Ha elégetnek 100 millió ft készpénzt, akkor azt tudják pótolni?
Kedves Kérdező!
Ha a bankjegynyomda sok új pénzt nyomtat és az kikerül a gazdaságba, az azt jelenti, hogy előbb-utóbb a sok pénz az emberek pénztárcájába kerül. A tiédben lesz például egymillió forint. De mindenki más tárcájában is. Természetesen ezt mikor meglátja a boltos, a továbbiakban nem fogja a csokit 200 Forintért adni, hiszen az emberek tele vannak pénzzel így gyorsan árat emel. És persze minden más cég is így tenne. Ez okozná az inflációt, azaz az árak emelkedését és itt tűnne fel, hogy túl sok pénz van.
Az eredeti kérdésre válaszolva pedig, a mai pénzt nehéz elképzelni, de a régi, aranyfedezetű pénzt talán egyszerűbb. Képzeld el, hogy egy országnak egy egy méter hosszú aranytömbje van. Természetesen ezt nem lehet feldarabolni és ide-oda hurcolni, ezért ez a bank páncéltermében van és helyette az ezt megtestesítő papírdarabokat, azaz pénzt kapnak az emberek. Ha a gazdaságban 10 darab pénz lenne, akkor egy pénz 1 deciméter aranyrúd értékével lenne egyenlő. Ha száz pénzt nyomtatok, akkor egy pénz egy centiméter aranyrúdnak felel meg. Ha ezret, akkor egy milliméternek stb.. Ha itt megsemmisítek pénzt, annyi történik, hogy a maradék pénz több aranyat teljesít majd meg. A mai pénz hasonló, csak a pénz mögött ma már nem arany van, hanem az összes árunak és szolgáltatásnak az együttes értéke, amit az országban megtermelnek, azaz a GDP (dzsídípí).
"De mitől lépne fel áru hiány?"
Dióhéjban megfogalmazva, mivel az embereknek több pénze lenne, többet vásárolnának, de ettől még mondjuk a pék által sütött kenyér mennyisége ugyanaz marad.
Vagyis az a vége, hogy a vásárlók a sok pénzzel több kenyeret vennének, mint amit a pék sütni tud, aki ezt azzal tudja kompenzálni hogy árat emel, amíg a kereslet-kínálat aránya be nem áll a korábbi szintre.
100 millió tényleg semmi, de ha mondjuk 1000 milliárd "szívódna fel" pótolatlanul, az deflációhoz vezetne: kevesebb pénz a forgalomban-magasabb lenne az értéke.
Természetesen ez sosem következne be, azonnal pótolnák, ha hiány lépne fel.
Pénzt értelmetlen készpénzben tartani, az állandó infláció miatt. Értékálló dologra kell váltani a hosszú távon tartalékolni szándékozott mennyiséget: aranyra, esetleg értékálló valutákra, értéktárgyakra.
A pénznek úgy van értéke, hogy van valami "fedezete". Ha csak úgy ész nélkül nyomnák most a csilliárdokat, akkor elértéktelenedne. Ugyanígy ha ész nélkül bevonnák a pénzt (papír, illetve virtuális), de a gazdaság hú de szuperül dübörögne, akkor a forint felértékelődne, erősödne.
Ha te elégeted a kert sarkában a százmilliódat, annak semmi hatása nem lenne, mert senki nem tudna róla, stb. tök ugyanaz, mintha a párnádban tartanád. Esetleg akkor jelentkezne igazán a gazdaságban némi módon szerintem, ha kivonnák azt a fajta bankjegyet.
Ha csilliárdokat égetnél el, mondjuk, valahogy kezedben lenne forint 10%-a, és elégetnéd akkor annak már súlyos hatása lenne.
A II. világháborúban Németország úgy is próbált harcolni más országokkal szemben, hogy tömegével hamisította a pénzüket, ezzel elértéktelenítve azt, ill. ezzel gyengíteni a gazdaságukat. Ugyanez fordítva is működik.
A bankjegy elégetése is stb. elméleti szinten pont azért bcs, mert kiszámíthatatlanságot okozna. Ha elégetsz százmilliót a kert végében azonban ez nem érezhető dolog, lehet, hogy megbüntetnek, ha kiderül, mert hát bcs, de jól röhögnek rajtad, hogy tökön szúrtad magad, de ennyi. Ha csilliárdokat égetnél el, akkor lehet, hogy egy kis zavart okoznál, de ez végül inkább kellemes meglepit okozna, de zavart is, mert most nem tudnák, hogy mennyi lóvét nyomtassanak.
Valaki írta hogy akkor kevesebb terméket gyártanának, vagy mit, ez inkább 47 körüli hiperinflációra volt jellemző, amikor inkább zsírban és cukorban és hasonlókban kereskedtek pénz helyett, mert az értékállóbb volt, és inkább ment a cserekereskedelem, ill. nem akartak pénzért árulni terméket, mert annyira zuhant az érték.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!