Mi a helyzet a tiltott helyeken való átsétálással?
Buszmegállóban tilos dohányozni. De ha az ember megy az utcán, és a megálló a járda egy része, akkor arra pár méterre dobja el? Ha átsétál rajta, megbüntethetik?
Vagy szintén az utcán sétálva az ember millió bejárat előtt halad el, amelyekre ki van írva, hogy tőlük 5 méteres körzeten belül dohányozni tilos. Ha a járda nincs 5 méter széles, akkor ezen a körön át kell haladni. Ha pont az alatt a 2 másodperc alatt néz rám az ellenőr, akkor megbüntethet?
Hogy van ez? Mi szabad egy dohányzó járókelőnek?
Inkább mit nem szabad, és mit diktálna az igazságon alapuló józan ész? Sajnos a törvények nem túl "józanak"...
Ha a megálló a járda egy része, akkor elvileg ott a másik része, ami nem megálló. Ha meg valóban teljes egészében benne a megálló a járdában, akkor tilos. De elég valószínűtlen, hogy a rendőrök ilyenekkel fognak foglalkozni, hogy elcsípjék a te 2 másodperceidet. Főleg, hogy maguk is dohányoznak, úgy értem sok közülük.
Azzal foglalkozz inkább, hogy olyan helyen dohányozz, ahol nincsen nem dohányzó járókelő vagy utas, vagy bárki más! Ha több száz méterre körülötted nincs senki, és nyitott ablakok mellett sem mész éppen el, akkor senkit nem fogsz zavarni. Ha pedig mész az utcán, és se egy bolt, se egy megálló, viszont nyáron minden ablak nyitva melletted, és előtted/ mögötted más is megy arra, akkor ne gyújts rá, mert annak a másik embernek is joga van úgy végigmenni közterületen vagy ülni a szobájában, hogy közben ne kellejen dohányosok füstjét szívni!
Egyszerűen csak annyit kellene betartanod, hogy közterületen és járműveken soha nem gyújts rá, max ritkán ha TÉNYLEG senki nincs ott. Dohányozz a saját lakásodban, saját családodban!
A törvényeknek pont ez lenne a célja, csak egyrészt nem fogják fel a dohányosok, másrészt nagyon pancser és kompromisszumképtelen szabályokat hoztak...
Sokkal korrektebb lenne dohányosokkal és nem dohányosokkal szemben is, ha:
-Belterületen, annak az összes szabadtéri részén (így utcán és saját udvarban éppúgy) TILOS lenne rágyújtani.
-Éttermekben /egyéb vendéglátó helyeken viszont szabad lenne, ha a tulaj is úgy akarja, ez esetben azonban jeleznék, hogy dohányozni szabad... És akkor a nem dohányzó nép is tudja, hogy oda nem megy be, ha allergiás a cigifüstre...
-És a saját lakásában is lehetne CSUKOTT ablakok mellett, de csak ha az nem szivárog át szomszédokhoz...
Így nem lenne kérdés a buszmegálló... (Ha valaki a buszmegálló után 2 méterrel gyújt rá, ugyanúgy érezni a megállóban, ha épp arra fúj a szél, szóval épeszű ember nem gyújt rá utcán...
Azért az elmúlt húsz évben nagyon sokat javult a helyzet, akkor még nem nagyon lehetett csak úgy szóvátenni hogy zavar a füst.
Csak épp sokan nem érzékelik mennyire is zavar a cigifüst másokat, rosszabb esetben meg lesz@rják. A kettes nagyon jókat ír, nyitott ablak, többi járókelő... Van aki kimegy ugyan az erkélyre hogy ne bent büdösítsen csak azt nem érzékeli hogy így a szomszédhoz megy a füst a nyitott ablakon. A bejáratok közelében való dohányzás is fájó pont, hiszen ha be akarok menni át kell vágnom a füstfelhőn (asztmás vagyok nem csak kényes). Amikor valaki közvetlen a tiltó tábla mellett gyújt rá az egyenesen bicskanyitogató.
Egy csomó mindent nem szabad saját udvaromban sem..., van amire még szabályok is vannak!
Pl. füstnél maradva: van ahol tilos tüzet gyújtani, máshol csak bizonyos időszakokban tilos, mindenesetre erre is van szabály. Így Jóska bácsinak ha a kertjében összegyűjti a gombás vagy egyéb megbetegedésben szenvedő növényei elszáradt részeit, hogy felgyújtsa annak érdekében, hogy ne terjedjen a fertőzés... akkor azt jó eséllyel nem teheti meg, mert egyrészt vannak a szabályok, másrészt tudja, hogy a keletkező füst zavarná a háza előtt elhaladókat vagy a szomszédokat...
Vagy volt már arra is példa, hogy vidéken betiltották egyes helyeken a háziállat tartást (tyúk, disznó...), mondván zavarja a szomszédokat az időnként hozzájuk átszűrődő szag.
Nemrég volt a hírekben, hogy egy ház udvarán valaki faanyagokat gyűjtött, illetve fémet is. És ez nem tetszett a szomszédoknak, és az önkormányzat is kiment, hogy rakjon rendet a tulaj a SAJÁT portáján!
És valahol megérthető, hogy zavaró az állandó avarégetés füstszaga, zavaró a disznótrágya szaga, zavaró ha egértanya van a szomszédban,
ÉS UGYANÍGY ZAVARÓ EGY FOLYTON DOHÁNYZÓ SZOMSZÉD, HA A FÜSTJÉT KIERESZTI A SAJÁT UDVARÁBÓL VAGY LAKÁSÁBÓL! Tartsa a sajátján és nem lesz gond!
6-os! Ha te mindig a hintaágyadban bagózol, és onnan a füstöd a jellemző széliránnyal az esetek többségében a szomszéd ablakán megy be, az szerinted normális? Azért nonszensz, hogy valaki azért nem szellőztethet, mert a szomszédja vagy az arra járók ott pöfékelnek! Biztos sok eszed van, ha ezt nem látod be!
Nekem volt egy sajnos nikotinfüggő barátnőm 20 éve az egyetemen. Akkor még semmiféle szabály nem volt,hogy hol nem szabad dohányozni. Mégis volt volt benne annyi belátás, megértés és önuralom, hogy nem gyújtott rá úton-útfélén. Mentünk hazafelé, mindenki a buszmegállóba, a bunkók kilépve a kapun egyből rágyújtottak, de ez a barátnőm sosem tette, mert tudta, hogy ott vagyunk mi nem dohányzó barátai és ott van száz más idegen járókelő, akik között biztosan van nem dohányzó és tudja, hogy másokat zavar a bűzös tevékenysége. Ezért soha sem gyújtott rá utcán! Néha kiránduláson az erdőben igen, de akkor is úgy, hogy lemarad 10-20 méterrel. (Azóta meg nagy nehezen leszokott, mert nem akarta, hogy a gyerekei eltanulják tőle a rossz szokást.)
Szóval nem törvények kellenének, hanem épeszű és a mások jogait is figyelembe vevő emberek, akkor nem születnének ilyen kérdések...
A kettes valóban jó dolgot írna, kivéve, hogy a körülményhez nem passzol. Sétáló emberről van szó, és hogy pontosítsunk, nem tömegben sétálóról. Nincsenek nyitott ablakok vagy emberek, akiket zavarna, pusztán táblák vannak, amiket szó szerint értelmezve nem lehet tudni, mi a teendő.
A kérdés azért merül fel, mert pl. a közlekedésben is előírják, hogy ha hajnali 3-kor érkezel egy STOP táblához, és nincs ember 100 mérföldes körzetben, akkor is köteles vagy megállni. Gondolom, a jogszabályok között nincs különbségtétel, hogy egyiket pontosan be kell tartani, a másik meg csak tiszteletben tartandó, de nem kötelező.
Buszmegálló esetén meg olyanra gondoljatok, mint pl. a 86-os busz megállója a Gellért téren. (Budapestiek előnyben.) A járda egy szakasza buszmegálló. Folyamatosan végigsétálva muszáj átmenni rajta, mert az egyik oldalon a BME kerítése, a másik oldalon az úttest van. Megállás nincs, várakozás nincs, csak áthaladás. Szabályos, vagy sem?
Akár a szomszéd kéményfüstje, akár az elégetendő száraz beteg növény, akár a disznótárgya szaga, vagy az autók bűze, stb. olyan zavaró jelenség, amit egyelőre nem lehet teljesen kiiktatni, mert hasznos és szükséges cél érdekében keletkezik.
Betiltani egyiket sem lehet, max törekedni a csökkentésüket, támogatni, hogy kiváltsák mással...
Fűteni kell télen, különben megfagyunk, a gombás növény el kell égetni, különben továbbfertőz, ha meg kuka szállítja el úgy máshová is elviszi a fertőzést, enni is kell, így az állattartás is indokolt, és ahol nincs tömegközlekedés, nagyobb távra van akinek kell az autó. Ezeknek a szagát tehát nem lehet még megszüntetni.
De a cigifüst nem ilyen. Bármikor hozhatnak törvényt a végleges betiltására is akár. Dohányozni egyáltalán nem hasznos és nem is szükséges. Akár ugyanúgy lehetne büntetni, mint a kábítószerezést. Tök mindegy hol történik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!