Miért akarják egyes devizahitelesek, hogy a bíróság érvénytelenítse a szerződésüket?
Mert kényelmes volt nekik új autóra meg plazmatévére költeni az ingyen pénzt, kinevetni a hülye szomszédot, amiért ugyanakkora forinthitelre 1,5x akkora részletet fizet, most pedig a hülye tömegek érvelés végett ki akarnak bújni a fizetés alól. Hát nem. Akkor se ha százezrek voltak hülyék egyszerre.
Az istenkés mesekönyv is így kezdődött.
Itt inkább arról a kevés esetről van szó, amikor valaki már tényleg a felvett pénz dupláját visszafizette, de még mindig tartozik sokkal. A többség aki azt hiszi, hogy a szerződés semmissége azt jelenti hogy nincs hitel, de a lakás marad, az téved. Ha azokat a CHF hiteleket hibás terméknek nyilvánítják, akkor egyfajta osztott felelősséggel a bank is kénytelen a kockázat-költségekből vállalni, ezáltal csökkenne a visszafizetendő összeg.
Azon felül hibás terméket akkor sem lehet árulni, ha tájékoztatod a vevőt a termék hibájáról. Szóval kacifántos a dolog. Ha kimondják a termékről hogy hibás, biztosan pénzt jelent a hitelfelvevőknek.
Szerintem nemigen lehet utólag megállapítani, hogy mennyire volt korrekt a tájékoztatás. Felvétel nincs róla, az ügyfél és a bank sem feltétlenül emlékszik már mindenre, ami elhangzott a tájékoztatáson (és akkor ferdítő szándékot még egyik oldalon sem feltételeztem, csak pusztán az idő okozta felejtést), meg ha emlékeznének is, az sem perdöntő. Egyetlen forrás ennek megállapítására a szerződés szövege lehetne, mert verba movent.
Arról nem is beszélve, hogy a "korrekt" egy gumifogalom, bíróság nem mondhat ki olyat, hogy korrekt volt vagy nem volt korrekt, mert szubjektív, hogy kinek mi számít korrektnek.
Azt hiszik sokan hogy ha nyernek a bíróságon akkor nem kell fizetni a törlesztőket a pénzt meg megtarthatják.
De nem is tudom mit vársz azoktól akik ilyen feltételek mellett beleugrottak a hitelekbe.
"Arról nem is beszélve, hogy a "korrekt" egy gumifogalom, bíróság nem mondhat ki olyat, hogy korrekt volt vagy nem volt korrekt, mert szubjektív, hogy kinek mi számít korrektnek."
De mondhat. Sőt mondania kell, hiszen törvényekben, rendeletekben is általad szubjektívnek ítélt fogalmak vannak, azzal vannak definiálva a törvények. A jog nem matematika. És el is érkeztünk a politikához.
Az a probléma, hogy a többség úgy vette fel a hitelt, hogy fogalma sem volt róla, hogy mit is jelent, hogy devizahitel. A lakosság nagy része pénzügyi analfabéta, csak azt látta, hogy a Forinthitelhez képest alacsonyabb a törlesztő, magasabb a felvehető összeg. Mással nem igazán lehet magyarázni, hogy amikor kiugróan jó volt a Forint árfolyama, a csapból is az folyt, hogy ilyen még sose volt, nem tarthat sokáig; akkor is rengetegen vettek fel devizahitelt.
A válság kirobbanásakor is nyilatkozott egy nő, hogy ő úgy írta alá az opciós jogot is tartalmazó szerződést, hogy fogalma sem volt róla, hogy mit is jelent. Rengeteg ilyen eset volt, az emberek csak a pénzt akarták, és nem is gondoltak bele semmibe se. Amikor bajba kerültek, akkor se tettek meg mindent, mert nem tudták, mit kéne, csak úgy várták, történjen már valami.
Sajnos Magyarországon még mindig elterjed az a nézet, hogy majd más megoldja a problémát, majd úgyis segít valaki, megcsinálja helyettük. A kommunizmus kedves kis hatása.
Hogy ezeknél a pereknél mit gondolnak a felperesek? Hát sokuk nyilván azt hiszi, hogy a semmis azt jelenti, hogy nem lesz tartozásuk, minden marad a régiben. Vannak felbujtók, akik direkt ezt a nézetet erősítik bennük. Hogy miért? Lehet, hogy hisznek benne, de lehet, hogy csak hőbörögni akarnak. A kilakoltatásoknál is okoztak problémát a volt tulajoknak, hisz a rendőri intézkedés díját nekik kellett utólag kifizetni.
Sajnos sok a tudatlan, könnyen megvezethető ember, akik nem fogják fel, nem értik, miről is van szó, tetszik nekik, amit felvázolnak nekik, és már bele is lépnek.
Nemrég volt itt egy olyan kérdés, amiben egy hasonló gondolkodású egyén fejtette ki a véleményét, nem tudta értelmezni, hogy nem a felvételi árfolyamhoz képest kötötték meg a max. eltérést, hanem a középárfolyamhoz; a százalékszámítást is nagyon csúnyán elszúrta.
Szóval könnyen félrevezethetőek, nem is értik miről van szó, így könnyű újra jégre vinni őket. Hittan helyett a pénzügyi és jogi alapismereteket kéne kötelezően oktatni.
Olyanért érdemes perelni, ha pl. a kezelési költséget is devizában számolták el.
(Korábban írta valaki, hogy már többet fizettek vissza, mint amennyit felvettek. Ez így nem igaz, mivel devizahitel, így egy bizonyos devizamennyiséget vettek fel, ami után devizában értendő részleteket fizetnek, a bank váltja át nekik Forintra, amit végül ténylegesen befizetnek. Ez az ilyen hitel lényege, ezzel nem voltak tisztában, amikor felvették.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!