Ha a szülők hivatalosan lemondanak egyetlen gyerekükről, akkor a szülők halála után a gyereknek jár valami örökség?
Tehát nem örököl, hacsak meg nem nevezi az örökségben.
Köszönöm a válaszokat.
Először is azoknak, akik butaságokat írnak arról, hogy nincs semmiféle jogi kapcsolat gyermek és szülő között még örökbeadás után sem: Ptk. 617. § (2) Az örökbefogadás nem érinti az örökbefogadott törvényes öröklési jogát vér szerinti rokonai után.
Tehát lehet öröklés (!!!) vér szerinti szülőtől, még ha örökbefogadták a gyereket mások, akkor is!
Na most, ha van végrendelet, akkor természetesen az öröklés rendjét ez határozza meg, ezét van egyáltalán ez a jogintézmény, hogy az örökhagyó akaratát rögzítse halála utánra.
Végrendelet hiányában viszont törvényi öröklésről van szó, vagyis a törvény szerinti sorrendben örökölnek az örökösök és ebbe bizony beletartozik a gyermek még akkor is ha lemondtak róla.
Kizárólag titkos örökbefogadás esetén nem örökölhet. /Persze lehetnek még ezen kívül is extrém esetek, ha az örökhagyó egyoldalú nyilatkozatával kifejezetten kizárja, vagy kitagadja az öröklésből a gyereket stb.
Több infó esetén lehet még jobban tudnánk segíteni, mert a jog bizony elég aprólékos, azért hogy az élet legapróbb részleteit is megpróbálja igazgatni. (Ami persze lehetetlen, de ugyanemiatt általánosságokban nyilatkozni jogról egy-egy üggyel kapcsolatban is elég nehéz.)
(Jogász hallgató, aki épp polgári jog 4.ből tanulja az öröklési jog rész) :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!