Kinek a felelőssége lenne a turista utak, erdők, természetvédelmi területek karbantartása, tisztítása és mért nem csinál semmit?
19:17 teljesen egyetértek.megpróbálok kapcsolatba lépni velük hátha valamit csinálnak.
19:18 igen gondolom ez is közrejátszhat.szomorú hogy pont a természetre nem jut.ráadásul természetvédelmi területen.de levágni a gazt még csak nem olyan megterhelő anyagilag mint munkagépekkel fákat mozgatni.
Természetesen létezik olyan, hogy egy útra/ösvényre rádől egy fa, vagy hogy szemetet raknak le valahol. Azonban a kérdés alatt írtak tendenciózus jellege arra utal, hogy esetedben egy nem annyira közismert, de annál elterjedtebb népi sport, az utcalopás/útlopás következményeibe szaladtál bele.
Az erdei utak ugyanis rendszerint valamely közeli település (lakott terület) alsórendű közútjainak folytatásai, a települések szélein található ingatlanok tulajdonosai pedig általában nem szeretik, ha ott rajtuk kívül más is járkál. A közforgalom csökkentése, majd kizárása ráadásul lehetővé teszi számukra az elzárt terület erőforrásainak kizárólagos használatát, a csak általuk hozzáférhető földrészletek fölötti szabad rendelkezést. Ennek legmagasabb foka a terület saját telekhez történő hozzákerítése, elbirtoklása. Mivel pedig (ez szintén nem túl ismert dolog) a Földhivatalok 2-3 évtizedenként 'új helyrajzot' készítenek -ahol a telekhatárokat a tényleges birtoklási viszonyokhoz igazítják- gyakorlatilag csak az erdőkkel érintkező telkek tulajdonosainak erkölcsi gátlásai szabnak határt a tulajdon ily módon történő gyarapításának (arról pedig tudjuk, hogy hazánkban nem állnak túl magas szinten). Az erdőtársaságok elvileg ellenérdekeltek lennének ezen törekvésekkel szemben, de mint tudjuk mindenütt emberek dolgoznak, általában sima ismeretségi alapon elnézik ezeket a kisded játékokat, vagy mert szimplán nem akarnak balhét.
A közforgalom kizárásának klasszikus eszközei pedig a fák útra való rádöntése (többek között olyan módon, hogy csak 2/3, 3/4-ed részig fűrészlik el a törzsét, így kidöntés után azt a végét se tudod elmozdítani, a lombos végébe meg belenő a gaz), aztán van aki árkot/gödröt ás az útba (hogy az arra autózó tengelytörést szenvedjen), van aki az útra vezeti az összeterelt csapadékvizet (ami aztán elvégzi a többi piszkos munkát), a csóróbbak szemetet raknak az útra, a pofátlanabbak meg simán lekerítik (van aki éppen arra hivatkozással, hogy ott 'valaki' szemetet rak le).
A megoldás részben az, ami az egyik előttem szóló is írt: levelet írni az erdő tulajdonosának és felhívni a figyelmet a problémára. Ha viszont a hagyag/korrupt tulajdonos (illetve a tulajdonosi jogokat gyarkolók) nem reagálnak, akkor marad a saját cselekvés: mindig stílfűrész, metszőolló, hosszú nyelű sarló, esetleg drótfűrész a tatyóban, és ha problémát látsz, megoldod. Még az útra döntött hosszú fákat is föl lehet darabolni, és a darabokat pl. egy emelőkarként használt vastagabb ággal letuszkolni az útról... Persze szakszerűen, célgépekkel sokkal gyorsabb lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!