Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Okirathamisítást el lehet...

Okirathamisítást el lehet követni gondatlanságból is?

Figyelt kérdés
Vagyis gyakorlatilag el lehet, ezt látom, na de és jogilag?

2014. jún. 4. 07:35
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
ha arra vonatkozik a kérdés, hogy egy hivatalos dokumentumban téves adat szerepel, azt pedig így aláírva elküldik hivatalos helyre akkor az aláíró a hunyó ... lehet védekezni, lehet bizonygatni, de a balhét az aláíró viszi el
2014. jún. 4. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:

Persze, hogy el lehet követni, de azt nem is fogják büntetni, mivel az ilyen nem bűncselekmény.


Van pl intellektuális közokorat hamisítás is. Ez pl az, amikor írok egy "kamu" adásvételi szerződést egy autóról és besétálok az okmányirodába. Itt az okmányirodás szépen kiállít nekem egy forgalmi ngedélyt+ a többi szükséges okirtaot. Na mivel ő állítja ki ő volna a hunyó, de szerencsétlen honnan tudná, hogy eleve valótlan adatokat ír le. Ilyenkor az kap, aki az adásvételit készíti és tud arról, hogy valótalok az adatok.


Aláírhatsz te is úgy dolgokat, okiratot, amiről azt hiszed, hogy úgy helyes közben pedig nem. na ez nem szándékos.

2014. jún. 4. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:

Utolsónak:

Az általad leírt esetben magánokirat-hamisítást követtél el. Egyébként sem értem, hogyan lehet véletlenül írni egy hamis tartalmú ingatlan adás-vételi szerződést, vagy véletlenül írok egy hamis végrendeletet. Ilyen nincs! Egyébként közokiratnál sem tudom elképzelni az alábbit:

"-Tisztelt bíró úr nem tudom, hogy történhetett, véletlenül betörtem az okmányirodába, ahol véletlenül feltörtem az információs rendszert és véletlenül nyomtattam magamnak és a teljes caládnak (direkt írtam c-vel!) valótlan tartalmú jogozsííítványt és személyit!"

Valahogy ezt nem tartom életszerűnek. Nincs gondatlan alakzata! Létezik olyan, hogy tévedés, illetve létezik olyan, hogy fenyegetés. Ha megfenyegetem az okmányirodást, hogy állítson ki nekem hamis útlevelet, akkor ő nem fog közokirat-hamisítást elkövetni!

2014. jún. 4. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 A kérdező kommentje:

Ti most nagyon a végletekben gondolkodtok, és így persze egészen más megvilágításba kerül az ügy. De ha olyan történik, amit a motoros srác is írt, az megint más téma. Senki nem akar se betörni se fenyegetni, egyszerűen rossz adatot írnak rá.


"ha arra vonatkozik a kérdés, hogy egy hivatalos dokumentumban téves adat szerepel, azt pedig így aláírva elküldik hivatalos helyre akkor az aláíró a hunyó ... lehet védekezni, lehet bizonygatni, de a balhét az aláíró viszi el"


Nos igen, egy az egyben erről van szó! Hivatalos helyre elküldték, de a hivatalos hely észre se vette, pontosabban nem akarta észrevenni.

Innentől inkább az a kérdés, hogy azokat az emlegetett körülményeket mennyire hiteles módon lehet vajon bizonyítani? Ennyi erővel minden egyes okirathamisításnál mondhatná az illető azt, hogy "ja kérem, tévedés az egész", és így nem büntethető. Most nem? Szóval nekem ez igen homályos. Pontosabban nem is az okirathamisítás elkövetése a homályos, hanem annak bizonyíthatósága.

2014. jún. 5. 07:09
 15/28 anonim ***** válasza:

sajnos az aláíró felelőssége fennáll, mindegy, hogy szándékos, vagy téves a rossz adat ... a hibát nem arról a végéről nézik a folyamatnak, hogy hogyan került a dokumentumba, hanem arról a végéről, hogy ennek a hibás adatnak milyen kihatása van a dokumentumra - és bármi másra -, ha ne adj isten ebből az aláírónak még előnye is származott, nincs az az isten aki lemossa róla, hogy nem szándékos volt


naponta rengeteget írok alá, és nincs nagyon más választásom, mint megbízok abban a kollégában aki elém tette

(#11 voltam)

2014. jún. 5. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 A kérdező kommentje:

Igen, ez így logikus, de azért az enyhén furcsa (gondolom, szted is), hogy a kedves hivatal cseszik az egészre, pedig tisztában van az adatok téves voltával. Csak hát a kollega az mégis kollega, azaz nem fogja feljelenteni.


Még jön egy gondolat ehhez: a snassz állampolgár köteles feljelentést tenni, ha szerinte okirathamisítás ténye forog fenn vagy nincs ilyen kötelezettség manapság nálunk?

2014. jún. 5. 08:28
 17/28 anonim ***** válasza:

én már vittem el kolléga helyett a balhét, azon egyszerű oknál fogva, hogy én írok alá (és a balhé elvivést nem rám kényszerítették, hanem én gondoltam így korrektnek)


van-e feljelentési kötelezettség? ... ezt nem tudom (bár feltehetően van olyan, hogy "ha egy állampolgárnak törvénysértés jut a tudomására akkor ...")


az adott hivatalban is emberek dolgoznak több- kevesebb felelősségtudattal


(a "snassz"-t rosszul használod)

2014. jún. 5. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:

Feljelentési kötelezettség nincs, egyszerű állampolgár esetén. Ezek alól vannak kivételek: így különösen a terrorcselekmény, illetve más állam, illetve közbiztonság elleni bűncselekmények.

A tévedést egyébként már kivesézte az egyik válaszoló. Ha valamely szerv téves adatot tüntet fel egy okiraton (legyen az közokirat), akkor az nem hamisítás, hanem tévedés lesz. Megjegyzem édesanyámat is rosszul anyakönyvezték, azóta is más keresztnév szerepel az irataiban... Az okirat-hamisítást úgy nézem most már csak közokiratokra alkalmazza a törvény, tehát csak közokirat jöhet szóba.

2014. jún. 5. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
Ja azt elfelejtettem a feljelentési kötelezettségnél leírni, hogy hivatalos személynek van feljelentési kötelezettsége! Hivatalos személy esetén ugyanis, minden a hivatalos személy tudomására jutott bűncselekmény esetén köteles eljárni. Ez azt is jelentheti, hogy a hivatalos személy ezt a megfelelő fórumon pl. bíró tud meg ilyet, akkor elmegy a rendőrségre, vagy az ügyészségre és bejelenti a tudomására jutott bűncselekményt.
2014. jún. 5. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 A kérdező kommentje:

a hivatalos személy a hivatali eljárásának körében tudomására jutott bcs-kről vagy ezen kívül, a magánéletében tudomására jutott bcs-kről is köteles feljelentést tenni?


pl egy bírósági tárgyaláson van egy X vádirat, X bcs-vel, na de a tárgyalás kapcsán fény derül még 5 másik bcs-re, ami nem a vád tárgya. ilyenkor mi a helyzet? az ügyész is és a bíró is köteles feljelentést tenni?


(ez az okiratos dolog meg sosem lesz tiszta, ahogy látom :( mert egyre inkább azt látom, hogy igazából a tévedéssel akkor bármit meg lehet magyarázni, innentől kezdve ....)

2014. jún. 6. 09:50
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!