Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit jelent az elővételi jog?

Mit jelent az elővételi jog?

Figyelt kérdés
A telektulajdonos társtól meg szerettük volna venni a rá eső telekrészt.Emailben állapodtunk meg az árról.A foglalót szerettük volna kifizetni,de meggondolta magát és úgy döntött,hogy meghirdeti.(azok után hogy Ő mondott árat,amit mi elfogadtunk.)Lehet-e valamit tenni hogy megvehessük a telket?Az elővásárlási jog mit jelent?Az hogy e-mailben megállapodtunk az nem jelent semmit?

2015. jún. 25. 16:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
23%
Ha egy közös ingatlant valamelyik tulajdonos elakarja adni, elővételi joga van a tulajdonostársnak. Csak akkor adhatja el idegennek, ha a társ nem akarja megvenni.
2015. jún. 25. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
66%

Elővásárlási jog: Ha az eladó megállapodik valakivel a vételi árról, akkor az elővásárlási joggal rendelkezőknek fel kell ajánlani ugyanazon az áron.


Az e-mail-es megállapodás nem jelent semmit, elállási joga van az eladónak.

2015. jún. 25. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
17%

Annyit tehetsz, taktikailag, praktikusan, hogy szólsz neki, hogy találtatok egy másik telket, de ha akarja, akkor mégis megveszitek tőle az eredetiek szerint. Aztán elgondolkodik, hogy esetleg le fog csúszni és két szék közé esik.


Jelen esetben ti most neki egy biztos vevőknek számítotok és az árat srófolja, próba szerencse alapon.


No, de ezt egy cigó is tudja, a vérében van, csak a böszmék nem tudják.

2015. jún. 25. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%
Amúgy is nézzetek körül, nem kell ragaszkodni dolgokhoz
2015. jún. 25. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
0%
Sőőőt, hirdessétek meg a saját telekrészeteket ti is, mintegy konkurenciaként
2015. jún. 25. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%
Aztán ha jön a vevő és megvenné mindkettő részt, az aláírás előtt, meggondoljátok ti is.
2015. jún. 25. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
63%
Az elővásárlási jog azt jelenti, hogy ugyanazon az áron, ahogy egy másik ember megvenné, kötelező(!) nektek eladnia. Persze, csak ha meg tudjátok venni.
2015. jún. 25. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Az elővásárlási jog és ekkor él:



373. § (1) Ha a tulajdonos meghatározott dologra nézve írásbeli megállapodással elővásárlási jogot enged, és a dolgot el akarja adni, a kapott ajánlatot a szerződés megkötése előtt köteles az elővásárlásra jogosulttal közölni. Nem terheli e kötelezettség a tulajdonost, ha annak teljesítése a jogosult tartózkodási helye vagy más körülményei miatt rendkívüli nehézséggel vagy számottevő késedelemmel járna.

(2) Ha az elővásárlásra jogosult a tulajdonoshoz intézett nyilatkozatában az ajánlat tartalmát magáévá teszi, a szerződés közöttük létrejön. Ha a jogosult a szerződési ajánlat elfogadására általában megszabott határidő alatt ilyen nyilatkozatot nem tesz, a tulajdonos a dolgot az ajánlatnak megfelelően vagy annál kedvezőbb feltételek mellett eladhatja.

(3) Ha az elővásárlási jogot az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzik, az mindenkivel szemben hatályos, aki a bejegyzést követően az ingatlanon valamely jogot szerez.

(4) Az elővásárlási jog átruházása - ha törvény eltérően nem rendelkezik - semmis, gazdálkodó szervezet azonban kijelölheti azt a személyt, aki e jog gyakorlására jogosult.

(5) Az elővásárlási jog - ha törvény eltérően nem rendelkezik - az örökösökre nem száll át.

(6) Az elővásárlási jogra vonatkozó rendelkezéseket a jogszabályon alapuló elővásárlási jogra is alkalmazni kell. A jogszabályon alapuló elővásárlási jog a szerződéses elővásárlási jogot megelőzi.

2015. jún. 25. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
A teleknek mindannyian 1/4 részben vagyunk tulajdonosai.Egyáltalán eladhatják a hozzájárulásunk nélkül idegennek?(A szerződést nekünk nem kell aláírnunk?)Használati szerződésünk van,az egyik felét kizárólag mi használhatjuk(rajta van a házunk),a másik felét ők.A telek egy helyrajzi számon van.
2015. jún. 25. 20:08
 10/11 anonim ***** válasza:

Itt most csak az elővásárlási jog a lényeg. Amit az egyik hozzászóló linkelt, az 2014. május 15. óta hatálytalan (bár lényegében nem sok minden változott, a bírói gyakorlatot emelték be a törvénybe).


6:221. § [Elővásárlási jog]


(1) Ha a tulajdonos meghatározott dologra nézve szerződéssel elővásárlási jogot alapít, és a dolgot harmadik személytől származó ajánlat elfogadásával el akarja adni, az elővásárlási jog jogosultja az ajánlatban rögzített feltételek mellett a harmadik személyt megelőzve jogosult a dolog megvételére.


(2) Ha a tulajdonos egymást követően több személynek enged ugyanarra a dologra elővásárlási jogot, a jogosultak az elővásárlási jogok keletkezésének sorrendjében gyakorolhatják elővásárlási jogukat.


6:222. § [A vételi ajánlat közlése az elővásárlásra jogosulttal]


(1) Ha a tulajdonos harmadik személytől olyan vételi ajánlatot kap, amelyet el kíván fogadni, az ajánlat elfogadása előtt köteles az ajánlatot teljes terjedelemben közölni az elővásárlásra jogosulttal. Nem terheli e kötelezettség a tulajdonost, ha annak teljesítése a jogosult tartózkodási helye vagy más körülmény miatt rendkívüli nehézséggel vagy számottevő késedelemmel járna.


(2) Az ajánlat közlése a tulajdonos által tett eladási ajánlatnak minősül. Az ajánlati kötöttségre a távollevők között tett ajánlatra vonatkozó szabályokat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a tulajdonos ajánlati kötöttségének idejét a szerződés általános szabályaiban meghatározottnál rövidebb időtartamban nem határozhatja meg.


(3) Ha a jogosult az ajánlati kötöttség ideje alatt nem tesz elfogadó nyilatkozatot, a tulajdonos a dolgot az ajánlatot tevő harmadik személy ajánlatának megfelelően vagy annál az eladó számára kedvezőbb feltételek mellett eladhatja.


(4) Ha az elővásárlásra jogosult a tulajdonoshoz intézett nyilatkozatában az ajánlatot elfogadja, a szerződés közöttük jön létre.


(5) Ha ugyanazon dologra nézve több személyt azonos rangsorban illet meg elővásárlási jog, és közülük többen tesznek elfogadó nyilatkozatot, a tulajdonos késedelem nélkül köteles erről a jogosultakat tájékoztatni, akik a tájékoztatás hatályossá válásától számított nyolc napon belül elfogadó nyilatkozatukat visszavonhatják. E határidő leteltekor az adásvételi szerződés a hatályos elfogadó nyilatkozatot tett jogosultakkal jön létre. Az elfogadó nyilatkozatot tett jogosultak egymás közötti érdekeltségük arányában szereznek közös tulajdont. Ha az elfogadó nyilatkozatot tett jogosultak érdekeltségének aránya nem állapítható meg, a jogosultak egyenlő arányban szereznek tulajdoni hányadot a dolgon.


6:223. § [Az elővásárlási jog megszegésével kötött szerződés hatálytalansága]


(1) Ha a tulajdonos az elővásárlási jogból eredő kötelezettségeinek megszegésével köt szerződést, az így megkötött szerződés az elővásárlási jog jogosultjával szemben hatálytalan.


(2) A hatálytalanságból eredő igényeket a jogosult a szerződéskötésről való tudomásszerzéstől számított harminc napon belül érvényesítheti azzal a feltétellel, hogy az igényérvényesítéssel egyidejűleg az ajánlatot elfogadó nyilatkozatot tesz, és igazolja teljesítőképességét. A hatálytalanságból eredő igényeket a jogosult a szerződéskötéstől számított három év elteltével nem érvényesítheti.


6:224. § [Visszavásárlási jog]


(1) Ha az adásvételi szerződés megkötésével egyidejűleg a felek megállapodnak abban, hogy a vevő visszavásárlási jogot enged a megvett dologra, az eladó a vevőhöz intézett nyilatkozatával a dolgot megveheti.


(2) A visszavásárlási árat a felek a visszavásárlási jog létesítéséről szóló megállapodásukban határozzák meg. Ennek elmulasztása esetén a jogosult a visszavásárlás jogát a dolognak a visszavásárlási jog gyakorlásakor képviselt forgalmi értékével azonos vételáron gyakorolhatja.


6:225. § [Vételi és eladási jog]


(1) Ha a tulajdonos meghatározott dologra nézve szerződéssel vételi jogot alapít, a jogosult a dolgot a szerződésben meghatározott vételáron egyoldalú nyilatkozattal megvásárolhatja.


(2) Ha a tulajdonos meghatározott dologra nézve szerződéssel eladási jogot szerez, a dolgot a szerződésben meghatározott vételáron egyoldalú nyilatkozattal eladhatja az eladási jog kötelezettjének.


6:226. § [Az elővásárlási, a visszavásárlási, a vételi és az eladási jog közös szabályai]


(1) Az elővásárlási, a visszavásárlási, a vételi és az eladási jog alapítására vonatkozó szerződést írásba kell foglalni.


(2) Ha az ingatlanra szerződéssel létesített elővásárlási, visszavásárlási, vételi vagy eladási jogot az ingatlan-nyilvántartásba, továbbá a közhiteles nyilvántartásban nyilvántartott ingóságra szerződéssel létesített elővásárlási, visszavásárlási, vételi vagy eladási jogot a közhiteles nyilvántartásba bejegyzik, az mindenkivel szemben hatályos, aki a bejegyzést követően az ilyen dolgon valamely jogot szerez.


(3) Az elővásárlási, a visszavásárlási, a vételi és az eladási jogra vonatkozó rendelkezéseket a jogszabályon alapuló elővásárlási, visszavásárlási, vételi és eladási jogra is alkalmazni kell. A jogszabályon alapuló elővásárlási, visszavásárlási, vételi és eladási jog a szerződéses elővásárlási, visszavásárlási, vételi és eladási jogot megelőzi.


(4) A visszavásárlási, a vételi és az eladási jog kötelezettje köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a visszavásárlási, a vételi és az eladási jog gyakorlását meghiúsítaná vagy korlátozná.

2015. jún. 26. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!