Megtehetik vagy nem?
A gyerekkel az iskolában irattak egy kérdőívet hogy pl.: kit kedvel, kit nem, vagy az osztály kit kedvel legjobban vagy kit kedvelnek a legkevésbé, legjobb fiúk/lányok, kinek a legjobb a stílusa Stb.
A lényeg az hogy maximum 3 keresztnevet lehetett írni egy kérdéshez, és álítólag ezt az osztályfönök, a helyettese és az iskola pszcihológus elemzi.
De ezen mit tud elemezni egy pszichológus?
Illetve ehhez nem kéne a szülő vagy a gyermek hozzájárulása?
Illetve kértek még egy fogalmazást tőlük hogy kik ők, honnan jöttek, milyen környezetben élnek Stb.
Ennek a fogalmazás megírását kötelezhetik, ha igen akkor hogyan szankciónálhatják esetlegesen a megírásának megtagadását?
Ha fent leírtak sértethetnek valamilyen jogszabályt, akkor melyek ezek?
Hogyan lehet ez ellen fellépnie a szülőnek, esetleg a gyermeknek?
Nem, az ilyen pszichológiai elemzésekhez kötelező a szülő beleegyezése vagy bírósági végzés.
Nem is értem, milyen következtetéseket vonnának le belőle, hogy pl. kinek a legjobb a stílusa.
A fogalmazás mögött eléggé sejthető bizonyos hátsószándék, szülők feltérképezése. A problémák látszanak a gyerekeken, csak a tanárok nem veszik észre. Hasonlít a Xénia-lázas kérdőívekre.
Nekem ezzel annyi problémám hogy az egészet a hátunk mögött íraták meg, holott van egy szülői facebook csoport és a tánárnő is ismeri minden szülő email címét de egyiken se írta még azt sem hogy mit szeretne nem hogy engedélyt kérjen...
Tehát ha a gyerek nem írja meg a fogalmazást, és én holnapra írok egy papírt hogy adják neki oda a kérdőíveit esetlegesen róla készült másolatokat, mert nem járultam hozzá úgy kötelesek ennek eleget tenni és nem szankciónálhatják sehogy?
Én nem hiszem el, hogy tényleg mindenhol van egy ilyen pattogi. Normális szülő le se tojná ezt. Most mit érdekel téged, hogy egy szerencsétlen gyakornok pszichológus megnézi a válaszok alapján azt, hogy kinek nincsenek barátai és szól a tanárnak, hogy esetleg figyeljen rá, ne maradjon egyedül? Nekünk gyerekként égő volt ez, hogy 30-ból 1 szülőnek mindig eszébe kellett jutnia, hogy ezen parádézzon.
A fogalmazásnak meg teljesen nyilvánvalóan annyi szerepe van, hogy fejlessze a gyerek önismeretét. A pszichológust meg a tanárokat nem fogja az érdekelni, hogy Pistikének 2 testvére van és anyukája cukrász, a kedvenc hobbija meg a pecázás. Ennek csak annyi a célja, hogy a gyerek elgondolkodjon magáról. Gimiben is kell majd biztosan bemutatkozó fogalmazást írnia a magyar tanárának, akkor is majd mész verni az asztalt?
Olvasd el ezeket:
Tehát a "kérdőív" egy egyszerű szociometriai felmérés volt a gyereked osztályában, ezt értékelik ki a tanárok és a pszichológus. Nagyon hasznos lehet, mivel infókat kapnak a társas kapcsolatokról. Remélhetőleg legalábbis ez a cél, ill. az esetleges segítségnyújtás szükség esetén pl. a marginalizálódott gyerekeknek, vagy a közösségépítés. (Ha esetleg csak az esetlegesen kezdő pszichológus gyűjt tapasztalatokat, baja akkor sem lesz belőle senkinek.)
Tudomásom szerint nem szükséges hozzá szülői hozzájárulás, de személy szerint én etikusabbnak tartom, ha az osztályfőnök előzetesen tájékoztatja a szülőket, ÉS ha nem teszi kötelezővé a kérdőív kitöltését. (Persze ekkor már nem is kapna teljes képet az osztályról, ha nem válaszol mindenki, de akkor sem tartom tisztességesnek megíratni, ha valaki nem akarja.)
A fogalmazás már kényesebb téma, pontosabban kellene tudni, milyen infókat kérnek a gyerekektől. Szerintem az a legegyszerűbb, ha megkérdezed az osztályfőnököt, ill. azt is megbeszélheted vele, hogy adott esetben te nem szeretnéd, ha a gyereked megírná. (Azzal számolj akkor, hogy az oszifő esetleg "csúnyán fog nézni" a gyerekedre, akár jogos a kérésed, akár nem; sajnos vannak ilyen tanárok...)
A kért infók birtokában viszont meg tudod beszélni a gyerekeddel, hogy mit írjon le, és mit ne. Mert pl. szerintem senkinek semmi köze ahhoz, hogy mekkora lakásban éltek, hány autótok/tévétek/stb. van (tehát a vagyoni helyzethez); viszont én úgy gondolom, hogy jelen esetben a családon belüli kapcsolatokra kíváncsiak. Ez pedig véleményem szerint végleg csak szükséges esetben indokolt, pl. magatartászavaros vagy elhanyagolt gyerekeknél, nem mindenkinél.
Tehát összefoglalva: nem tudok törvényi kötelezettségről (kell vagy tilos), ez egyszerűen etikai kérdés, és szerintem kizárólag önkéntes alapon működhet.
ja értem 4-es, illeberális demokráciában, ha valaki tudatos polgár és nem mindent benyelő alattvaló, akkor az pattogi
így van, szarjunk le mindent, mit számít ebben az országban!
az iskola nem hatóság, szolgáltatást végez
az személyes adatokat és adatvédelmet szigorúan veszik Magyarországon, sokkal szigorúbban mint sok helyen, ergo lehet ilyet iratni kit szeretsz, kit nem, de név nélkül, a családról peidg név nélkül sem, szülői beleegyezés nélkül pláne nem, lehet menni az igazgatóhoz, ha azt nem érdekli akkor menni a KIK-hez, vagy kérhetsz állásfoglalást a NAIH-tül.
akkor olvasgasd kicsit az adatvédelmi törvényt
ma már nem a 80-as évek vannak
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!