Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A biztonsági őrnek van joga...

A biztonsági őrnek van joga belenézni a táskámba?

Figyelt kérdés
A minap voltam a hervisben, de nem vettem semmit, csak megnéztem a táplálékkiegészitőket, van-e valami akciós jó kis fehérje. Megyek ki, megállit a biztonsági őr, hogy nyissam ki az edzős táskámat. Mondom neki, ki nem nyitom, és erre mutogat oda az oszlopra amire ki van írva hogy távozás előtt a táskák tartalmát be kell mutatni. Akkor sem voltam hajlandó, mondtam neki hogy nyugodtan hívhatja a rendőrséget. Egyébként is volt a táskámba egy ugyanolyan shaker meg egy kis csomagos protein amit ott árulnak, de látszott hogy használt volt, de kitudja belekötött volna. Nem mutattam meg neki nagykedélyesen távoztam hangos szavak közepette. Mi joga abiztonsági őrnek belenézni a táskámba?
2009. nov. 7. 01:44
 1/9 anonim ***** válasza:
97%
Azt mondhatja, hogy pakold ki, vagy nyisd ki, hogy belenézzen, de ő nem turkálhat bele. Jól néznénk ki, ha azt sem mondhatná, hogy mutasd meg mi van benne. Akkor feleslegesen lenne ott.
2009. nov. 7. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A biztonsági őrök azért vannak ott, hogy megakadályozzák az esetleges lopásokat, és mivel nem figyelhetik minden vevő minden mozdulatát, így kénytelenek a táskaellenőrzésre. Főleg, ha nagy méretű táska volt nálad. Nincs senkinek sem a homlokára írva, hogy "nem vagyok tolvaj." Táskádba, holmidhoz nem nyúlhatnak, de minden felhatalmazásuk megvan rá, hogy akár a zsebeid kiűrítésére és megkérjenek egy alapos gyanu esetén.

Minden nagyobb áruházban van értékmegörző, tedd be oda a táskádat és nem fognak zaklatni. Ha nincs, mutasd be a máshol vásárolt, de ott is kapható árut egy őrnek.

Hidd el, az őr csak a munkáját végezte, ha nem loptál bátran megmutathatod, nincs mitől félned.

2009. nov. 7. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
84%

Nincsen vásárlói kultúrád, de ne érezd magad rosszul, a vásárlók 90%-ának nincs.

Egy bevásárlóközpontba vagy nagyobb boltba alapból úgy megyünk, hogy vagy leadjuk a táskát a megőrzőben, vagy betesszük a kis zárható szekrénybe, vagy megmutatjuk a táska tartalmát a bejáratnál a biztonságiaknak, és ami kifogásolható lenne, azt ők zacskóba teszik, lecimkézik.

Ezután lehet vásárolgatni.

De pl a haverom olyan, hogy nemcsak beviszi a táskáját, hanem még kotorászik is benne a bolt kellős közepén, mert pl a mobilja az alján van, vagy a bevásárlószatyrot keresgéli könyékig turkálva.. aztán csodálkozik, hogy miért állítják meg a kijáratnál.

El kell fogadni, hogy szabályok vannak az ilyen létesítményeknél.

Ha pedig mégis megnézné az őr, akkor nem kell flegmázni, bunkózni, udvariasan kell a dologhoz állni. Ez a munkája, ezért kapja a fizetését. Tapasztalom, hogy ha az ember emberként néz az őrre, akkor az őr is emberként fog nézni a vevőre. Aki viszont parasztkodik, hangoskodik, azzal úgy is járnak el.

Szerintem az iskolákban a vásárlói kultúrát is oktatni kellene.

2009. nov. 7. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
58%
ha kivolt irva akkor teljesen jogos.ez az o "hazi szabalyuk".akinek nem tetszik nem vasarol ott.ilyen 1szeru.
2009. nov. 7. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
12%
Szerintem nem ilyen egyszerű, mert a magyar jogszabályok szerint nincsen joga belenézni a táskádba, maximum a rendőrnek. Tehát hívhat rendőrt, addig feltarthat. Én is rühellem, ha meg akarja nézni valaki a táskámat, senkinek semmi köze hozzá... És értelmetlen is, mert úgyis letakarja valaki azt, amit nem akrja, hogy lássanak...
2009. nov. 7. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

2005. évi CXXXIII. törvény a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól szabályozza a jogosítványait.


24. § (3) A személy- és vagyonvédelmi tevékenységet folytató személy, illetve a magánnyomozó az intézkedéssel érintett személy kérésére köteles a tevékenységére vonatkozó felhatalmazást hitelt érdemlően igazolni.

26. § (1) A vagyonőrzési feladatokat ellátó személy- és vagyonőr a megbízó közterületnek nem minősülő létesítményének őrzése során jogosult:


a területre belépő vagy az ott tartózkodó személyt kiléte igazolására, a belépés, illetőleg a tartózkodás céljának közlésére, jogosultságának igazolására felhívni, ennek megtagadása vagy a közölt adatok nyilvánvaló valótlansága esetén – a megbízó eltérő rendelkezésének hiányában – az érintett belépését, ott-tartózkodását megtiltani, és távozásra felszólítani;

a területre belépő vagy onnan kilépő személyt csomag, illetve menet-, szállítási okmány bemutatására felhívni;

a területen tartózkodó vagy onnan kilépő személyt – a 28. § rendelkezései szerint – csomagja tartalmának, járművének, valamint a szállítmánynak bemutatására felhívni;

a jogsértő személyt magatartása abbahagyására felhívni;

vagyonvédelmi biztonságtechnikai rendszert alkalmazni;

a területre belépők ellenőrzésére fegyver-, illetve robbanóanyag-kutató műszert alkalmazni és a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök bevitelét megtiltani.

2009. nov. 7. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Hogy korrekt legyen a válaszod, kiegészítésként ideírom ezt:


28. §

(1) A vagyonőrzési feladatot ellátó személy a csomag tartalmának, jármű és

szállítmány bemutatására a szerződésből fakadó kötelezettségei érvényesítése céljából,

a tervezett intézkedése okának és céljának közlése mellett akkor hívhat fel, ha

a) megalapozottan feltehető, hogy az érintett bűncselekményből vagy

szabálysértésből származó olyan dolgot tart magánál, amelynek őrzése a vagyonőrnek

szerződésből fakadó kötelezettsége;

b) e dolgot a felszólítás ellenére sem adja át; és

c) az intézkedés a jogsértő cselekmény megelőzése, megszakítása érdekében

szükséges.

2009. nov. 8. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

A válasz megírásának időpontja: 2009-11-07 19:42


Nem a 2005. évi CXXXIII. törvényre gondoltál, szerintem nem 1995-ös az a törvény, amire hivatkoztál

2010. jún. 3. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
bocs, tényleg jól hivatkoztál, én néztem el
2010. jún. 3. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!