Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit lehet tenni, ha a jogi...

Fresco kérdése:

Mit lehet tenni, ha a jogi képviselő a felelőtlenségével a per folyamán 7 millió forintos kárt okoz az ügyfelének?

Figyelt kérdés

Egy polgári perben a részleges pernyertességről szóló ítéletet a jogi képviselőm 2014. június 23-án átvette, azonban erről nem tájékoztatott. A pertársam ügyvédje sem közölte ezt a pertársammal, hanem csak július 21-én telefonon közölte velem - miután telefonon érdeklődtem, hogy nincs-e még ítélet - hogy az "előző héten" megérkezett.

Erre való hivatkozással kértem a jogi képviselőmtől az ítéletet, amit emailben megküldött, de nem tájékoztatott, hogy ezt már egy hónappal korábban megkapta.

Mivel az ítélet hibás számítást tartalmazott, felülvizsgálati kérelmet adtam be, 7 millió forintos módosítást kérve. A beadási határidőnél azt vettem figyelembe, hogy az ügyvéd tájékoztatása alapján az ítéletet július közepén kaptuk meg.

A kúria elkésettség miatt elutasította, mert 3 napot késett a kérelem a törvényes határidőhöz képest.

Van arra szabály, hogy milyen tájékoztatást kell kapnom a jogi képviselőmtől ?



2015. márc. 4. 06:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
egyértelműen a jogi képviselőd hibája: kirúgni és újat keresni aki őt perli kártérítésre
2015. márc. 4. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Azt írod a pernyertesség részleges volt. Nem tudom miben nem nyertél, de a helyetekben új keresetet adnék be, újra indítanám a pert. Egyébként mit mond a jogi képviselőd?
2015. márc. 4. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Egy céget 9 millióra pereltünk az elvégzett munka után járó díjazásért. A bíróság megállapította a kereset jogosságát, de az összeg kiszámításánál 3 hibát vétett, így csak 2 milliót itélt meg. Így nem csak kevesebbet kapunk a jogosnál, hanem az illeték nagy részét is nekünk kell fizetni.

Ezért nyújtottam be a felülvizsgálati kérelmet, de a bíróság azt elkésettség miatt elutasította.

2015. márc. 4. 10:32
 4/13 anonim ***** válasza:
A jogi képviselő felel az általa okozott kárért. Az ügyvédeknek éppen ezért van ügyvédi biztosításuk, hogy pld. az olyan esetekben fizessen, amikor az ügyvéd saját hibája folytán szenved hátrányt az ügyfél (pld. nem tart be egy határidőt és ezért elutasítják az igényét).
2015. márc. 4. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
4-esnek igaza van, plusz a 2 mio felettiért indítson a jogi képviselő úgy pert, hogy nem kér érte pénzt, ha már elszúrta a határidőt.
2015. márc. 4. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Ez az ügyvéd már biztosan nem fogja jóvátenni a hibáját, mert:

1, Gyakorlatilag az ítéletig sem csinált semmit. A fellebbezést én írtam, a tárgyalásra sem jött el, és akkor sem szólt, amikor megkapta az ítéletet.

2, Nem ő tévesztett határidőt, csak nem szólt, hogy megkapta az ítéletet, így én késtem a felülvizsgálati kérelem beadásával.

2015. márc. 4. 16:38
 7/13 anonim ***** válasza:
#6 tartom az 1 válaszom
2015. márc. 4. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Kártérítési felelősséget nem lehet megállapítani a jogi képviselőnek olyan mulasztása miatt, ami folytán a fellebbezést késve, vagy egyáltalán nem adták be, mert a perbíróságnak (1) a másodfokú bíróság hatáskörébe tartozó kérdésben kellene állást foglalnia (2) olyan kérdést kellene elintéznie, melyben jogerős ítéletet hoztak, tehát jelen esetben abban, hogy az ítélet hibás számítást tartalmazott. Minthogy a perbíróságnak nem áll hatáskörében elbírálni azt, hogy valóban hibás-e a számítás, így azt sem tudja megállapítani, hogy van-e kár. Ha jól emlékszem, akkor erre egy BH is van.


A vagyoni kártérítés oldala felől tehát nem közelítenék. Az általános vagyoni kártérítés sem opció, hiszen önmagában a károkozás ténye nem megállapítható. Ezzel a minimálisnál is kisebbre csökkent az esélye bármiféle eredményes fellépésnek. Így elsőre a perújítás, sérelemdíj jut eszembe.

2015. márc. 4. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Úgy tudom, hogy a perújítás határideje 6 hónap. Sajnos, az ügyvéd a másodfokú ítéletet 2014. június 23-án vette át.
2015. márc. 5. 06:39
 10/13 anonim ***** válasza:

Jól tudod, 6 hónapos, de mitől számított 6 hónap, ez itt a fontos:


"261. § (1) A perújítási kérelem előterjesztésének határideje hat hónap; ezt a határidőt a megtámadott ítélet jogerőre emelkedésétől, ha pedig a perújítás okáról a fél csak később szerzett tudomást, vagy csak később jutott abba a helyzetbe, hogy perújítással élhessen, ettől az időponttól kell számítani. A tudomásszerzés időpontját elegendő valószínűvé tenni."


De nem véletlen mondtam, hogy a minimálisnál minimálisabb az esély. Sok a szakmailag vállalhatatlan kolléga.

2015. márc. 5. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!