A hobbim a busz-fényképezés. Eddig nem is volt ezzel semmi gond. Ma viszont megállt a busz és a sofőr tudatta velem, hogy feljelent személyiségi jogok megsértése miatt. Mi van ilyenkor?
Az, hogy kemény gyerek akart lenni, de helyette hülyét csinált magából.
Közterületen azt fényképezel, és akkor, amit csak akarsz, ha a képet nagy nyilvánosság elé tárod, akkor illik kitakarni a rajta jól látszó személyek arcát, például pont a buszfotózás íratlan szabálya, hogy a buszvezető arca ne látszódjon.
Nem mellékesen még ha törvényt sértettél volna, akkor sem tud utolérni, azok alapján, amit leírsz.
az első sajnos nincs tisztában vele, hogy megváltoztatták az erre vonatkozó jogszabályt, még tüntetések is voltak ellene... jelenleg nagyon kevés kivétellel senkit sem fotózhatsz le utcán, nem csak publikálni nem lehet.
ennek ellenére persze a buszsofőr csak kötekedni akart. eleve nem is tudhatta, hogy ő felismerhető-e képen. és egyébként is, mi alapján jelentene fel? a gépedet nem veheti el...
De tisztában vagyok vele, de ez egy "gumiszabály", ugyanis amennyiben ráutaló magatartást tanúsít a személy, tehát nem ellenkezik, hogy márpedig őt ne fotózzák, akkor a kép elkészíthető.
A kérdező azt írja, hogy "a fotón nem is látszik az arca." -nyilván itt már nyúlik az a gumi, ugyanis arra nem tér ki, hogy azért nem látszik mert kitakarja, vagy a járművet fotózza olyan szögből, hogy a buszvezető nem látszik.
A buszosnak arra lett volna joga, hogy megkérje a kérdezőt, hogy törölje a képet, ha ő látszik rajta, de rögtön a feljelentéssel kezdte, ami finoman szólva túlreagálása a dolognak.
Egyébként ha a busz tele volt utassal, az már "tömegnek" minősül, és tömeget mindenféle megkötés nélkül szabad fotózni. Tehát tetro, elég gumiszabály ez, és könnyű megindokolni, hogy a kérdező miért nem követett el törvénysértést.
Egyébként az a járművezető, aki mondjuk visszaint (és nyilván nem a középső ujjával), az egyértelműen beleegyezését adja a kép elkészítéséhez. Egy biztos, tavaly március óta én nem hallottam olyanról, hogy bármelyik járműfotósnak baja lett volna az új PTK ide vágó pontjából.
Bár a régi Ptk.-t valóban hatályon kívül helyezték, az új kódex csak az addigi bírói gyakorlatot legalizálta. A jogi szabályozás tehát nem változott meg, csak a -- joghoz nem igazán értő -- média fújta fel kicsit az esetet.
Mint ahogy valaki helyesen leírta, a képmáshoz való jog megsértése polgári jogi kategória; egy feljelentéssel nem sokat ér. Büntetőjogi szempontból maximum személyes adattal visszaélésnek minősülhet a dolog, viszont ott tényállási elem a haszonszerzési célzat vagy a jelentős érdeksérelem, és itt egyik sem valósult meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!