Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Többműszakos munkahelyen egy...

Többműszakos munkahelyen egy kollégám kérelmezte, hogy neki sose kelljen éjszakáznia, mindig csak nappal akar, és jóváhagyták neki. Ez mennyire jogszerű?

Figyelt kérdés

Rögtön az elején tisztázzuk: NEM A MUNKAÜGYIS KAMUTROLL VAGYOK! Ez most komoly. (Elég baj, hogy miatta néha normál kérdezőket is meggyanúsítanak.)

A héten kezdtem egy újonnan nyílt étteremben mosogatóként, 0 órás szerződéssel. A helyszín külföld, de ez most nem lényeg igazából. Az már a felvételkor közölve lett, hogy hol nappal kell dolgozni, hol éjszaka. A nappalos műszak délután kettőtől este tízig, az éjszakás hétfőtől csütörtökig este tíztől, péntektől vasárnapig este nyolctól hajnal háromig elosztásban. Hárman vagyunk mosogatók. Heti öt nap munka, legalábbis kettőnknek, a harmadikat lehet, hogy csak részidősnek vették fel, ez nem egészen tiszta. A beosztás értelemszerűen hetente változó. A héten az egyik leányzó a közvetlen főnöknek kérelmezte, hogy ő nem akar éjszaka dolgozni. (Onnan tudom, hogy megkérdezte, nem láttam-e a főnököt, mert erről akar beszélni vele. Én nem kérdeztem meg, hogy miért, és hogy gondolja, nem akartam áskálódónak tűnni.) És rábólintottak, emiatt át is variálták a beosztást. A következő hét is úgy néz ki, hogy neki mind az öt nap nappalos, nekem négy nap éjszaka, 1 nap nappal, 2 nap szabad. De ez már most a héten is így van, az átvariálás után. A harmadik illető négy napot dolgozik, három éjszaka, 1 nappal. Na most, mennyire jogszerű ez? Lehet ilyen, hogy valaki kijelenti, hogy ő sose fog éjszaka dolgozni. Akár egészségügyi okokra, akár tönegközlekedési gondokra hivatkozik, ez nem igazán fair a másik két dolgozóval szemben. Mert akkor miért nem keres olyan munkát, ahol csak nappali beosztásban kell dolgozni? Nyilván megfordult a fejemben, hogy esetleg valami puncos státuszban van, rokona vagy ismerőse dolgozik a fejesek között, vagy ilyesmi. Az egyik gond, hogy ha ez így marad, akkor én mindig heti négy napot éjszakázom. És csak akkor lehetek nappalos, amikor a leányzónak szabadnapja van. A másik pedig, hogy ő mindig jóval többet fog keresni nálunk, mivel a nappalos beosztásban van a legtöbb munkaóra.

Gondolkodom, hogy szóvátegyem-e a dolgot. Mert ugye mi van, ha evvel elindítok egy olyan folyamatot, ami végül az elbocsátásomhoz vezet? Július végéig van a szerződésem, és augusztusra már le van fixálva a nyári szabadság. De az sem okés, hogy én minden héten négy napot éjszakázzak. Akkor sokkal hosszabb a hazaút, és a szervezetnek se biztos, hogy jó tesz. Ti mit tennétek a helyemben?


2018. máj. 17. 11:05
1 2 3
 21/30 A kérdező kommentje:
20: Vendéglátóiparban természetes dolog, hogy hétvégén vagy éjszaka is dolgozol. Mindössze ünnepnapokra jár pótlék. Gyárakban, irodákban nem természetes, tehát ott ki kell, hogy fizessék, ha így dolgoztatnak. Itt ez a törvény. De nem erről szól a kérdésem.
2018. máj. 17. 17:34
 22/30 anonim ***** válasza:

A több műszakos munkahelyekkel az a probléma, hogy a szervezeted nem tud beállni egy rendszerre, hanem hol nappal, hol éjszaka alszol, annak minden egészségkárosító következményével.

Ha bírod az éjszakázást, jelentkezz, hogy te állandó éjszakás akarsz lenni és akkor egy idő után ez természetes lesz neked. Nézd a jó oldalát, legalább a hajnali és délelőtti alvást leszámítva előtted az egész nap.

A nappalos kolléganőd meg a nyúlfarknyi délelőttöt leszámítva (aminek nagy részét végig alussza) egész nap mosogat és utána csak aludni jár haza.

Melyik a jobb?

2018. máj. 19. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 A kérdező kommentje:
22: De még mindig ott van az, hogy ő jóval többet keres, heti 40 óra, amiből lejönnek a félórás szünetek, így lesz nettó 37,5 óra, ami még mindig elég szép. Nekem pedig nem nagyon lesz nettó 30 fölött. Ha az éjszakás műszak is nyolcórás lenne, állandó jelleggel, máris más lenne a helyzet, és talán még meg is kísérelném, amit mondasz.
2018. máj. 19. 12:04
 24/30 anonim ***** válasza:

#23


Hidd el, nem minden a pénz! Különösen meg nem minden az a pénzdifferencia, ami a kettőtök fizetése között lesz, úgy, hogy neki nincs élete, neked meg lesz és még a szervezeted is beáll egy rendszerre.

2018. máj. 19. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
100%
Kérj fizetésemelést. Végül is ti ketten alkalmazkodtok a kolléganő extra igényeihez, és számotokra anyagi hátránnyal is jár.
2018. máj. 19. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 Alain Delon ***** válasza:
100%
Egészségügyi okokból el lehet tiltani valakit éjszakás műszaktól. Ilyen pl. a cukorbetegség.
2018. máj. 19. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 A kérdező kommentje:
26: Itt meg ismét oda jutunk, hogy akkor miért nem keres másik munkát? Vagy miért vállalta ezt el? Az állásinterjún csak mondták neki, hogy miképp vannak a beosztások. De ha én ezeket megmondanám neki, vagy a főnökségnek, jóllehet magammnak csinálnék bajt, és esetleg kifele állna a szénám.
2018. máj. 20. 04:35
 28/30 Alain Delon ***** válasza:
27: A mi cégünknél az a felfogás, hogy megpróbálják megkeresni a megoldást a problémákra. Persze azért ezzel sem illik visszaélni.
2018. máj. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 A kérdező kommentje:
Végre kaptam választ a kérdésemre, anélkül, hogy direktbe feltettem volna. A városon kívül lakik, és nem bírna hazamenni, ha háromig dolgozna, mert akkor már nincs tömegközlekedés. A hely ősztől napi 24 órában nonstop nyitva lesz, onnantól már reggel hatig lesz az éjszakás műszak, akkor már el tudja vállani. Nos, úgy legyen!
2018. júl. 17. 15:59
 30/30 anonim ***** válasza:
Teljesen jogszerű.
2018. júl. 18. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!