Hogyan lehet elhatárolni egymástól a szándékos és a gondatlanságból elkövetett emberölést?
PL olyan esetben ha mondjuk két ember közül az egyik szölőt dobál a másiknak ő meg a szájával elkapja, de szerencsétlenül megfullad-ez gondolom gondatlanság.
Ha pedig valaki a kezével megfolyt valakit-nyilván szándékos.
Ezek elkülönítése kézenfekvő de mi van ha nincs ennyire látható különbség a gondatlanság és szándékosság között?
ez a szőlődobálós példa honnan jött? :D
egyébként hidd el, hogy nem ez a legnehezebb a nyomozás során
mármint megállapítani, hogy szándékos volt vagy sem
meg utánanéznek mindennek
a vádlott előéletének, annak hogy volt e érdekében megölni a másikat, milyen viszonyban voltak egymással
Nem feltétlenül. Lehet baleset is. Annyira "gondatlanul", se "szándékosan" nem lehet dobni szőlőszemet, hogy abba bele lehessen halni. Ahhoz kell a másik ügyetlensége is.
Egyébként a folyamatot részletesen vizsgálva meg lehet állapítani, hogy melyik következett be.
Nem könnyű az elhatárolás, annál is inkább, mert e két kategórián belül is vannak alcsoportok.
Szándékosságnál megkülönböztetjük az egyenes szándékot és az eshetőleges szándékot. Előbbinél kifejezetten a másik halála az elkövető célja, míg utóbbinál nem kifejezetten ez a cél, de az elkövetőt nem zavarja, hogy a cselekménye ezt eredményezi.
Az eshetőleges szándékot nehéz elkülöníteni az úgynevezett tudatos gondatlanságtól, amiről akkor beszélhetünk, ha az elkövető tisztában van a lehetséges következménnyel, de abba belenyugszik. Az elhatárolásnál a hangsúly a "lehetséges"-en van.
Egyébként a gondatlanság másik esete a hanyag gondatlanság, amikor az elkövető nincs is tudatában a lehetséges következményeknek, holott elvárható lett volna, hogy ezeket belássa.
A szőlődobálásnál nincs bűncselekmény, mert valami csk akkor lehet bűncselekmény, ha az elkövető minimum gondatlan volt. A szőlődobálásnál az elkövetővel szemben nem elvárható, hogy gondoljon arra, hogy ez a hétköznapi játék halállal is végződhet, és ez ellen óvintézkedéseket tegyen.
Az elkövetők tudattartalmának bizonyítása elég nehéz feladat, egyéb körülményekből szoktak rá következtetni. Például egy vágott sebnél a sérülés helyéből, mélységéből, irányából; az elkövető által mondottakból, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!