Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hagyatéki tárgyalás minden...

Hagyatéki tárgyalás minden esetben van?

Figyelt kérdés

Az elhunytnak az első házasságából van 3 felnőtt gyermeke, illetve a második házasságából 2 kiskorú gyermeke.

Az nem tiszta, hogy írt-e végrendeletet az elhunyt.Ha írt, akkor valaki szerint így is kell lennie hagyatéki tárgyalásnak, ugyanis az első házasságból születettekkel is közölni kell ezt, de van, aki azt mondja, hogy mindenképpen a végrendelet az irányadó, és emiatt nem kell a tárgyalás.


/Tegnap egy kisebb vita alakult ki emiatt a munkahelyemen, mindenki máshogy vélekedett. Én csak kívülállóként hallgattam, sosem voltam szerencsére még hagyatéki tárgyalásban érintett, ezért nem tudom, hogy hogy működik, de ez most kíváncsivá tett./


2017. máj. 13. 09:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha van is végrendelet, a köteles rész akkor is jár, ergo van hagyatéki (amennyiben van mit örökölni).

Csakhogy: Az örökösök nevét a közvetlen hozzátartozó adja le a hagyatéki leltárral egyetemben. És ott bizony időnként "kifelejtődnek" a korábbi házasságból született gyermekek.

A leltárt a helyi önkormányzatnál kell leadni, ott érdemes érdeklődni.

2017. máj. 13. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
85%

Akárhány házasságból, akárhány kapcsolatból, akárhány gyereke volt az elhunytnak egyformán örökölnek.

A végrendeletből kizárni csak nagyon szigorú kitételek miatt lehet, pl. életére tör, börtönviselt stb.

2017. máj. 13. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos kevesen tudják, hogy aki hamis adatokat diktál be hagyatéki ügyben - "elfelejtkezik" a gyerekekről - az bűncselekményt követ el.

Hagyatéki tárgyalás örökösödés esetén mindenképpen van, végrendelet ide vagy oda.

2017. máj. 13. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Hagyatéki tárgyalás mindíg van. Az azt levezetō szemėly felkutatja az összes lehetséges örököst. Olyan esetben felejtōdik ki valaki, ha nincs a magyar nyilvántartásban (Pl még a 40-es években kivándorolt.) Azonban ha errōl tudomást szerez meg kell kísérelni a felkutatását. A végrendelet annyiban érdekes, hogy ùjabb örökösöket jelölhet meg, vagy valakiket korlátozhat. Ezt viszont az eljárás során ismertetik az érintettekkel. Na meg, ha ùj ismeretek keletkeznek, pl titkos végrendelet, azt itt vizsgálják.
2017. máj. 13. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

#4: Nem kutatnak fel senkit. Nem egy esetet tudok, amikor valaki "kifelejtődött"...

A közvetlen hozzátartozó leadja a névsort, és ez alapján mennek.

Csak akkor kutatják fel az örökösöket, ha nincs olyan ismert örökös, aki leadja a listát!

2017. máj. 13. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat!
2017. máj. 13. 10:54
 7/11 anonim ***** válasza:
De felkutatnak, elméletileg kötelezō. Egy ismerōs családban így derült ki az elhunyt házasság elōtti félrek...ása.
2017. máj. 13. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Abban az esetben kutatják az örökösöket, ha valaki meghal és senki nem jelentkezik a hagyatékért.

Egyéb esetben minek kutakodnának?

A bediktáló büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik az örökösökről, a felelősség annak valós tartalmáról őt terheli. Ilyen esetben nem állnak le nyomozni, hogy hátha van mégis más is! Hol és kinek lenne erre kapacitása?

2017. máj. 13. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

17.48.


Lehet, hogy az természetes kéne legyen, hogy a nyilatkozó "büntetőjogi felelőssége tudatában" közölje a dolgokat, amik vagy igazak, vagy nem. De a hagyatéki eljárás papírjaiban ez nincs benne. Még ha valaki szóban mondja is aláíráskor, de nem kell ilyesmit aláírnia, hogy amit bejelentett, az igaz.

Szerintem a közjegyző le sem ellenőrzi, biztos nincs benne a feladatainak a konkrét leírásában.


És ha nincs örökös, szerintem akkor sem nyomoznak, hanem az államra száll és kész. Ki fizetne a nyomozásra? Csak kifüggesztik a közjegyzői kamara oldalán, talán 2 hétre, beírják, hogy senki nem jelentkezett.

2017. máj. 14. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nem a végrendelet miatt vagy vagy nincs hagyatéki. Hagyatéki tárgyalás nagyon ritka esetben nincs. Végrendelettel pláne van, hisz sokkal bonyolultabbá teheti a dolgokat. Azonban felkutatják az örökösöket, de nyilván nem magánnyomozó irodát bérelnek fel. Bizony van, hogy sokkal később kerül elő az örökös. Az örökösödés sokáig támadható is. Az, hogy kinek hány házasságából vannak gyerekei, az hogy nagy jön az örökösödéshez? Mivel alapban van 2 kiskorú még a gyámügynek is bele kell folyni ha, ha mondjuk a két kiskorúval le akarnak mondatni az örökségről, azt csak úgy tehetik meg. Pozitív örökségnél nem szokta a Gyámügy megengedni, hogy lemondjanak. Amúgy gondold végig, ha van végrendelet akkor pláne kel tárgyalás, hisz azt valakinek hitelesíteni kell, megállapítani az érvényes e? Hiába mondjuk közjegyző írta és letétben volt, akkor is. Ha meg kézzel otthon írták, akkor pláne. Az végrendeletben érintetteknek nyilván mind hallani kell a tartalmat egyöntetűen. Tudni kell a jogi lehetőségeiket, ha mondjuk nem tetszik neki a végrendelet tartalma és így mondjuk kiesnek az örökségből. Akkor is ha a törvényes öröklés sorából végrendelettel ki lett zárva, bár nálunk ugye csak nagyon kevés esetben lehet kizárni ( büntetett előéletű, börtönben van, az örökhagyó életére tört, ha bizonyíthatóan!!!! érdemtelen, nem törődött vele), így aki nem szerepel a végrendeletben, de törvényes örökös az is kap kötelesrészt. Mivel ez egy jogi dolog, nyilván kell egy jogi személy aki ez kihirdeti, elmondja a lehetőségeket. Szép is lenne ha mindenki írna egy darab papírt és az alapján csak úgy, hitelesítés nélkül lehetne örökölni. Hova vezetne ez? Így is mennyi per van abból, hogy beszámítható volt e aki írta a végrendeletet? Nem kényszer hatására írta-e?
2017. máj. 15. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!