Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha a munkavállaló a felmondási...

Ha a munkavállaló a felmondási idő alatt nem hajlandó bemenni dolgozni, mit tehetnek ellene?

Figyelt kérdés
A munkahelyemen az egyik embernek azt mondták, ha nem jön be akkor nem kapja meg az előző havi fizetését. Ilyet megtehetnek?

2018. jan. 2. 19:18
 1/3 2*Sü ***** válasza:
100%
A munka törvényköve védi a munkáltatót is, a munkavállalót is. A felmondási idő nem véletlenül van benne. Egyedi megegyezés alapján a munkáltató ettől eltekinthet, de ha te önkényesen nem mész be dolgozni, akkor jogellenesen szüntetted meg a munkaviszonyodat, a munkáltató megtéríttetheti veled a felmondási időre járó bért… Jobb esetben… Mert rosszabb esetben akár kártérítést is követelhet, ha úgy gondolja, hogy a felmondási időd le nem dolgozásából adódóan ennél nagyobb kára is keletkezett.
2018. jan. 3. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

"akkor nem kapja meg az előző havi fizetését. Ilyet megtehetnek?"


Nem tehetik meg. Munkabérből levonni csak jogszabály alapján lehet, vagy ha maga a dolgozó is beleegyezett a levonásba. Ez a jogszabály A bírósági végrehajtásról szóló törvény (Vht.), valamint a Munka törvénykönyve (MT).

A ledolgozott időre bérezés jár!


A Vht. alapján csak végrehajtás alatt álló tartozás tiltható le, az MT alapján pedig a munkabér előleg vonható vissza a bérből.


Ha a dolgozó nem tölti le a felmondási idejét (és nem tudja magát kimenteni például táppénzes állománnyal), akkor jogellenes a munkaviszony megszüntetése. Ilyen esetben jár a munkáltatónak a le nem töltött felmondási időre járó díjazás összege. De ezt Ő önkényesen nem tarthatja vissza a bérből és nem is vonhatja le!

Fizetési felszólítással követelheti a dolgozótól, megadva a védekezési lehetőséget és betartva bizonyos határidőket.

Ha a dolgozó a fizetési felhívás ellenére önként nem teljesít, akkor végrehajtás útján érvényesítheti követelését a cég. Végrehajtás esetén lép képbe a bírósági végrehajtásról szóló törvény, és az alapján már tiltható a volt dolgozó bére. Logikusan már egy másik munkahelyen megszerzett bére. És az is egyértelmű, hogy végrehajtásra bírósági pereskedés után van csak jogalap abban az esetben, ha a dolgozó önként nem teljesít. Ha a bíróság is megállapítja, hogy a dolgozó munkaviszony megszüntetése tényleg jogellenes volt, és jár a munkáltatónak a le nem töltött felmondási időre járó távolléti díj összege, akkor erről végrehajtható okiratot állít ki, ami alapján megindítható a tartozás behajtása és egyéb költségei is (késedelmi kamat, végrehajtási költségek stb.)


Én nagyot "ütnék" azon a munkáltatón, aki jogtalanul vonogat a béremből, az biztos.

2018. jan. 3. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
Menj el táppénzre!
2020. dec. 23. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!