Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Nagyapám rám hagyta végrendele...

Nagyapám rám hagyta végrendeletében a házat, egyéb ingoságokat amik a házhoz tartoznak. A rokonok viszont szitkozódnak, és perelni akarnak, megtehetik?

Figyelt kérdés
Van egy féltestvérem anyám (ő nagyapám egyetlen lánya) által (a szüleim 6 éves koromban elváltak és én engem apukámnak ítéltek). Anyám kilépett az életünkből, és csak ritkán látogatott - 12 éves koromtól szinte csak évente egyszer, volt, hogy karácsonyra még telefonálni sem volt képes. Bánt, de ez már a múlt. Lett új családja, egy új gyereke. Nagyapám a faluban lakott, ahol apukámmal éltünk- anyám vele sem ápolta a kapcsolatot. Nagyapám a féltestvéremet kb. ha 8-szor látta. Viszont nekem nagyon jó kapcsolatom a papával, szinte helyettesítette anyámat. Gondolom ebből a kapcsolatból adódóan hagyhatta rám a házat. Viszont anyám és a feltestvérem most tartják a markukat, és megakarják támadni a végrendeletet. Annak ellenére, hogy a családom részei én nem akarok engedni. Nem az játszik közre, hogy nekem rossz a viszonyom feléjük, hanem, hogy nagypapám irányába sem tanúsítottak az utóbbi 25 évben semmilyen figyelmet, de most, hogy már nincs már érdekli őket. Milyen eséllyel indulhatok ilyen körülmények közt ha perre kerül a dolog?
2015. jan. 15. 10:51
 1/5 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
A testvéred nem, mivel ő nem örökös, anyád viszont köteles részre jogosult (hacsak nagyapád a végrendeletében jogszerűen ki nem tagadta őt).
2015. jan. 15. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha jól értem a leszármazást, ami az öröklésnél érdekes:

Nagyapa > egyetlen lánya, édesanyád > Te pedig édesanyád fia, + 1 féltestvér édesanyádtól.

Örökös elsősorban az egyenesági leszármazott, azaz egyedül édesanyád. Ha ő él, akkor ő az örökös, senki más nem örököl, nem lehet igénye végrendelet nélkül.

Végrendeletileg bárkire hagyható a teljes örökség, de az első számú örökösnek (a gyerek), jár a köteles rész, ez úgy tudom a teljes örökség 25%-a.

Ez ugyan megtámadható, de nálatok nincsenek meg a feltételek. Pl: életére tört, stb. és ezt bizonyítani kell, ezek súlyos vádak lennének.

Nálatok senki másnak nem lehet a végrendeletből kifolyólag követelése. Maximum alaki kifogással támadhatják meg, érvényes végrendelet írásnak tartalmi és alaki feltételei vannak.

2015. jan. 15. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Tehát akkor úgymond, a ház árának mondjuk a 25%-at ha kifizetem anyámnak, akkor többre nem tarthat jogot?
2015. jan. 15. 12:33
 4/5 Andizsuzsi ***** válasza:
A köteles rész annak a harmada, ami őt, mint törvényes örököst illetett volna. Vagyis ha egyetlen gyermek,akkor örökösként az egész ház őt illette volna, így a ház értékének egyharmad része a kötelesrész. Ennél többet viszont tényleg nem követelhet.
2015. jan. 15. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A köteles résznél rosszul emlékeztem, az a teljes örökség harmada.

És Nálad nemcsak a ház, hanem minden azon kívüli is beleszámít.

Csak egy gondolat: ha mondjuk a kívüli részben van 3 egyforma szekrény (a példa kedvéért, akkor 1 szekrény is az övé és nem az értéke, mert a 3 az osztható.)

A ház értékét meg kell váltani, ha nem szeretnéd, hogy odajöjjön.

Részletesen: [link]

2015. jan. 15. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!