talán jobban stimulálja.
Az aikido kihon waza-ja eredetileg pont arra való, hogy segítsen kiölni az unalmat, izgalmat, feszültséget azáltal, hogy sokáig kell egy dologra koncentrálni. Tömören. Előnye, hogy nagy önkontrollra tanít, hátránya, hogy gyakran még egy felnőttnek is unalmas vagy bonyolult, nem hogy egy ilyen fiatal fiúnak.
Szóval, az aikido akkor lehet jó ebben a korban (szerintem), ha van gyerekcsoport, vagy a felnőtt edzést vezető jártas a gyerekekkel való munkában, és az edzésen más gyerek is van. Vannak játékok, sok a gurulás és fegyverhasználat (ezt szokták szeretni, mert nem egyhangú), és gyakran váltanak feladatot, partnert. Vagy, ha a fia határozottan eldöntötte, hogy ezt akarja tanulni.
Amit pl. javaslunk a szülőnek, hogy álljon be a gyerek edzeni(az édzést nézni unalmas, és sok értelme nincs, különösen gyereknek nem), és ha tetszik neki, akkor úgyis marad. Ha nem tetszik, akkor érdemes más stílust keresni, amit a gyerek élvez.
*
"Note: our opinion may differ."
gyereknek gyermek feladatokat kell adni. iskolában is nehéz végigülniük a 45 percet, mégis megteszik, mert muszáj.
Kérdező!
nehéz ezt megmondani.. én harcművészetekről azt szoktam mondani, hogy egyenesen meg kell kérdezni: mit oktatnak. igazi harcművészetet, aminek fontos eleme az önvédelem bármi áron, vagy egyéb dologra fektetik a hangsúlyt.. nálunk egyértelmű lenne a válasz, holott egyéb (pl.egészség megőrzés) szerepe is van az edzéseknek. de a lényeg a lényeg marad. mondjuk nyilván nem fogja egy edző sem azt mondani, hogy hát igen, a tanítványai éles helyzetben nem sokat tudnának kezdeni..
ezért is talán judo-t kellene kezdeni, az csak sport, és harcművészetet később kezdeni, amikor már van hozzáértése, rálátása az embernek. illetve meg kell kérni egy a témában jártas ismerőst, hogy nézze meg az edzést, beszélgessen az edzővel.
Gyerek edzésen főleg azt érdemes figyelni, hogy ne lézengjenek a gyerekek. Esések, gurulások, eszközhasználat biztonságos-e, segít-e nekik valaki, felügyelik-e őket.
Ha saját maga kíváncsi a színvonalra, akkor be kell állnia. Az elvezetések és billentések ritkán látszanak ijesztőnek (vagy figyelje a gyakorló arcát. A kezdők gyakran fintorognak vagy grimaszolnak), mégis működnek, ha jól csinálják. Ez csak úgy derül ki, ha ön is beáll edzeni, vagy ha van aikidos tapasztalata: itt figyelhetőek a kibillentések (ezek általában jól láthatóak), a megvezetések, az, hogy mennyire törekszik a gyakorló vagy az edző ütéstávolságon kívül tartani a partnert, vannak-e zavaró ütések (atemi) a védekező fél munkájában.
Ha beáll, akkor arra érdemes figyelni, hogy mennyire tud ellentámadást indítani, kiszabadulni a feszítésből, visszanyerni az egyensúlyát. Itt azonban figyelmeztetem, hogy a feszítések mindegyike ízületet támad, és ha ellenállással szeretné lemérni az edzés minőségét, könnyen megsérülhet. Ha nincs tapasztalata, akkor ajánlom a következőt: a kezdőknek általában fogásból kell dolgozniuk, ez jellemzően az azonos oldali csukló lefogását jelenti. Törekedjen rá, hogy jó erősen ragadja meg a mestert, vagy egy haladó tanítványt (fekete nadrág lesz rajtuk). Ha a fogása nem szilárdult meg, mert a védekező nem engedte, vagy megszilárdult ugyan, de így is a földön köt ki, akkor jó helyen jár. Itt még fontos lenne, hogy mennyi fizikai erőt használ a védekező fél, de azt tapasztalat nélkül nem biztos, hogy észreveszi.
Ezeket akkor, ha a harci oldal fontos önnek. Ha a meditatív rész minősége is érdekli, abban sajnos nem tudok tippet adni.
Még azt szokták javasolni, hogy kérdezze ki a gyakorlókat edzés végén: utcai tapasztalatok, vélemények az edzésről és a mesterről, az egész aikidoról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!