Ha elégetnek 100 millió ft készpénzt, akkor azt tudják pótolni?
Az elhasznált banjegyek megsemmisítésese szigorú keretek közt történik, és persze mindent adminisztrálnak, hogy amennyit megsemmisítenek azt újra is nyomtatják.
De ha te elégeted azt a pénzt,az megszűnik létezni, kikerül a pénzforgalomból, mintha kivitted volna külföldre, és ott eköltenéd. A pénz elégetése a te károd lesz, nem fognak helyette nyomtatni másik banjegyeket.
Kérdező:
Ha arra vagy kíváncsi, akkor állambácsi tudná pótolni, ha tudna róla, hogy elégett 100 millió forint. De ha te csak a kert végibe elégeted, fel se tűnne nekik.
Ha nem erre vagy kíváncsi akkor tényleg pontosítsd a kérdésed, mert sokan értjük félre sokféleképp. :-D
# 15/15 Időpont ma 20:32
Nem. Ha szőrén szálán eltűnne mondjuk 10 csilió forint, akkor - ha csak ezt nézzük - pont, hogy erősödne. Hiszen ritkább lenne.
A forgalomban lévő pénz 95%-a virtuális pénz. A maradék 5% ami papírpénz vagy pénzérme, amit nevezhetünk kéz-pénznek.
Egyedüli feladata, hogy megkönnyítse az árú cserét, kereskedelmet. A mindenkori mennyiségét MNB határozza meg. Amikor olyan a gazdasági környezet mint most, hogy gyakorlatilag nulla a kamat, akkor a lakosság otthon halmozza fel a megtakarítását bankjegyekben, és nem a bankban egy virtuális számlán. Tehát most el kéne fogyni a pénznek, mert az emberek kivonják a papírpénzt a forgalomból, és a párnacihában tartják. Amint láthatod mégsem fogyott el a kézpénz, mert az MNB a megfelelő csatornákon keresztül előre érzékelte a problémát, és a pénznyomda beindult. Most azt gondolod, ha nyomják a pénzt, miért nincs infláció? Azért, mert az össz pénz mennyisége nem fog változni, legfeljebb az arányok. Az eddigi 95%-5% bank-kp arányról megváltozik 93%-7%-ra. A kereskedelem se fog felborulni, mert a párnacihában lévő pénz ugyan úgy nem fog részt venni az árú cserében, mintha egy bankszámlán pihenne. Amikor magasabb lesz a kamat, és mindenki talicskázza be a pénzt a párnacihából a bankba, akkor azt a kézpénzt majd kivonják a forgalomból, mintha sose létezett volna. Ez több ezer milliárdos buli (lakossági megtakarítás), a 100millió amiről beszélsz itt még lepkefingnak sem nevezhető. Egy közepes városban is van legalább egy tucat ember aki ennél több pénzt rendszeresen kivon a forgalomból.
És ha tényleg nem csak az aránya változna a pénznek akkor miért lenne infláció?
Pl ha nyomnának csak úgy a "semmibe" pénzt akkor én másnap ugyanúgy elmegyek a lidl-be megvenni a tejet, kenyeret, ugyanannyi áron mint tegnap. Akkor honnan jönnek rá az emberek, hogy "hoppá infláció van, mindennek drágábbnak kell lennie, mert értéktelenebb a pénz."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!