Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Be lehet perelni a következő...

Be lehet perelni a következő (allergiás) esetben egy éttermet és egy kórházat?

Figyelt kérdés

Vacsorázni voltunk a családommal tegnapelőtt este. Magamnak marhahúslevest rendeltem és sült tőkehalat sült krumplival, salátával. A diófélékre allergiás vagyok (a többi erősen allergén élelmiszerre nem, pl. a tengeri halra nem). Egyik ételnél sem volt feltűntetve az étlapon, hogy dióféle szerepelne bennük, távozás után mégis elkezdtem viszketni, folyt a taknyom, a könnyem. Egy kevéske diófélét szerintem tolerálok, mert ha megfogom őket, akkor legfeljebb tüsszentek.


Ez azt jelenti, hogy valamelyik ételben dióféle volt.

Egyébként rá is kérdeztem a pincérnél, hogy a salátában nincsen semmiféle dióféle, erre természetesen nemleges választ kaptam.


Már az autóban ültünk, amikor megmondtam apámnak, hogy kezdődik, vigyen be sürgősen a kórházba. Ekkora már a kezem tiszta csalánkiütés volt.


Aha, de a sürgősségin volt kb. 10-15 másik ember. Az én allergiás reakcióm most nem volt túl erős, azonban pánikrohamom is van ilyenkor, mert félek a gyors haláltól, szóval már-már a sokk kerülgetett. A nővér megnézett és azt mondta, hogy ez nem csalánkiütés, hanem EKCÉMA! Várjak a soromra, vannak fontosabb esetek is! Hát milyen nővér az ilyen? Ő nem állíthat föl diagnózist! Nekem kb. csak két percre lenne szükségem, amíg az orvos megnéz és beadja az antihisztamint.


Már éreztem, hogy a szám és a nyelvem is kezd bedagadni, no meg a páni félelem together nem valami oké.


No, és anyám szerint még kábé 30 percet vártunk, mire bejutottam az orvoshoz. Én ekkor már alig voltam magamnál, de anyám szerint jól letolta a nővért, hogy miért nem szólított be hamarabb.


2018. jan. 19. 07:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Semmi alapod feljelentésre
2018. jan. 19. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Tudnod kell, hogy egy étterem mindenféle allergén anyagot is feldolgozó üzem. Ha az adott ételben összetevőiben nincs is olyan anyag, ami allergizál, attól még kerülhet bele minimális mennyiség egy másik étel készítése folytán.A pincér helyesen járt el, te meg ne menj olyan helyre, ahol esetleg lehet dióféle, ha már ennyire érzékeny vagy rá. (pl. egy lángossütőben biztos nincs)

Igen, a sürgősségin lehetnek nálad sürgősebbek, hagy döntse el a szakember ezt.

2018. jan. 19. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
89%

Az étteremnek nem kötelessége tájékoztatást adni arról mit raknak a kajába, max. ha rákérdezel, hogy ugyan mi van ebben, akkor elmondják, de pincér nem fogja felsorolni az összes allergén anyagot, ami a menü egy-egy fogásában van. Mellesleg meg, ha tudod, hogy ilyen szinten elterjedt dologra van allergiás, mi a bánatért nem hordasz magadnál epinefrint?

Én láttam már sürgősségit belülről, tudom milyen arcok fordulnak meg ott és hidd el, emberek haltak volna meg, ha téged szólítanak be előttük. Napi szinten jönnek be alkoholmérgezéssel emberek, aztán ott vannak a nagymamik, akik ész nélkül szedték be a gyógyszereiket, így télen a fagyott csövesek is előkerülnek esténként, a közúti balesetesekről nem is beszélve, szóval egy enyhe allergiás reakcióval ne akarj befurakodni olyan emberek elé, akik szó szerint élet és halál között lebegnek. Ha annyira brutális allergiás sokkot kaptál volna, akkor egyrészt elájulsz, másrészt meg az összeszűkült légcsöved miatt levegőt se kaptál volna és vagy ballonnal lélegeztettek volna vagy bemetszik a gégédet. Amit meg átéltél az nem pánikroham volt, sőt addig örülj amíg nem élsz át olyat. Elhiszem, hogy szar volt, de olyasmibe kerültél, amit némi elővigyázatossággal (megkérdezed miből van a kaja + epi adagoló a táskában) elkerülhető lett volna, emiatt meg ne akarj senkit perelni, mert ti szívnátok meg.

2018. jan. 19. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Az éttermeknek az európai uniós szabályozás szerint már két éve kötelességük minden allergén anyagot közölniük az étlapon. Van erre egy szabványosított jelrendszer is.
2018. jan. 19. 08:08
 5/12 A kérdező kommentje:

Tudod, nálam az allergiás roham mindig pánikrohammal párosul. Ugyanis volt már olyan, hogy bemetszették a gégémet az allergiás sokk miatt, még gyerekkoromban. És ha észreveszem, hogy kezdődik az allergiás roham (előjön a csalánkiütés és az előzmények nélküli orrfolyás, akkor a pánik is eluralkodik rajtam).


Hát ja, tényleg, a fejem vérvörös és dagadt volt, hát persze, hogy nem vagyok sürgős eset.

2018. jan. 19. 08:12
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha ilyen súlyos tüneteid vannak nem hiszem hogy nem kaptál rá gyógyszert amit bevegyél ha érzed a bajt. Másik ha nekem gégét metszettek volna már életemben meg nem ennék semmit amit nem én vagy a család készít el. De szerintem ezzel mindenki így van. Úgyhogy ez a gégemetszés vagy kamu vagy felelőtlen vagy.
2018. jan. 19. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

A sürgősségin mindenki magát gondolja a "legsürgősségibbnek". Ezért van ott a doki/ápolónő, hogy eldöntse ki van a legnagyobb szarban.

Felesleges lenne bármit is intézned ezügyben. Az éttermekben pl. ugyan abban az olajban sütik a diós húst, amiben a sima rántotthúst. Ne menj étterembe, vagy keress olyat, ami kimondottan erre "szakosodott".

2018. jan. 19. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha ilyen ételallergiád van, tudnod kellene, hogy nem biztonságos étteremben enned.


Ez a te felelősséged is.


Az étterem nem tud olyan technológiát alkalmazni, hogy teljesen elkülönítse az allergén ételeket. + miért nem hordasz magaddal gyógyszert az ilyen esetekre?


Perelni nem érdemes. Mire mennél vele?

2018. jan. 19. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Ugyan már, egy McDonald's os menütől semmi bajom nincsen, holott mennyivel trógerebb hely már, mint egy normális étterem.
2018. jan. 19. 09:41
 10/12 anonim ***** válasza:
89%

Sem a kórház, sem az étterem perlésére nincs alapod.


Az étteremnek nincs olyan kötelezettsége, hogy minden ételre vonatkozóan feltüntesse az összetételeket, hátha egy ételallergiás is odatévedne az étlapra..



A kórház is szabályosan járt el.

Az ügyeletes nővér feladata szakmai szempontokból meghatározni, hogy ki mehet be az orvoshoz hamarabb.


Ő ÉRT HOZZÁ, NEM PEDIG TE, VAGY JÓ ANYÁD!


Csak azért mert Neked jobban fáj, mint a többinek, még nem szorulsz rá gyorsabban a sürgősségi orvosi ellátásra.

2018. jan. 19. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!