Jogtalannak vélt azonnali hatályú felmondás indok-e az utolsó bér ki nem fizetésére? Jogász szerint nem, munkáltató szerint igen
Világosítsatok fel.
Valaki felmond a munkahelyén azonnali hatállyal adott indokkal és persze a felmondási idejét se tölti le lévén azonnalival távozott. A munkáltató szerint az indok nem megfelelő, és a dolgozó kárt okozott neki, és követeli tőle a le nem dolgozott felmondási idő pénzbeli megváltását. Vagyis nem fizeti ki neki az utolsó bérét, mert 1 havi bérrel tartozik a cég, de 1 havi bért követel is a cég= nem fizet semmit utoljára. Ez a cég álláspontja.
A munkajogász meg azt mondja hogy abszurd az egész. A ledolgozott időre a bér az jár, ez semmiféle indokkal el nem vehető. Ezt ki kell fizetni mindenképpen, még akkor is ha a távozó dolgozó felgyújtotta volna az egész céget távozáskor.
Ha a munkáltató úgy gondolja hogy a távozás neki anyagi kárral járt, akkor bíróságra kell vinnie az ügyet, ott majd megállapítják tényleg történt -e károkozás, és a jogerős ítélettel már lehet követelni az okozott kárt. Addig nem, egy cég se jelentheti ki önhatalmúlag hogy neki kára keletkezett és nem fizet emiatt bért.
A ledolgozott időre a pénz jár, ha akármi van akkor is jár, ha a távozó dolgozó kirabolta a céget még utoljára akkor is jár, ráadásul távozás + 5 napon belül, aztán a kárt lehet bíróságra vinni és várni az ítéletet. Ha nincs bíróság akkor persze nincs is miről beszélni. akkor a cég semmit se követelhet, 5 ft-ot se.
Kinek van igaza? Cég vs munkajogász?
Munkajogászod tudja jól. A te esetedben a bért az utolsó munkanapon ki kell fizetnie.
Munkaügyi bíródágok a bérhez való jogodat a legszigorúbban veszik.
Ha nem fizetnek, a jogászod tudni fogja milyen jogi lépéseket tehet a béred kifizetésének kikényszerítésére.
" A te esetedben a bért az utolsó munkanapon ki kell fizetnie."
5 nappal kell kifizetnie, de ez már lejárt két hete...
Akkor fordulj a munkaügyi bírósághoz.
Esetleg megpróbálhatod még egyszer, hátha a céggel meg tudtok egyezni. Én írnék egy teljesen hivatalos levelet, törvény- és paragrafusszámokkal "díszítve", amelyben felszólítanám a munkáltatót, hogy mivel elmulasztotta az ezen jogszabályok alapján nekem járó bért a törvényes határidőn belül kifizetni, úgy pótolja a kézhezvételtől számított 3 munkanapon belül. Amennyiben ez nem történik meg, akkor jogi útra terelem az ügyet. Hatásos lehet szó szerint beidézni a vonatkozó paragrafusokat.
Egyébként most így belegondolva tényleg érdekes, hogy elvileg a munkáltatónak mindenképp fizetnie kell, még ha vitatja is az azonnali felmondás jogszerűségét. Viszont a Mt. szerint ez van, és csak a munkaügyi bírósághoz fordulhat jogorvoslatért.
Ha a bíróság veled ért egyet (mondjuk ez nem szubjektív döntés, hanem a törvényben meghatározott esetek és kúriai állásfoglalások stb. alapján megy), akkor a munkáltatód köteles kifizetni az elmaradt munkabért, plusz az esetleges végkielégítést is, plusz szabadságmegváltást is, ha időarányosan még nem adták ki idén; ezen túlmenően pedig kérhetsz kártérítést is.
Ha viszont tényleg nem áll meg az indokod, akkor nem tudom, mi van pontosan, mert akkor ugye elvileg él a munkaszerződés, viszont nem dolgoztál, de ezt jogász meg tudja mondani, ill. azt is, hogy az általad megjelölt felmondási indok megáll-e.
Ebben a szituban nincs más, mint munkaügyi bírósági per által kikényszeríteni a Neked járókat.
Nem nagyon érsz rá! Határidők vannak a per indítására is!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!