A lakasnak, amit el szeretnek adni az önkormanyzatnak elöveteli joga van. Milyen jogi következmenyekkel jar ez?
Szia!
Az önkormányzati lakás tulajdonjoga nem eladható mivel a lakás tulajdonjoga nincs a lakó birtokában.Önkormányzati bérlakásban lakik ezért meghatározott díjat fizet.Az önkormányzati bérlakás bérleti jogát csak a bérbeadó(önkormányzat) engedélyével lehet átadni.
A lakás bérleti jogát lehet elcserélni egy másik lakás tulajdonjogára. A feltételekről a cserepartnerrel állapodtok meg, az önkormányzatnak (bérbeadó) ehhez hozzá kell járulnia.
Elővásárlási jog úgy működik, hogy te megállapodsz a vevővel valamilyen összegben, erről értesíted az elővásárlási jogosat, akinek talán 30napja van a válaszra, de ebben nem vagyok biztos, és akkor ő azon az összegen megveheti a vevő elől.
Műemléknél inkább a karbantartás, átalakítás és felújítás a gond; illetve, hogy bejárást kell engedni, ha lakáson belüli, pl. padló, ami miatt védett.
Az elővásárlási jog, ahogy az előző is írja, csak annyit jelent, hogy ha el akarod adni az ingatlant, az önkormányzat annyiért, amennyiért vevő van rá, megveheti, ha akarja. Egyébként nem akadályozhatja meg az eladást, és nem adhat érte kevesebbet sem.
Legtisztábban a következő eljárás ajánlott:
1.) A lehetséges vevőt tájékotatod, hogy az önkormányzatnak elővásárlási joga van, ennek megfelelően, írásban tegye meg a vételi ajánlatot.
2.) A vételi ajánlat egy példányát megküldöd az önkormányzat ingatlan- és vagyongazdálkodási osztályának, jelezve, hogy azt el kívánod fogadni, illetve azzal a felszólítással, hogy 15 napon belül nyilatkozzanak vételi szándékukról, ellenkező esetben az eredeti vevővel szerződsz.
A Ptk. nem határoz meg konkrét határidőt az ajánlat elfogadására, az idevágó passzus így szól:
"annak az időnek az elteltével, amelyen belül az ajánlattevő - az ajánlatban megjelölt szolgáltatás jellegére és az ajánlat megtételének módjára tekintettel - a válasz megérkezését rendes körülmények között várhatta."
A 15 naptári nap szerintem ennek megfelel.
3.) Ha az önkormányzat él az elővásárlási joggal, akkor küld egy választ, hogy elfogadja az ajánlatot - ezzel közted és az önkormányzat között jön létre kötelezően a szerződés. Ha az ajánlatot visszautasítják, vagy a határidő leteltéig nem válaszolnak, az eredeti vevővel jön létre a szerződés, az eredeti áron. Olcsóbban csak akkor adhatod el neki, ha az új ajánlatot is elküldöd az önkormányzatnak, és kivárod a válaszra adott határidőt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!