Milyen fehérjét ajánlottok kezdőknek?
Megértelek, kedves 1-es. Durva, hogy az internet korában azt várjuk, hogy mivel minden információ, minden tanulmány hozzáférhető ingyen pár másodperc alatt a világhálón, ezért kapunk egy tájékozott, könnyen informálódó társadalmat. Ehelyett azonban az van, hogy a facebook, az instagram, a tiktok megy, aztán a gyakorikerdesek.hu-n kell baromságokat kérdezni, amikor pikk-pakk utána lehet nézni szakmai oldalon a témának (nem, a Nők Lapja és a Házipatika nem szakmai oldal).
Kedves kérdező! Ilyen kérdéseket lehetőleg az edzőnek tegyél fel, hátha ő nem egy OKJ-s fajta, és el tud téged igazítani érdemben. A lényeg, hogy fehérje porra semmi szükséged, se édesre, se semmilyenre. Ha izomépítési céljaid vannak, akkor szilárd ételből vigyél be minimum 1,5 g/tskg fehérjét. Ezt egy telefonos alkalmazással fogod tudni számolni. Vágod, olyan mint a tiktok, csak ezzel kalóriát és makrotápanyagot lehet számolni. Ha szilárd ételből megvan az 1,5 g/tskg fehérje, akkor már egészen biztosan nem a proteinen fog múlni a fejlődésed. Fehérje por akkor kell, ha szilárd ételből az egyén nem viszi be a minimális 1,5 g/tskg mértéket, viszont ennyit egy óvodás is be tud vinni, ha odafigyel az étkezésre. Számold a szilárd étellel bevitt fehérjét egy telefonos alkalmazással, ennyi a kulcs.
Az, hogy sokan úgy hivatkoznak rá, mintha egy tanulmánykötet lenne, közben színvonalában a szórakoztató bulvárlapoktól sokszor alig marad el. Az ott található cikkeket név nélkül írják olyan emberek, akik gyakran nem is szakértők a témában, és eleve rossz, vagy már sok éve megcáfolt állításokat közölnek. Ráadásul egyik cikk végén sincs szakirodalomjegyzék, ez pedig szakmailag elfogadhatatlan. Konkrétan nem támasztják alá forrással a kijelentéseiket. Ez femcafe.hu szint. Attól még, mert valami le van öntve egy kis tudományos mázzal, és el van adva komoly egészségügyi portálnak, attól az még nem az, csak a laikusok gondolják.
A Webbeteg egyébként egy fokkal jobb, mert ott legalább orvosok tevékenykednek, akik a nevüket adják a különböző írásokhoz, de szakirodalomjegyzék és forráshivatkozás ott sincs, továbbá az elavultság és a tárgyi tévedések ott is számottevők.
6
Akkor viszont szerinted mi az, ami tényleg mérvadó? (Bevallom, én is a Házipatika.com-ról és a WebBetegről tájékozódom.)
Továbbá miért várod el egy laikustól, hogy azt önállóan megtalálja, értelmezze, a gyakorikérdések.hu pedig üres legyen, mert itt nincs mit kérdezni, minden a neten van?
A második kérdés jogos, igazd van.
Az első kérdésben pedig segítek: ne konkrét újságportálokról tájékozódj, mint a Házipatika vagy a Webbeteg. Külföldről sem tudok mondani konkrét portálokat, ahol ott a világ összes igazsága egybegyűjtve, és minden leközölt cikk tudományosan helytálló. Nem netes oldalakat és blogokat kell böngészni tudományos témákban. A Házipatika esetében egyébként már élből az gyanús lehetne mindenkinek, hogy Nosalty, 24.hu és Nők Lapja bulvárcikkeket is megosztogat a saját felületén. Ilyet egy szakmai oldal nem csinál.
Tanulmányokat, tudományos közleményeket és metaanalíziseket kell olvasni. Már magyarul is egyre gyakrabban jelennek meg naprakész kutatási anyagok, de nyilván még mindig angolul lehet a leghatékonyabban tájékozódni táplálkozástudomány és sporttudomány terén. A Google Tudós például remek adatbázis, sokszor olyan vizsgálati leírásokhoz lehet hozzáférni ott, hogy magam is meglepődök. De egészségügyi/élettani témában értelemszerűen még mindig a PubMed a mérvadó. Itt sem árt, ha az ember tisztában van a módszertannal, és képes eldönteni, hogy az ott olvasott írás releváns-e, hiteles-e, de ez már más tészta.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!