Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy közigazgatási hatóság...

Egy közigazgatási hatóság esetében létezik-e a téves jogértelmezésnek az a szintje, amely már komolyan felveti a szándékos félreértelmezés révén a hivatali visszaélés gyanúját?

Figyelt kérdés

Sajnos jelenleg elég gyakran kell egy bizonyos hivatalba járnom, kérelmeket beadnom, ahol olyan mértékű dilettantizmust és szakmaiatlanságot tapasztalok elvileg jogász végzettségű emberektől, hogy az komolyan felveti bennem a szándékosság lehetőségét. Utána jártam az ügyemben alkalmazandó jogszabályoknak, és kiderült, hogy egyszerű mondatokkal, magyar nyelven leírt paragrafusokat nem alkalmaznak, holott azok teljesen egyértelműek.


Tudom, hogy lehet jogorvoslatot kérni, meg is teszem, de emellett arra is kíváncsi lennék, hogy van-e a jog nem alkalmazásának illetve félreértelmezésének olyan szintje, amely már megalapozza a szándékosságot egyszerűen azért, mert a vétlenség az adott pozícióval összeegyeztethetetlen dilettantizmust jelentene? Van-e ilyesmire precedens?



2018. júl. 3. 11:42
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

"a hivatalvezető illetve az ügyintéző olyan mértékű dilettantizmusát kéne feltételezni, ami jogvégzett emberek esetén kizárható"


Sajnos nem. Közvetlen rokonom pár hónapja került be "a sűrűjébe", és a haját tépi, hogy papíron jogvégzett kollégái egyfelől mennyire nem értenek a saját szakmájukhoz (elmondása szerint néhány hiányosság miatt már az egyetemen meg kellett volna bukniuk...), másfelől meg mennyire felelőtlenek (határidők be nem tartása pl., mivel rengeteg ügy hónapok, évek óta húzódik; egy szabályos keresetlevelet nem tudnak megírni stb.)

Nagy lelkesedéssel és rendszeres önkéntes túlórákkal próbálta behozni a lemaradást, és helyre tenni a dolgokat. Eszméletlenül lelkiismeretes és kitartó alkat amúgy, de mostanra már feladta a sok inkompetens szakbarbár között, úgyhogy megy tovább.


Viszont amit a 8. sz. alatti kommentedben írtál, az tényleg nagyon gáz. Ha már 26-szor alkalmazott valaki egy bizonyos paragrafust, akkor kizárt, hogy elfelejtse. - Az viszont lehetséges, hogy nem pontosan ugyanolyan ügyekről van szó, és valami miatt nem lehet alkalmazni. Iszonyat bonyolult a jog amúgy.

2018. júl. 3. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

#11


Köszönöm a részletes válaszod.


Akkor adok némi plusz infót. Egészen konkrétan egy gyermek védelembe vételének ügyéről van szó, amelyre a Gyer. 86. § (1) bekezdése azt írja, hogy annak során a gyámhivatalnak tárgyalást kell tartania. Ennyi, punktum. Elég egyszerű magyar mondat, nem lehet félreérteni. Egy közérdekű adatigénylésből tudom, hogy ugyanez a gyámhivatal az utóbbi két évben összesen 141 védelembe vételi ügyet vitt, amelynek során tehát neki mind tárgyalást kellett tartania, és egyszer sem fordult elő, hogy anélkül jártak volna el. De érdekes módon ebben az esetben mégis.


Mindezt úgy, hogy előtte maga az ügyintéző említette szóban, hogy mi az ügymenet ilyenkor és lőtte be körülbelülre, hogy mikor lehet majd a tárgyalás időpontja. Ráadásul az elutasító határozatban (jogszerűtlenül) hivatkoznak a Gyer. 85. §-ára, ami közvetlenül a 86. § előtt van, tehát a gyámhivatal nagyon is tisztában kell legyen azokkal a jogszabályokkal, amiket alkalmaznia kell. Csak épp nem teszi.


Ez mi lehet, ha nem szándékos?

2018. júl. 3. 16:56
 13/21 anonim ***** válasza:

Hát, ha elrendelik a védelembe vételt, akkor mindenképp kell tárgyalás. Nincs olyan, hogy nem tartanak.

Az esetleg nem lehet, hogy kiküldték az idézést, de rossz címre, vagy a postás nem hagyott értesítést róla stb., és mivel nem vetted át, beállt a kézbesítési vélelem?


Bárhogy is, de tegyél panaszt nyugodtan, hiszen mindenképp hibáztak (kivéve persze ha te adtál meg nem aktuális címet).

2018. júl. 3. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Röviden: nemcsak közigazgatási hatóság esetében és egyre több esetben nemcsak létezik, de egyre gyakoribb.Nincs ebben semmi rendkívüli. Ha tanulmányozod a diktatúrák belső tulajdonságait, magad is természetesnek találod ezt.

Mondjuk, jónak nem nevezném az állampolgár és az állam működése szempontjából.

2018. júl. 3. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:

"Az esetleg nem lehet, hogy kiküldték az idézést, de rossz címre, vagy a postás nem hagyott értesítést róla stb., és mivel nem vetted át, beállt a kézbesítési vélelem?"


Nem, nem ez történt. Megfellebeztem a megszüntető határozatot, aminek helyt is adtak, és visszavonták. Azt meg anyuka fellebbezte meg, de időn túl, amit az akkor még hatályos Ket. szerint érdemi vizsgálat nélkül kellett volna elutasítani, ehelyett meg továbbították másodfokra, és ott vették észre, hogy hoppá, ez időn túli. Ezzel is eltelt vagy két hónap tök fölöslegesen.


Mondom, olyan "hibákat" vétenek, amiket még én sem tennék annak ellenére, hogy nincs jogi végzettségem, csak tudok magyarul olvasni.


De a sor még folytatható azzal, hogy kapcsolattartás akadályozásáért pénzbírságon kívül mást a gyámügyintéző saját bevallása szerint sem hajlandóak kiszabni. Kértem mediációt, nem foglalkoztak vele, majd miután felhívtam a figyelmüket rá, hogy talán illene elbírálni a kérelmem, elutasították. Persze akkor már nem is lett volna időszerű. A 6 hónapos pótlási határidőt anyuka nem teljesítette, ezt persze nem szankcionálták. Ahogy az sem érdekelte őket, hogy jogerős pénzbírság után az akadályozás már Btk. szerinti bűncselekmény, rendőrségen feljelentést tenni nem akartak, a védelembe vételi tárgyalást pedig fél évvel később tartották meg, mint kellett volna, és persze védelembe vétel még egy év akadályozás után sem valósult meg.


Ez szerény véleményem szerint már nemcsak hivatali visszaélés, hanem bűnpártolás is.


Na, mindössze ezért vagy csak rájuk baromi pipa. A csöpp kislányom meg közben apa nélkül cseperedik, és az óvónőnek nyilatkozza azt, hogy menni akar apához. Akit március óta nem láthatott.

2018. júl. 4. 00:38
 16/21 A kérdező kommentje:
"Na, mindössze ezért vagyOK csak rájuk baromi pipa."
2018. júl. 4. 00:40
 17/21 A kérdező kommentje:

#14


Köszönöm, de ezzel a bölcsességgel nem vagyok kisegítve.


Ahogy vak sem vagyok, és magam is látom azt, hogy hogy mennek ebben az országban a dolgok, és fejétől bűzlik a hal. De jó pár bírósági ítéletet olvatam már e tárgykörben, és az a meggyőződésem alakult ki, hogy ott azért még az esetek igen nagy többségében értenek a joghoz. És az én ügyemmel kapcsolatban is attól tartok, hogy minden egyes kérelem esetén majd a közigazgatási bíróságnak kell döntenie, mert a gyámhivatal egyszerűen dilettáns és emiatt közveszélyes idiótákkal van tele, akik felelőtlenül és átgondolatlanul döntenek érzékeny korban lévő kisgyerekek jövőjéről. Csak mire a bíróságig eljut a dolog, addig a gyerekem felnő, én meg kitörölhetem a jogorvoslati lehetőséggel a fenekem.


Ezért forszíroznék valami ütősebbet, mint a végeláthatatlan fellebbezések írogatását.

2018. júl. 4. 00:50
 18/21 anonim ***** válasza:

Hát tényleg sajnálom. :(


Megpróbálhatod tényleg, hogy a fellebbezésen kívül még panaszt is benyújtasz az illetékes felettes szervhez - bár ugye bürokrácia kb. mindenhol van, meg az idő is csak megy...

Dereng valami, hogy ha a felettes szerv is hibázik, vagy nem jogszerű döntéseket hoz, akkor a magyar államot lehet perelni; aztán meg akár Strasbourg, ez sok-sok év, magas kártérítés (ami nem adja vissza az időt, de azért mégis valami). A törvénysértő ügyintézőket meg nem tudom, hogyan lehet eltávolíttatni a posztjukról, de lehet, az biztos.


Van jó ügyvéded?

2018. júl. 4. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

Van ügyvédem, de egyelőre egy másik ügyben (amely persze valamilyen szinten kapcsolatos ezzel).


Ő nem ajánlja azt, hogy bepereljem a gyámhivatalt. De mivel anyuka közben kizáratta őket, és azóta már másik kerületbe utalták az ügyintézést, ezért szerintem nincs félnivalóm. A kár, amit okoztak, valós, megtörtént, elégtelenül működnek, nem érdeklik őket a gyermekek jogai.


Tulajdonképpen ez már csak mellékszál. Az ügyem nem a gyámhivatalban, hanem bíróságon és ügyészségen fog megoldódni, illetve az anyuka vizsgálatára kirendelt pszichiáteren, akit majd megpróbálunk a bíróság által kirendelni. (A teljes történet csak egy kis részét meséltem el, a dolog ennél még sokkal cifrább, és hamarosan több büntető feljelentés lesz anyuka ellen egy személyiségi jogi perrel megspékelve. Aztán a végén a gyermekelhelyezés megváltoztatása.)

2018. júl. 4. 21:28
 20/21 anonim ***** válasza:

Ha áthelyezték az ügyet, akkor már valóban nincs félnivalód a régi ügyintézőktől, úgyhogy tedd csak meg a panaszt ellenük nyugodtan, ill. pert is indíthatsz majd esetleg.


Kitartást neked, és sok szerencsét. :)

2018. júl. 4. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!