Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Bejegyzett élettársi kapcsolat...

Bejegyzett élettársi kapcsolatnál, ha meghalok vagy ha a párom meghal törvényesen mi leszünk egymásnak az első számú örökösök?

Figyelt kérdés
tehát hitelt is , és vagyont is mi öröklünk egymás után elsősorban és nem a család?

2017. febr. 2. 15:35
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
35%

"heteróknál se vizsgálják, hogy szerelemből mész valakihez vagy pl. EU-s letelepedési engedélyt akarsz kapni külföldiként"


illetve de, vizsgálják, de ahol van melegházasság, ott nem tesznek különbséget meleg és heteró közt ebben.

2017. febr. 2. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
Házasságnál sem elsődleges a házastárs. Olvasd el amit írtak neked.
2017. febr. 2. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
10%

[link]


Akkor tisztázzuk: az élettársi kapcsolat bejegyeztetése nemcsak a homoszexuálisoknak van fenntartva, semmilyen különbség nincs az eljárásban a heterók és a melegek között. Öröklés szempontjából nagyon nagy a különbség a házastársi és az élettársi kapcsolat között, l. fenti link. És, amit már írtak, még házastárs sem első számú örökös, csak akkor, ha nincs egyenesági rokon, azaz gyermek vagy szülő az örökhagyó részéről.

2017. febr. 2. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
53%
Off: A homoszexualitás azt jelenti, hogy az ember a saját neme iránt érez szexuális vonzalmat, nem pedig azt, hogy azonos nemű partnere van. Nagyon nem mindegy! Azonos nemű partnere lehet biszexuálisnak, sőt aszexuálisnak is, nem csak homoszexuálisnak.
2017. febr. 2. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
Tudja valaki hogyan kell hiteles végrendelet csinálni otthon, vagy bármi amit 100% elfogadnak?
2017. febr. 3. 00:13
 16/20 anonim ***** válasza:
76%

Akkor szerintem is tisztázzuk igenis van különbség!

"Miben különbözik a bejegyzett élettársi kapcsolat az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában szereplő élettársi kapcsolattól?


Bejegyzett élettársi kapcsolat akkor jön létre, ha az anyakönyvvezető előtt együttesen jelenlévő két, tizennyolcadik életévét betöltött, azonos nemű személy személyesen kijelenti, hogy egymással bejegyzett élettársi kapcsolatot kíván létesíteni (2009.XXIX.trv. 1.§). BEJEGYZETT ÉLETTÁRSi kapcsolat tehát CSAK AZONOS NEMŰEK között állhat fenn, s az ilyen kapcsolat a törvényben meghatározott – a házassághoz hasonló – jogkövetkezményekkel jár. Az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába bejegyzett élettársi kapcsolatnak nincsenek a házassághoz hasonló jogkövetkezményei, s ilyen élettársi kapcsolatban mind azonos, mind különnemű párok élhetnek."

Egyszerűebben: bejegyzett -> CSAK azonos nemű, anyakövvezető előtt

Nyilvántartott: külön v. azonos neműek, közjegyző előtt

2017. febr. 3. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
68%

Teljesen összecsúszik két jogintézmény: a csak azonos nemű párok számára elérhető, anyakönyvvezető előtt között bejegyzett élettársi kapcsolat, és a mind azonos mind különnemű párok számára elérhető közjegyzők által vezetett Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába való felvétel között. Az előbbi esetén van törvényes öröklés, az utóbbi esetén nincs. Bővebb információk: [link]


Végrendelkezni ettől függetlenül lehet. Érdemes közjegyző előtt tenni, mert így biztosítható be, hogy semmi olyan hiba ne legyen benne, ami miatt a végrendelet később megtámadható lenne.

2017. febr. 6. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
65%

Bejegyzett élettársi kapcsolat - az arra vonatkozó speciális szabályokkal - CSAK azonos neműek között lehetséges, különneműek között nem.

Különneműek (tehát egy férfi és egy nő) nem köthetnek ilyen élettársi kapcsolatot.

Ez a jogszabály nem vonatkozik az olyan élettársakra (különneműekre), akik azt hiszik, hogy ők "regisztráltak", holott csupán közös nyilatkozatot tettek az élettársi kapcsolat fennállásáról (és az NEM a bejegyzett élettársi kapcsolat). A különnemű élettársakra is más szabályok vonatkoznak, mint az ún. bejegyzett élettársakra (azaz az azonos nemű élettársakra), amennyiben anyakönyvvezető (!) előtt - ugyanúgy, mintha házasság lenne - együttesen kijelentik, hogy egymással ilyen élettársi kapcsolatot létesítenek.


Mivel az azonos neműek nem házasodhatnak ma még Magyarországon , így helyette a bejegyzett élettársi kapcsolat van, anyakönyvvezető előtt (és ez nem keverendő a különneműek nem anyakönyvvezető előtt kötött kapcsolatával).


A bejegyzett élettársi kapcsolatra a házassági szabályok vonatkoznak, azaz természetesen egymás örökösei, mivel (általában) az ilyen kapcsolatokból gyermek nincs.

2017. febr. 7. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
most akkor első örökösei leszünk egymásnak? vagy első sorban a testvér és szülő örököl??
2017. okt. 4. 11:58
 20/20 anonim ***** válasza:
Ha különneműek vagytok, akkor nem bejegyzett, hanem nyilvántartott élettársi kapcsolatban éltek. Ez esetben rátok nem vonatkoznak a házastársakra érvényes öröklési szabályok (azok csak az azonos neműek bejegyzett kapcsolatában ugyanazok, mint házasság esetén), nem örököltök egymás után. Egyenesági, ill. leszármazó hiányában parentéláris öröklés az elsődleges, ha nincs gyerek és házastárs, akkor a felmenők, tehát a szülők örökölnek, ill. ha ők kiesnek, akkor az ő leszármazóik (testvérek.)
2017. okt. 4. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!