Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha nem megyek el a hagyatéki...

Ha nem megyek el a hagyatéki tárgyalásra ugyanúgy megillet az örökség? A tárgyalás után általában mennyi idő után, és hogyan juthatok hozzá a pénzhez?

Figyelt kérdés
Meghalt egy távoli rokonom (nagyapám húga) és én is öröklök utána. Na most a néni a halála előtt beköltözött egy idősek otthonába és előtte mindenét eladta így az örökség főként pénzből áll. Mikor és hogyan lehet ezt felvenni?
2015. máj. 14. 20:47
 1/9 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy ezt pontosan nem lehet tudni, de nem tudom hogyan zajlik az ilyesmi. Küldenek ki postán hagyatéki végzést (úgy hallottam ilyen is van) és utána lehet felvenni vagy a tárgyalás után közvetlenül átadható?
2015. máj. 14. 20:55
 2/9 anonim ***** válasza:
21%
Ha nem mégy el és nem is adsz képviseleti megbízást senkinek, nem jelzed a közjegyzőnek sem, akkor a többiekkel és magaddal szúrsz ki, mert elnapolják a tárgyalást.
2015. máj. 14. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Világosan benne van a levélben, hogy ha nem megy el valaki ugyanúgy megtartják a tárgyalást.
2015. máj. 14. 21:07
 4/9 anonim ***** válasza:
83%

A hagyatéki tárgyalás nem örökségszerző eljárás a magyar jogrendben, hanem az öröklést közhitelűen tanúsító hatálya van.

Tehát ha ott vagy, akkor az eseteleges eljárásjogi sérelmeknek hangot tudsz adni, vagy utólag is megteheted.


De azért szokás elmenni...

2015. máj. 14. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem a tárgyalás miatt vagy jogosult. A magyar jogrendben az öröklés az örökhagyó halálakor ipso jure, azaz automatikusan bekövetkezik. A hagyatéki tárgyalás arra való, hogy közhitelesen megállapítsák az öröklés rendjét, és elkészüljenek azok a dokumentumok, amelyek segítségével az örökösök ténylegesen hozzá is juthatnak az örökségükhöz. (Pl. bank előtt el tudjanak járni, ingatlant átírjanak, stb.)

Viszont, ha nem mész el, és felmerül valami kérdés, amire így nem tudsz válaszolni, halasztódni fog a dolog. Ha nem merül fel semmi, akkor is halasztódhat annyiban, hogy nem leszel ott, hogy lemondj a hagyatékátadó végzés megtámadásáról, tehát nem lesz rögtön jogerős semmiképp.

2015. máj. 14. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Értem csak nagyon messze van a közjegyző irodája és nekem nem is lenne jó aznap (munka és egyéb elfoglaltságok). Ezért kérdeztem, hogy megy ez mert a levél szerint ha nem jelenek meg ugyanúgy megtartják a tárgyalást és ez a hagyaték átadását sem akadályozza. Csak azzal nem vagyok tisztába, hogy ilyenkor mi történik. Elpostáznak nekem egy végzést, hol vehetem fel a lóvét?
2015. máj. 16. 16:57
 7/9 anonim ***** válasza:
Az persze nem lesz messze,ahol a lóvét kell felvenni!!!
2015. máj. 16. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Adj valakinek felhatalmazást, hogy képviseljen téged.

Szerintem meg kell adni egy bankszámlaszámot vagy ilyesmit, ahova utalják. Ha te nem adsz magadról életjelet, akkor honnan tudják h hova küldjék a pénzt?

Nekem így logikus.

2015. nov. 16. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Értem csak nagyon messze van a közjegyző irodája és nekem nem is lenne jó aznap (munka és egyéb elfoglaltságok). Ezért kérdeztem, hogy megy ez mert a levél szerint ha nem jelenek meg ugyanúgy megtartják a tárgyalást és ez a hagyaték átadását sem akadályozza. Csak azzal nem vagyok tisztába, hogy ilyenkor mi történik. Elpostáznak nekem egy végzést, hol vehetem fel a lóvét?"


A hagyatéki végzésről mindenképpen értesítenie kell a közjegyzőnek, hogyha valami nem tetszik benne, megtámadhasd a végzést a bíróság előtt. Ez a végzés kézhezvételétől számított 15 nap szokott lenni Hogy birtokba vedd az örökségedet, arról pedig vagy az önkormányzat vagy a végrehajtó gondoskodik. De benne lesz úgyis a végzésben.

2015. nov. 21. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!