Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi történhet akkor egy perben...

Mi történhet akkor egy perben ha egy kormány rendelet egyik paragrafusa ellentmond egyszerű fizikai törvénynek?

Figyelt kérdés

Elméleti kérdés:

Van egy kormányrendelet amelyik kimondja, hogy pl. egy X jogi személy csak egy bizonyos pontig felelős. Viszont bárki által látható (és bizonyítható) hogy egy fizikai törvénynek köszönhetően az ő felelőssége sokkal több mint az a bizonyos pont.


Mi tesz ilyen esetben egy bíró, illetve mit kell tennie ilyen esetben hiszen a bíró a törvényt vagy rendeletet nem változtathatja meg?


Esetleg ha hív egy igazságügyi szakértőt és ő is egyetért azzal az állítással, hogy a fizikai törvény miatt valóban XY sokkal többért felelős, akkor ennek értelmében hoz egy egyedi ítéletet a bíró (figyelmen kívül hagyva a rendeletet, vagy azt mondja annak aki ezt állítja, hogy "bocsi", mivel a törvény ezt és ezt mondja ki, én sem dönthetek másképpen?



2017. dec. 24. 23:31
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

#10-es válaszoló: Igazad van, mentségemre legyen mondva, hogy a példa elején írtam, hogy a gázszolgáltatás törvényeit nem ismerem, de valóban, gondolatban feltételeztem, hogy meg van szabva a felső határ.


Viszont a vízszolgáltatás esetében véletlenül tudom, hogy 6 bar a megengedett legnagyobb víznyomás, tehát ezt is felhozhattam volna példának. (ráadásul a víznél nincs is olyan törvény, hogy minden ingatlant nyomáscsökkentővel kellene felszerelni a vízóránál, tehát még jobb példa mint a gázé.) Tehát ma az könnyen előfordulhat, hogy valaki nyugodtan zuhanyzik nem 6 hanem pl. 10 bar nyomású vízzel és erről halvány fogalma sincs, meg arról, hogy a zuhanyrózsa bármikor leszakadhat a csőröl és fejbevághatja. (csak egy példa).


Mindenesetre a #6-os válaszoló nagyon elegánsan már megválaszolta a kérdésem.


Még csak annyit, hogy ha a bíró valóban az Alkotmánybírósághoz fordul, annak döntése mennyiben tudja befolyásolni annak a pernek a kimenetelét amelyik kapcsán fordult a bíró az Alkotmánybírósághoz?


1. Semennyire, csak a törvényhozók kapnak egy kis házi feladatot, hogy javítsák ki a törvényt, vagy pedig

2. pluszként valahogy a szóban forgó perre is lehet egy AB döntés hatással? Ha igen, hogyan?

2017. dec. 26. 22:44
 12/13 anonim ***** válasza:

Kérdező!


Egy esetleges alkotmánybírósági döntés igen komoly hatással lehet egy folyamatban lévő eljárásra.


Ha az Alkotmánybíróság megállapítja egy jogszabály alaptörvény - ellenességét, akkor azt a normakontrollt kezdeményező eljáró bírónak figyelembe kell vennie az előtte lévő ügyben.

2017. dec. 28. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a #12-ik választ, ez minden esetre megnyugtató.


Viszont most vettem észre, hogy a #6-ik választól kezdve már nem fizikai törvényről hanem alaptörvényről beszélünk:


"Ha egy fizikai törvénynek ellentmond egy kormányrendelet, akkor a bíró az Alkotmánybírósághoz fordulhat, hogy állapítsák meg a jogszabály alaptörvény-ellenességét."


Csak hogy bezáruljon a kör és megértsem: milyen alapon számít egy fizikai törvény elhanyagolása egy törvényben alaptörvény sértésnek? Úgy értem, az alaptörvény melyik részének van ehhez leginkább köze?

2017. dec. 28. 22:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!